HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Penez

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Penez

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Eyl 03, 2010 12:24 am

Üstatlar penezlerde kontrmarklı örnek varmı. Elime bir penez geçti ve bir yüzünde büyük "R" harfi var. Gerçi kontrmark olup olmadığınıda bilmiyorum. Tam ortada neredeyse penezin büyüklüğünde.
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: Penez

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Eyl 03, 2010 1:09 am

Kontrmarklar, nominal değeri olan paraların üzerinde olduğu zaman bir anlam ifade eder. Penez, para olmadığından herhangi bir amaçla damgalanmış olabilir. Bende de bir kaç tane olması lazım.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Eyl 03, 2010 5:06 pm

Kaan Bey,
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi kontrmark paraya vurulur. Peneze hangi amaçla böyle bir damga vurulur onu anlamadım. Bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 5:26 pm

Penezlerin zaman zaman tedavül parası gibi kullanıldığı, bozuk para sıkıntısı çekildiği zamanlar para yerine kullanıldığı hakkında bir yazı okuduğumu anımsıyorum. Kaynağı aklımda değil. Anımsarsam yazarım. Şu halde, para yerine kullanılan bir peneze, paraya hangi gerekçeyle kontrmark yapılıyorsa, o gerekçeyle yapılmıştır diye bir mantık yürütebiliriz. Macaristan ve Eflak civarında... Bu bilgilerden emin değilim, aklımda kaldığı kadarıyla aktardım. Karıştırmış olabilirim.
Penez ile ilgili bir yazı : http://www.ottomancoins.com/yazi/penez/penezTR1.htm
-------Sonradan gelen ek : Yukarıdaki bağlantının 2.sayfasında, yani http://www.ottomancoins.com/yazi/penez/penezTR2.htm 'de şu yazıyla karşılaşıyoruz...
Penezlerin takı haricinde kullanımı

II.Abdülhamid dönemindeki bozuk para sıkıntısı sonucunda, eski bakır paraların üzerine kontrmark vurularak yerel çözümler üretilmiştir. Bu bozuk para sıkıntısı 25. yılında 5 ve 10 paralık bozuklukların basılmaya başlamasına kadar sürdü. Bu dönemde eski bakır para bulunmadığı yerlerde, penezlerin dahi damgalanarak kullanıldığı görülmektedir. Bunun bir örneği TND Bülten No:2’de Garo Kürkman’ın yazısında yayınlanmıştır
Bu yazıda "sürşarjlı örnekler" diye kastedilen sanırım kontrmarklı penezler... Sürşarj, nümismatikten ziyade, filatelide kullanılan bir terimdir zira... Zaten buradaki kavramsal anlamı da karşılamıyor "sürşarj" etimolojik olarak.
Şuradaki gibi : Resim

Alıntıda bahsi geçen yazı da şurada, yalnız TND sitesini bir türlü rayına oturtamadığından sadece metin görülüyor; resimler yok :
http://www.turknumismatik.org.tr/turkish/yayinlar/bultenler/bulten0200/B0200_M12.html
Elinizde TND Bülten No.:2 varsa resimleri görebilirsiniz. 4.resim..
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 03, 2010 6:54 pm

Kahvehane ya da çay ocağı markası olarak belirlenmek üzere damgalanmış olabilir.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 7:04 pm

ankh yazdı:Kahvehane ya da çay ocağı markası olarak belirlenmek üzere damgalanmış olabilir.

II.Abdülhamid dönemindeki bozuk para sıkıntısı sonucunda, eski bakır paraların üzerine kontrmark vurularak yerel çözümler üretilmiştir. Bu bozuk para sıkıntısı 25. yılında 5 ve 10 paralık bozuklukların basılmaya başlamasına kadar sürdü. Bu dönemde eski bakır para bulunmadığı yerlerde, penezlerin dahi damgalanarak kullanıldığı görülmektedir.

Kahvehane ve çay ocaklarını Osmanlı döneminde gayr-i müslimlerin işlettikleri veya sahibi oldukları pek görülmemiştir Sn.ankh (Devşirme Yeniçeriler hariç). Bu da Sn. NOBILITAS'ın penezindeki Latin harfi "R"´nin açıklamasını imkansız hale getirir. Kiril veya Grek alfabesinde "R" yoktur. "R" yerine "P" kullanılır ve "R" telaffuz edilir. P ise Pi ile ve "ters R" ise "YA" ile telaffuz edilir. Buradaki "R" hangi kahvehane veya çay ocağının markası olmuş kavrayamadım açıkçası. Dolayısıyla, önceki iletimdeki aktarımımdaki gibi "yerel çözüm" olarak, bozuk para sıkıntısı çekilen bir dönemde kullanılmış penezlerin, yani artık para yerine geçen penezlerin, paralar hangi gerekçeyle kontrmarklı hale getiriliyorsa, o nedenle "damgalanmış" olması daha muteber bir yaklaşım gibi durmakta. "R", bizden bağımsızlığını kazanmış Romanya Krallığını sembolize ediyor olabilir. Latin alfabesi kullanan az sayıdaki Balkan ülkesinden biridir ne de olsa! Belki Sn.NOBILITAS fotoğraf koysa, daha sağlıklı yaklaşımlarda bulunabiliriz...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 03, 2010 7:13 pm

TC Döneminde penezler çayocağı markası olarak kullanılmaya devam edildi. Dikkatli olursanız verdiğiniz linkte de bu yazıyor. R harfi için verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Gerçekten aydınlanmış oldum. Ben de size R'nin Türk Alfabesinde kullanılan bir latin harfi olduğunu hatırlatırım. Belki Kiril alfabesiyle uğraşmaktan farketmemiş olabilirsiniz.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 7:15 pm

ankh yazdı:TC Döneminde penezler çayocağı markası olarak kullanılmaya devam edildi. Dikkatli olursanız verdiğiniz linkte de bu yazıyor. R harfi için verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Gerçekten aydınlanmış oldum. Ben de size R'nin Türk Alfabesinde kullanılan bir latin harfi olduğunu hatırlatırım. Belki Kiril alfabesiyle uğraşmaktan farketmemiş olabilirsiniz.

Garo Kürkman'ın yazısından bahsediyorum. Erkan Yalçın'ınkinden değil. Kiril alfabesiyle 10-12 yaşları arasında uğraşmıştım. Bir daha dönüp bakmama gerek kalmadı. :mrgreen: Elinizde TND Bülteni No.:2 varsa lütfen Sn.G.K.'ın yazısındaki 4.resme ve şu yazısına bkz.:
Penez üzerine vurulan bu damgalar o devrin bozuk para sıkıntısını yansıtmaktadır.
Adam, 1976 yılında bu işi çözmüş...
Sanırım çay ocağı markası olarak kullanılan penezler, E.Yalçın'ın yazısında verilen şu resimdeki gibi. R'li, A'lı olanlar değil:
Resim
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 7:31 pm

Gene de Sn.NOBILITAS'ın fotoğraf koyma imkanı varsa ve koyarsa, o zaman daha sağlıklı yaklaşımlarda bulunabiliriz. Düşük bir ihtimal olsa da Sn.ankhe94'ün yaklaşımı da geçerliliğini koruyor çünkü...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Eyl 03, 2010 8:45 pm

Öncelikle ilginiz ce verdiğiniz bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum... Bu da fotoğraf...
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Eyl 03, 2010 8:51 pm

Hele şükür ekleyebildim fotoğrafı. beceremedim birtürlü :D
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 03, 2010 9:07 pm

Sayın Nobilitas
Alelade teneke parçalarına damga vurarak bunların para yerine kullanılmış olabileceklerine -her ne kadar Garo Kürkman öyle diyor olsa da- aklım ermiyor. Bakır paralara bunu yaparsınız çünkü dolaşımdaki miktarı bellidir ve tam olarak taklit edilemezler. Ama zaten aslında teneke olan, miktarı hiçbir zaman belirlenemeyecek ve üzerine her bir kuyumcunun, tornacının vs gayet kolaylıkla damga basabileceği bir penezi nasıl para olarak kullanabilirsiniz? Bu bence pratikte mümkün olmayacak bir durum. Osmanlı dönemi kontrmarkları listelerinde penez üzerine kontrmark basmış bir belediye ya da kilise de bulunmuyor.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 9:19 pm

Sn.Garo Kürkman, Rahmetli Cüneyt Ölçer'in Darphane ve başka kurumların arşivlerinden çıkarttığı, mahzenlerde çürümüş, çöp muamelesi görmek üzereyken bulunmuş değerli kayıtlar üzerine bu tarz çalışmalarını yapmıştır. O kayıtlardaki bazı evrak içinde, bozuk para sıkıntısı çekilen dönemlerde penezlerin para olarak kullanıldığı da yer almaktadır... Sırf Garo Kürkman dediği için değil, bilimsel bir çalışma üzerine oturduğu için böyle...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 9:22 pm

NOBILITAS yazdı:Hele şükür ekleyebildim fotoğrafı. beceremedim birtürlü :D

Peneze vurulan "R" harfinin karakteri, bana bu kontrmarkın kesinlikle para yerine kullanılmış bir penez üzerine yapıldığı intibaı doğuruyor... Kahvehane markası değil.
Kullanılan R harfi, Cumhuriyet devri karakteristiği değil. Büyük olasılıkla 18.-19. Yy.'a ait bir karakter. Kaligrafiden ve paleografyadan bir parça anlayan birisi olarak yazıyorum.
Elbette yanılıyor olabilirim. 1293+en fazla 25 gibi bir tarihte yapılmış kanımca...
En son Gilaay tarafından Cum Eyl 03, 2010 9:29 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 03, 2010 9:27 pm

ankh yazdı: Osmanlı dönemi kontrmarkları listelerinde penez üzerine kontrmark basmış bir belediye ya da kilise de bulunmuyor.

Varsayalım, benim dediğim gibi Romanya Krallığı kontrmarkı! Romanya ne zaman bir belediye ya da kilise oldu? - Katolik Romen Kilisesi'nin konuyla ilgisi yok.-
En sık bulunan kontrmarklardan Hicaz K., ne zaman bir belediye ya da kiliseydi; gerçi onlar peneze değil paraya kont. basmışlardı?!
Kontrmarkın ve/veya penezin tanımında yanılıyor olabilir misiniz Sn.moderatörüm?
Siz peneze teneke parçası derseniz, bir başkası da sizin antik xyz sikkenize küflü maden parçası der. Penez koleksiyonu yapmıyorum, yapan çok değerli koleksiyonerler biliyorum. Sadece kontrmark koleksiyonu yaparım. Ona da başlayalı 7-8 ay oldu. Bu kontrmarklı ve para yerine kullanıldığını düşündüğüm peneze makul bir değer biçilip satılmak istenirse, özel mesajlara açığım... R'nin Romanya olduğunu iddia etmiyorum. Olasılık diyorum... R, Roi, Rua, Rex vb. bir sürü şey olabilir. Ama Grek veya Kiril değil.
Penez en çok Balkanlar'da para yerine kullanılmış, 18-19.Yy. karakterinde bir Latin R harfi ile başka olasılıklara açığım.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir