HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

KONTRMARK OLABİLİRMİ ?

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

KONTRMARK OLABİLİRMİ ?

Mesajgönderen Emeç65 » Cum Tem 16, 2010 1:38 am

40 Para 1255-20 Kostantiniye.jpg
Selamlar, arkadaşlar bu kontrmark olabilirmi? şekil olarak bir şeye benzetemedim, belkide gelişi güzel bir tahribat, sizlerinde fikri nedir acaba. Teşekkürler Saygılar.
Emeç65
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: KONTRMARK OLABİLİRMİ ?

Mesajgönderen Gilaay » Cum Tem 16, 2010 3:47 am

Bence öyle...
Arka yüzde (yazı) bulunan darp etkisiyle oluşmuş görüntü bu fikri güçlendiriyor.
Ön yüzdeki (tura / Tuğra) yazı ve şekilleri anlamlandıramadım / okuyamadım.
Biraz Ermenice'yi andırıyor ama sanırım bazı bozulmalarla birlikte bu görüntüyü veren Arap (o zamanki Türk) alfabesi, yoksa Pehlevice mi..? :wall:
Okuyan bir üstad çıkar belki...
Kontrmarkt'ın Tuğra'nın üzerine bindirilmemiş olması da ayrı bir ipucu olabilir. Mesela Hicaz kont.'larında tam Tuğra'nın üstüne basarlardı...
Belki de yanılıyorum. Kontrmarkt falan değil. Ama yazı tarafındaki durum açıkça tura tarafındaki darp izinin yansıması gibi.
Görüntüdeki patina, paranın imalinden kısa bir süre sonra kont. yapıldığını düşündürdü. Eğer kont. ise! 8)
Bu konuda henüz oldukça acemiyim; kusura bakmayın. Benden bu kadar.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Emeç65 » Pzr Tem 18, 2010 2:28 am

Sn.Gilaay, ilgi ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim, inşallah üstad arkadaşlar kontrmark olduğunu netleştirir veya o yönde görüş bildirirler, öyle olursa koleksiyonumdaki yeri dahada renklenir, kontrmarkla ilgilenen üstadların yorumlarını bekliyorum. Saygılarımla
Emeç65
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen cemsultan » Prş Ara 30, 2010 1:44 am

isa bey paranın üzerindeki darp değil konturmark
cemsultan
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Emeç65 » Prş Oca 06, 2011 3:21 am

İlginiz için çok teşekkür ederim.

cemsultan yazdı:paranın üzerindeki darp değil konturmark

Kontrmark oluşuna ilave bilgiler verirseniz çok sevinirim, acaba daha önce rastlamış olduğunuz benzeri veya benzerleri yada Sn.Gilaay'ın yorumlarıyla uyum vs.

Saygılarımla
Emeç65
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir