HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Penez

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Re: Penez

Mesajgönderen NOBILITAS » Cum Eyl 03, 2010 10:05 pm

Sayın ANKH ve Sayın Gilaay,
Ben antik nümizmatikle uğraştığım için bu konulara yabancıyım. Penezlerle ilgili ihtilaf çok o yüzden bu konuyu siz üstadlarım daha iyi bilirsiniz. Çok önemsememiştim ne amaçla böyle bir damga vurulduğunu ama ilginç bir konuymuş :D

Saygılarımla...
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 03, 2010 11:11 pm

Kontrmark demek tanesi bir lira bile etmeyen silik bakır paraları Türkiye içinde 30 lira ve daha yukarısına satabilmek demek. Ebay ve Avrupada bu fiyat katlanıyor. Bu sebeple Yunanistan'da eski Osmanlı bakır paralarını toplayıp damgalayıp piyasaya sürüyorlar. Bu olay önceki yıllarda Türkiye içinde de yaşandı. Bu sebeple kontrmarklı paralara her zaman için öncelikle sahtedir diye yaklaşmanın uygun olduğunu düşünüyorum. Bakır paraya kontrmark zor bir olay peneze kontrmark ise çok kolay. O "R" nin aynısını amatör olarak ben bile basabilirim. Sonra da Romanya mı Türkiye mi diye yüz akıllı uğraşır durur. Resmini koyduğunuz penez II. Mahmut Sandıklı altınının taklidi. Bu sebeple en erken 1243de üretilmiş olabilir. Fakat teorik olarak 1255 öncesi olamaz. Ama 1255 sonrası her tarih olabilir. 2010da dahil.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen NOBILITAS » Cmt Eyl 04, 2010 1:14 am

Dedim ya Sayın ANKH, bu konulara yabancıyım. İtiraf etmeliyim ki bana da paradan ziyade sizin şu çay markası işi daha yakın gibi geldi niyeyse. 1255 sonrası olabilir belki ama, 2010 veya 2000'li yıllarda yapılmış olma ihtimali düşük. Bunu bana veren arkadaş güvendiğim bir abim ve bir avuç Osmanlı parasının içinde bulunuyordu bu penez. Yıllarca kendilerindeymiş, ilgimi çeker diye vermişti hepsini. Fakat dediğim gibi ilgi alanım dışında, benim için önemli bile değil aslında. Sadece daha önce karşılaşmadığım için merak konusu oldu benim için, niye bu şekilde bir damga vurulmuş diye, o kadar :D

Saygılarımla...
araştırmacı koleksiyoner
NOBILITAS
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Emeç65 » Cmt Eyl 04, 2010 1:50 am

Bu para tedavül zamanlarından elime geçmişti, bunu yapan zekalı !! osmanlı parasına yapmış olsaydı kafa patlatırmıydı acaba diye hep aklıma takılmıştır, gerçi bu 2,5 liraya vurulan numaraların karakteri yakın zamana ait olduğunu belirtiyordur sanırım, adam onuda düşünüp yapmış olsaydı ?? Hoşgörünüze sığınarak (yoksa bunu köydeki rahmetli kahvehaneci osman abimi bastı :lol: :lol: :lol: o dönemlerde gelen misafire biz gençler ayağa kalkıp yer göstermediğimiz zaman, vay halimize, 1 hafta kahvehaneye almama cezası verirdi. Bu kısım şaka tabiki, renklensin biraz) Penez ve kontrmarklar hakkında bilgim yok, fakat ilgimi çeker. Saygılarımla
Eklentiler
2,5 Lira 1966.jpg
Emeç65
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eyl 04, 2010 6:11 am

ankh yazdı:Kontrmark demek tanesi bir lira bile etmeyen silik bakır paraları Türkiye içinde 30 lira ve daha yukarısına satabilmek demek. Ebay ve Avrupada bu fiyat katlanıyor. Bu sebeple Yunanistan'da eski Osmanlı bakır paralarını toplayıp damgalayıp piyasaya sürüyorlar. Bu olay önceki yıllarda Türkiye içinde de yaşandı. Bu sebeple kontrmarklı paralara her zaman için öncelikle sahtedir diye yaklaşmanın uygun olduğunu düşünüyorum. Bakır paraya kontrmark zor bir olay peneze kontrmark ise çok kolay. O "R" nin aynısını amatör olarak ben bile basabilirim. Sonra da Romanya mı Türkiye mi diye yüz akıllı uğraşır durur. Resmini koyduğunuz penez II. Mahmut Sandıklı altınının taklidi. Bu sebeple en erken 1243de üretilmiş olabilir. Fakat teorik olarak 1255 öncesi olamaz. Ama 1255 sonrası her tarih olabilir. 2010da dahil.

II.Abdülhamid zamanında, 25. yılına dek bozuk para sıkıntısı çekildiğinde özellikle Balkanların bazı yerlerinde penezlerin para olarak kullanıldığı bilgisi var. Eğer bu bir kontrmarksa, o dönemde para olarak kullanılan bir peneze uygulanmış demektir (Penezin kendi II.Mahmud döneminde üretilmiş olabilir - o ayrı bir konu). '93 Harbi'nde Osmanlıları'n Ruslar'a yenilmesinde 1878 yılında yapılan Berlin Antlaşması'yla Eflak ve Boğdan Osmanlı egemenliğinden tamamen çıkıyor.... Romanya adı altında bağımsızlığını kazanıyor bu bölgeler. İlk Romanya kralı I. Carol 1881 yılında Romanya Krallığı'nı ilan etti. Alman Hohenzollern Hanedanından Prens Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig Kral oldu ve I. Carol adını aldı... Karol efendi, kendi köklerinin Patriciler'e dayandığını, yani Roma asillerine, iddia ederdi. "R" , antik sikkelerden de bilirsiniz ki, aynı zamanda Roma İmparatorluğu'nu temsil ederdi. Bu küçük megaloman Romanya ve R ile kendince bir hoşluk yapmış olabilir. Aslında daha da ileri gidecekti ama ağababaları Ruslar, Besarabya'yı kendi topraklarına katıp sesini kestiler hazretin!
Bu Karol efendiyi, şuradan hatırlıyoruz : http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=19&t=3103&p=18803&hilit=romanya#p18803
1876 M/1293 H yılı Abdülhamid II’nin I. cülûs yılı olduğu için 1293/6 da 1881 yılına tekabül etmektedir. Bu suretle, 1879 yılında veraset kanununa göre Mısır Hıdivi olan Mehmed Tevfik Paşa’nın; 1881 yılında yeni kurulan Romanya Devleti’nin, Kralı Karol’u (Carol) kutlamak üzere 1293/6 tarihli 4 adet bir seri altını Mısır Darbhanesinde bastırdığı ve Romanya Kralı’na hediye olarak gönderdiği anlaşılmaktadır.

Yani Osmanlı Devletine karşı savaşan Romanya Kralının başarısını, Osmanlı tabiiyetindeki Mısır Hıdivi, Mısır Darbhanesinde bastırdığı, Osmanlı Devleti Sultanı Abdülhamid II tuğralı paralarla kutlamaktadır.

Tarih ne kadar garip olaylarla dolu.
Gene mantık yürütürsek, yeni kurulan ilgili devletin, önceki dönemlerde bozuk para sıkıntısı çekildiğinde para yerine kullanılan penezlere de, paralar gibi kontrmark basmasında bir mani yok. Muhtemelen 1878-1881 arası veya 1885'e dek en fazla... Penez, zaten bozuk para, metelik niyetine kullanılmışsa üzerine kendi egemenlik simgesini basmasının bir mahzuru yok.... Şu halde "R" damgalı ve o bölgede bulunmuş normal paralar da mevcut mu? Mevcutsa, üstlerindeki "R", penezin "R"´si ile aynı karakterde mi? Bunlara bakılıp bilimsel bir yanıta ulaşılabilir.
Yoksa gerisi hariçten gazel okumaktır; laf-ı güzaftır. Deli koleksiyonerlerin, nümismatların (haşa! nümismatım demiyorum - gene birileri yanlış anlamasın!) zırvalamasıdır! İyi zırvalarım; bu şekilde görmek istiyorsanız :lol: ...
Metaller "yorulur". Metal yorgunluğunu bilimsel olarak ölçecek laboratuvar cihazları vardır. Çok değerli bir parça olsaydı, masrafa girip bir şekilde metal yorgunluğundan, üzerindeki R'nin basım tarihini çıkarabilirdik. Ayrıca, penez üzerinde yeşil ve "kırmızı" patina mevcut. Bunlar organiktir ve canlıdır. Bunların oluşum tarihi de saptanabilir... Sonradan yapılmış sahte patinalar var biliyorsunuz; çeşitli eskitme yöntemleri var. Bir teneke parçası için 30 veya daha yukarısı TL'na satmak adına bunlarla uğraşacak birisi varsa asıl akıllı o kişidir! Bu mantıkla tüm kontrmarkları çöpe atmalı; zira hepsi sahte olabilir. Peneze kontrmark koymak kolay da, bu onun sahte olduğunu mu gösteriyor? Katalog hazırlayan bazı arkadaşlar, anlı-şanlı bir kurumun özel koleksiyonunda bile bir sürü sahte paranın olduğunu söylüyorlar... Sahte işi çok üst düzeyde de mevcut yani. "F." isimli, bu konudan çok iyi anladığını düşündüğüm bir üstad var (Fatih Bey değil "F."´den kastım!). Zaman zaman kendisiyle karşılaşıyoruz bir yerlerde. Gördüğümde bu penezden bahsedeceğim unutmazsam; doyurucu bir yanıt alırsam, benim tezime aykırı da olsa, burada paylaşmaya söz veririm. "Kafa patlatma" , düşünce üretimi, mantıksal çıkarımlar dışlanmamalı ve küçümsenmemeli. Dogmatik yaklaşımlar, ilerlemeyi imkansız kılar. Fikir paylaşımı, fikir üretimi yapılmadan, salt kalıplaşmış ve başkalarınca düşünülmüş bilgileri ezberlemek, kimseyi bir yere götürmez. Bu konunun verileri "a priori" değil.
Velhasıl-ı kelam, ister kahvehane markası olsun, ister para yerine kullanılmış bir penez olsun, isterse aklı evvelin birisinin ürettiği sahte bir şey olsun, kontrmarklı bir penez benim için ilginç bir örnek ve şu ya da bu şekilde nümismatik tarihimizin bakir bir alanına ait. Bize ait. Bir teneke parçası diye küçümsemek yanlış.
Forumlar, tartışma alanıdır; bunun için vardırlar. Kızmaca yok. 100 akıllı elbet uğraşacak, bu benzetmeyle, konuyu ilk açan da deli mi olur? :clapping: Hepimiz öyle değil miyiz nümismatinin şurasıyla veya burasıyla uğraştığımız için? :D Hürmetler...
En son Gilaay tarafından Cmt Eyl 04, 2010 7:39 am tarihinde düzenlendi, toplamda 8 kere düzenlendi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eyl 04, 2010 6:18 am

Emeç65 yazdı:Bu para tedavül zamanlarından elime geçmişti, bunu yapan zekalı !! osmanlı parasına yapmış olsaydı kafa patlatırmıydı acaba diye hep aklıma takılmıştır, gerçi bu 2,5 liraya vurulan numaraların karakteri yakın zamana ait olduğunu belirtiyordur sanırım, adam onuda düşünüp yapmış olsaydı ?? Hoşgörünüze sığınarak (yoksa bunu köydeki rahmetli kahvehaneci osman abimi bastı :lol: :lol: :lol: o dönemlerde gelen misafire biz gençler ayağa kalkıp yer göstermediğimiz zaman, vay halimize, 1 hafta kahvehaneye almama cezası verirdi. Bu kısım şaka tabiki, renklensin biraz) Penez ve kontrmarklar hakkında bilgim yok, fakat ilgimi çeker. Saygılarımla

Acmonital52 gibi sert bir çelik alaşımına, bu tarz damgalama yapmak kolayca mümkün değildir. Sanayi tipi bir pres geliyor aklıma ama emin değilim. Ya da Darphane'nin bir ilginçliği mi gene? Böyle bir örneği daha önce görmemiştim. Hakikaten tuhaf. Kahvehaneci Osman dışında ciddi bir bilginiz varsa, paylaşırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Emeç65 » Cmt Eyl 04, 2010 11:59 am

Sn. Gilaay, darphane'nin ilginçliği olmadığını sanıyorum, pres edilen numaraların kenarlarındaki yüzeyden yükselmiş yığılmalar sonradan olduğunu düşündürüyor, ciddi hiç bir bilgim yok, ilk defa sizlerle paylaşıyorum. latife kısmına umarım hoşgörülü bakmışsınızdır, kusur ise affola. Sizlerden faydalı bilgiler ediniyoruz, sağolun. Selamlar, Saygılar
Emeç65
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eyl 04, 2010 3:23 pm

Emeç65 yazdı:Sn. Gilaay, darphane'nin ilginçliği olmadığını sanıyorum, pres edilen numaraların kenarlarındaki yüzeyden yükselmiş yığılmalar sonradan olduğunu düşündürüyor, ciddi hiç bir bilgim yok, ilk defa sizlerle paylaşıyorum. latife kısmına umarım hoşgörülü bakmışsınızdır, kusur ise affola. Sizlerden faydalı bilgiler ediniyoruz, sağolun. Selamlar, Saygılar

Estağfurullah forumdaşım. Esprileriniz ve güzel yazılarınız için teşekkürler...
Elinizde fazla varsa, bir gün Sn.Ganzilis'e uğrarsanız hem tanışmış oluruz (önceden haber verin bana) hem de başka bir şeyle takas yapabiliriz veya satmak isterseniz makul rakamlardan alırım. Fazla yoksa, canınız sağolsun. Bu güzel tartışma platformunda hepimiz, diğerlerine bir şeyler öğretiyor ve öğreniyoruz (en azından ideali böyle olanıdır). Hürmetler...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen 16nicea » Cmt Eyl 04, 2010 9:06 pm

kontrmark paralara gelince isterpenez olsun ister bakır olsun bende bu tür paralara güvenmiyorum sebebine gelince bu tür paraları geçmiş dönemlerde bir yahudi tarafından damgalanarak piyasaya bol miktarda sürüldüğünü duydum o yüzden
sayın ankh nın dediği gibi çay ocağı markası olarak veya fırından veresiye ekmek almak için kullanılmış olabilir
birzamanlar ramazanda geceleri tombala oynardık karteleleri kapamak için 5ve 10 kuruşları kullanırdık
birde biraz eski kap kacak biriktirdiğim için eline osmanlı tuğrası damgası tarih numaratörü geçirenherşeyi damgalıyorlar onun için ben bu tür paralara sanat eserlerine pek güvenmiyorum.
selamlar
tanju hamurcu
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cmt Eyl 04, 2010 9:19 pm

bu konuda sayın 16nicea'ya sonuna kadar katılıyorum.
16nicea yazdı:ebebine gelince bu tür paraları geçmiş dönemlerde bir yahudi tarafından damgalanarak piyasaya bol miktarda sürüldüğünü duydum o yüzden
aynı şeyi bende cok güvenilir bir arkadasımdan duydugum icin kontrmak koleksiyonumu bozmustum.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eyl 05, 2010 11:13 am

Bozduğunuz koleksiyonu ben almış olabilir miyim Sn.karabina!?
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr Eyl 05, 2010 11:36 am

:D
allah allah, niye böyle düsündün ki Necdet abi?
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eyl 05, 2010 11:46 am

Niye böyle düşündüğümü bilmeniz gerekir. 7-8 ay önceki GG'deki 12 kontrmark meselesi...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Sal Eyl 07, 2010 12:54 pm

özelde konustugumuz icin burada cevap vermeye gerek görmüyorum.
saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 08, 2010 3:42 am

karabina yazdı:özelde konustugumuz icin burada cevap vermeye gerek görmüyorum.
saygılar

"Burada cevap vermeye gerek görmediğiniz" şeklindeki cevabınız, alınmış ve anlaşılmıştır! :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir