HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Countermark Osmanlı Paraları

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Countermark Osmanlı Paraları

Mesajgönderen eskici » Prş Kas 15, 2007 4:42 pm

Site yönetiminden bir ricam olacak , bu paralarla ilgili bir bölüm açılabilir mi.Açıkcası bu konuyla ilgili bir bölüm olursa çok iyi olur , çoğu kişinin bilgisi yok..

YUNDA(YUND)ADASI,MADEN ADASI VE ALİBEY ADASINDA KULLANILMIŞTIR

Resim

Resim
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen msu » Prş Kas 15, 2007 5:00 pm

Bildiğim kadarıyla piyasadaki bozuk para ihtiyacını karşılamak için eski padişahların paralarının üzerine bir damga vuruyorlar. Bir nevi puldaki sürsaj gibi. Yalnız para hangi değer ile tedavül ediyor? Ayrıca hangi bölgelerde kabul ediliyor? Çünkü bu Osmanlı Devleti'nin kendi yaptığı bir uygulama değil.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Kas 15, 2007 5:55 pm

bu paralarla ilgili bilgiyi asagıda linkte bulabilirsiniz,

http://www.turknumismatik.org.tr/turkis ... 0_M11.html

bu paralarla ilgili yeni bölüm acmaya gerek var mı,herhalde üstadlar daha iyi bilir....
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Prş Kas 15, 2007 8:19 pm

Hans Wilski isminde bir Alman COUNTERMARKS ON OTTOMAN COINS isimli bir kitap hazırlamış.resimlerden ve çizimlerden oluşmuş çok güzel bir eser.331 sayfa ve ciltli.daha iyi bir çalışma yapmanın çok çok zor olduğuna inanıyorum.kitap tamamen ingilizce ve Türkçe örneği yok.

bana kalırsa konturmark biriktireceğim deyince bulamayacağınızda çok olacaktır.en doğrusu bulduğunuzu koleksiyona koymaktır.farklı oldukları için renkli bir koleksiyon olacaktır.dikkat edilecek önemli olan paranın değil ama konturmark mühürünün net olması olacaktır.

resimdeki para benim satışlarımdadır.onunla beraber iki adet daka var satışlarımda.toplam üç adetler.koleksiyonunu yapmadığım ilginç parçaları satışa sunuyorum.normal paralara göre çok çok nadirdirler.

bazen yabancı kağıt paralardada konturmark görüyoruz.bir ülkeden diğerine geçerken geçtiği ülke kendi mührünü basıyor.dolaşımı çok olduğu için dolarlarda daha sıklıkla görülüyor.bunların haricinde osmanlıda bilet paralar,kilise paraları,pul paralar gibi farklı paralarla beraber değerlendirilebilir diye düşünüyorum konturmarklar için.

satışımdaki diğer konturmarkları görmek için satışlarıma göz gezdirebilirsiniz.
msozer

Mesajgönderen msu » Prş Kas 15, 2007 9:03 pm

Verilen link olayı açıklıyor. Piyasa ekonomisinin kendine bir yol bulması. Konturmark bence de bir koleksiyonun olmazsa olmazı değil, güzel bir süsüdür.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen eskici » Cum Kas 16, 2007 10:53 am

Ben konuyu buraya dillendirdim ama , demek istediğim bu paralarla ilgili bölümün forumdan ziyade sitenin kendisinde bu bilgilere ulaşılacak bir yerin olmasıdır.
Böyle bir bölüm olması , illa bu paraların koleksiyonunu yapmanızı gerektirmiyor , sadece öğrenmek istenyenler için iyi bir kaynak vazifesini de görebilir.msozer arkadaşımızın bir kaynak gösterdi başka da kapsamlı bir çalışma olmadığını söylüyor , bence bizlerde bu paralara gereken ilgiyi göstermeliyiz , bu bilgilerin en doğru şekilde öğrenilmeside bence burada olur..
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ankh » Cum Kas 16, 2007 11:32 am

Aramızda özellikle countermark'lı Osmanlı paraları biriktiren arkadaşlar var. Özellikle onlar bu konuda ketum davranmazlarsa, acemiler de bir parça onların bilgi birikiminden istifade edebilir. Sitede böyle bir bölümün olması gerçekten güzel olur.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Cum Kas 16, 2007 2:42 pm

herkes herşeyi bir başkasından beklediği için zaten sorunlar aşılmıyor.
mesela:
cumhuriyet kağıt deneme
cumhuriyet speciemen paraları
osmanlı konturmarklar
osmanlı penezler
cumhuriyet madalyaları(resimleri)

gibi aklıma gelen bazı konularda bir bilinmezlik söz konusudur ve araştırmak isteyende daha koleksiyoncudan yeterli bilgiyi alamazken başka yerlerden bilgi yakalamak tahmin edersinizki nasıl zordur.

Yavuz Büyüktuncay bey penezler konusunda bir çalışma yapmak istedi fakat hani yardım nerede.kendimiz bir şey yapmadığımız gibi yapanada yardım etmiyoruzki.Allah'ın almanı kalkıyor Osmanlı penezleri hakkında kitap hazırlıyor biz daha kendi koleksiyoncumuzdan lütfedip bari elindekinin resmini yolla diyoruz o da yok.

bu siteyi kuranlar ve geliştirenlerin kıymetini bilmek gerek.bilgiye bu kadar zor ulaşıldığı bir ortamda muazzam işler yapıldığını fark etmek gerek.tabiki herkes şuda olsun buda olsun diye isteklerde bulunacak fakat bu istekler belki olacaktır fakat kolay olmayacağını gayet iyi biliyorum.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Kas 16, 2007 5:36 pm

Kontrmark tam bir derya ve hemen hiç bir kayıt yok. M.Sözer'inde yazdığı gibi Hans Wilski'nin COUNTERMARKS ON OTTOMAN COINS kitabı bu konudaki en iyi kaynak. Malesef bu tür paraların sahteleri de çok. Her zaman olduğu gibi tanımadıklaırnızdan alırken dikkatli olun.

Sitede yer alması konusuna gelince. Yakın gelecekte böyle bir hazırlamaya vaktim yok. Öncelik Osmanlı madenileri kitabında.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen arteoseos » Prş Ara 20, 2007 5:50 am

Sevgili Kaanuslu aslında bu konuda forumda köşe açılmasının ne zararı olabilirki?Bir dönem gelir forumların bu köşelerinde birer gönüllü admini olur iş yoluna girer.Reklama girermi bilmiyorum ama http://www.zeno.ru/index.php forumunda binlerce materyal başka başka konularda uzmanlarca değerleniyor.Daha dünün Rusyasında bunu yapmayı başarmışlar(Ne yazıkki yazmaya insan utanıyor paraların çoğu bizim ülkemizde dolaşımı yasak ama benim atalarımın bana emaneti)Bizde neden olmasın bir başlansın bakalım akılda ne kadar konu varsa açılır alanı yarın biri derki ''bu kısmın admini benim bunu ben yazarım>''.Bu paralar bu konturmarklar bizim değilmi?Hans Abimin kitabı kaç kişide var diye bir oylama yapacak olursak bende yok..Olan sayısınıda 10 desem acaba Onbirinciye sahip olana madalya gerekirmi?Bence gerekir.Numismatik kitapları pahalı usta.Necdet beyin mangırlar kitabı Uşaklılar vakfında 200 dolara satılıyor.ben biliyorumki astarı yüzünden pahalı bir iş bu kitapları basmak ama benki bu işe gönülvermişim çapım ederim bu kitaba yetipte Uşaklı dostlarıma bir katkıya yetecek kitaba yetmemiş,Nerden bulur yeni amatör meraklı gençlerimiz Hans Wilski'nin malum kitabını...Hadi almaya niyetlendi bunu satan bir adres yazınız taze kanlara gençlere alsın.
Sevgili site adminleri siz açın ne açılacaksa Forumda insanların akıllarında kalan konulara dair yeri yarın ola hayrola.Ebayda şu bayda benim olanı atalarımın olupta elimin deyemediği şeyleri görmekten yoruldum ben şahsen.Neden ticari yanı olmasada bizimde bir parası konuşulmayan Osmanlıbayımız olmasın.Zerodan eksiği ne bu sitenin??
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Ara 20, 2007 7:32 pm

İstediğiniz bir kontrmark bölümü olsun. Orası kolay. İsterseniz şehir bazında, isterseniz damga bazında bölüm açabilirim. Para istemiyor pul istemiyor. Yer de bol miktarda mevcut. yeterki sizler içini doldurun.

Kontrmark bölümü "Diğer Koleksiyonlar" bölümünde açılmıştır. Hodri meydan :)
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Pzr Ara 23, 2007 9:24 pm

Tüccarlar, belediyeler ve kilise; tedavülden kaldırılmış paraların üzerine kendi özel damgalarını (konturmark) vurarak bunları tekrar piyasaya sürmüşlerdir. Kendi belirledikleri özel bir işaret, kısaltma, yazı vs. Bu devletten bağımsız bir uygulama olduğu için merkezden atanan yöneticilerle ilgisi yoktur. Özellikle yerel yönetimler ve yerel iktidar sahipleri ile ilgili bir uygulamadır.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: Countermark Osmanlı Paraları

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Ara 25, 2007 1:02 pm

Almanya'dan üyemiz DİKTATÖR'ün eski foruma gönderdiği mesajı buraya kopyalıyorum.

Kod: Tümünü seç
Osmanli paralari koleksiyoncusu degilim,fakat toplayicisi olaraktan adlandirilabilirim.Sagolsunlar bu site sayesinde osmanliyida cözmeye ve toplamaya baslayali epey oldu.Bu konuda pahali olmasina ragmen cok kaynak kitapta buldum.Ve bugün hangi kaynak elime gecse yinede satin alirim,cünkü koleksiyonculugun bana göre temel araci ararstiraraktan kaynaklara yönelmektir.
Bu Hans Wilski,nin kitabi bende mevcut.Genelde arastirmaya ve bilhassa numismatik kitaplara,külfiyeti cokta pahali olmasina ragmen cok merakliyim ve buldugum zaman satin alairim.
Fakat dili ingilizce oldugundan ingilizce anlamayanlar icin zor bir kitap ve kaynak.Keske dilimize cevrilerekten yayinlanabilse.
Avrupada numismatik dalinda o kadar sonsuz bir kaynak calismasi varki,ülkemizde bu konuda hicbir hareket olmamasi nice diger konular gibi cok aci bir gercektir.
Hatta sikkeler konusunda mevcut olan Slobodan Sreckovic,in kitaplari neden Türkce lisaninda basilmak icin yayin haklari satin alinmiyor.
Bu konuda Almanlarin almanca dilinde basilmasi icin ugraslari var iken,acaba Türkiyede bu konuda bir calisma varmi?
Admin

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Ara 25, 2007 1:05 pm

Yukarıda aktardığım mesaja kısa bir cevap yazayım :

Slobodan Sreckovic'in çalışmalarını neden türkçeleştirmiyorsunuz diye soruyorsunuz.
Cevap : türkçe bastığımız son 6 padişah paraları kitabı satabildik mi ki sıra buna gelsin !

Türkçeleştirmeyi çok düşündüm ama ülkemizdeki "kitap sevgisini" birinci elden görünce vazgeçtim. :think:
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen knunty » Pzr Ara 30, 2007 3:01 am

Doğrusunu söylemek gerekirse ben de Hans Wilski'nin kitabını Türkçe'ye çevirmeyi düşündüm. Fakat Kaan'ın belirttiği gibi ülkemizdeki kitap sevgisi benim de gözümü korkutuyor ! Bu işten herhangi bir maddi beklentim olmasa da vereceğim zamanın ve emeğin karşılığını manevi anlamda da olsa alamayacağımı bilmek beni bu işten soğuttu. Ülkemizde nümismatik hatta filateli alanında bile yayınlanan tüm kitapları satın alan biri olarak bu alandaki kitaplara bu kadar soğuk yaklaşılmasını hayretle karşıladığımı belirtmek isterim. Hans Wilski'nin "Countermark On Ottoman Coins" ve "New Table Of Countermarks" adlı kitapları countermarklı Osmanlı paraları ile ilgilenen dostlar için olmazsa olmaz denecek eserlerdir. Ayrıca bu alandaki bir diğer önemli çalışma ise Kenneth M. MacKenzie ve Samuel Lachman tarafından yazılan "Countermarks Of The Ottoman Empire 1880-1922" adlı kitaptır. Hans Wilski'nin kitaplarını eBay'den alabilirsiniz. Mackenzie - Lachman ise elde edilmesi biraz daha zor bir çalışmadır.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Sonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir