HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Penez

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Re: Penez

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eki 16, 2010 6:25 pm

Efendim, bir süre önce çok değerli ve genç nümismat, resmi koleksiyoner kardeşimiz Sn.NOBILITAS,
"R" Kontrmarklı Penez'i bana hediye etti.
Bir kez de buradan kendisine sonsuz teşekkürlerimi arz ederim. :clapping:
Çok daha önce yazacaktım ama unuttum. Edindiğim bilgilere göre %90 hamal markası. %10'u da muamma.
Bu "muamma" kısmına, benim bu başlıkta yer verdiğim teorim de girmekte.
Fakat bu durum, yani %90 hamal markası olması, benim o peneze verdiğim kıymeti asla düşürmez.
Manevi kıymetten söz ediyorum elbette. :D
--------
Sn.patron'dan veya yetkileri olan diğer mod. arkadaşlardan, forum bütünlüğü ve forumun arşiv niteliği göz önüne alınarak,
bu başlığın, eğer zahmet olmayacaksa, KONTRMARKLAR bölümüne taşınmasını rica ederim.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eki 16, 2010 6:33 pm

Bu kadar hızlı taşınmasını beklemiyordum bu başlığın.
Bu, patron'un işi olsa gerek. Çok teşekkür ederim. :clapping:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzt Eki 18, 2010 8:37 pm

Osmanlı döneminde hamal markaları olayı çok karmaşık bir iş penez kesinlikle hamal markası değil.İşletmelerde kullanılan bir tür marka lokanta çay ocagı vs vs neden hamal markası değil?
Bundan 20 yıl kadar önce istanbul vakıflar baş müdürlüğü depolarında temizlik yaparken çuvallarca marka buldu (O dönem konferans olarakta sunmuştu müdür bu konuyu şahsımda oradaydı)
Pirinçten iki yanında deliği olan üstünde hamalın ait olduğu lonca yada yer ve numarası olan nesneler.Bunlar kişinin bir yerde yaka kartı.Hamallar bu kimlikle tanınıyor.Hamal markalarını firmalar kullanıyor daha önce yazmıştım yazımda burada onlarda bedel-isim-ticari kimlik türü kısa notlar var.Penezler bu konu için sorunlu nesneler zira herkesin elinde takı amaçlı bolca bulunuyor bu sepeple ederi para olan bir şey için kullanımı riskli penezi daha çok ufal alışveriş birimi olarak görüyoruz.ne bileyim cay,gazoz türü gündelik esnafın kendi arasında tanıdığı bildiği araya karışacak yabancı bir nesnenin çabuk ayırt edilecegi şeyler.
Kontrmark yada sürsaj olayında bence ayrım şu..Kontmark birazdaha resmi kimlik taşıyan para olarak doğrudan kullanımı olan yerel bozuk para ederi.Sürsaj ise daha gündelik mahalli mekansal tanımlı jeton veya marka amacına uygun şeyler.
Dikkat edilirse osmanlı bakırlarına vurulan damgaların para olarak geçtiği yunan adaları grubu kontrmarklar hep tedavülü kalkmış ama halkın elinde olan paralara vurulmuş.penezlere vurulmamış.
Osmanlı döneminde hamal teşkilatı konusunu yeni sitede yazacagım bu sebeple resim ayrıntı koymadım şimdilik biraz dursun bakalım...
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eki 18, 2010 9:33 pm

Sayın artoseos,
II.Abdülhamid zamanında, 25. yılına dek bozuk para sıkıntısı çekildiğinde özellikle Balkanlar'ın bazı yerlerinde (bilhassa bağımsızlığını '93 harbi sonrası kazanan Romanya'da) penezlerin para olarak kullanıldığı bilgisi var...
Buradan akıl yürütürsek, illa öyledir demiyorum ama - yanlış yorumlanmasın - paraya kontrmark vuranlar, para yerine kullanılan (süs-takı değil - bkz. önceki satırdaki tümce) peneze de kontrmark vurmuş olamazlar mı? Bu olasılık sıfır mıdır? Önceki sayfalarda açıklamaya çalışmıştım.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Sal Eki 19, 2010 1:23 am

Evrensel bir kural vardır dilin dinin ne olursa olsun insan aynı insan çağ aynı çağ şimdi bir masal yaratalım...
Ülkede bozuk para sıkıntısı var halk bozuk para bulamıyor bırak bozuğu akçeden bile şüpheliler durmadan eder değeri değişiyor...Birde avrupadan ve kalpazanlardan akın akın vezniyle oynanmış para akıyor.
vilayeti arıyorsun bozuk para diye yok (sadece osmanlı'damı? inönünün meshur Kürt raporunda geçer doğudaki mecidiyelerin gecerliğili kalkmalı yerine cumhuriyet paraları konmalı)diye.
Vilayetten bir çözün gelir yada gelmez halka kısa vadede bir çözüm üretmen lazım ne yaparsın? Bir anons edersin elinde bakır olarak osmanlı parası bulunupta geçmeyen ederdekileri getirin üzerine bir işaret vuralım gecer para yapalım diye.yada senin elinde geçmeyen bir şey vardır depondadır onu kullanırsın.Al sana para..
Penezde durum sıkıntılı zira halkın elinde takı olarak kullanım amacıyla zaten çok var ayrıca kuyumcu eşrafı zaten bu penezi basıyor süz eşyası olarak.Buna damga vurupta kullanıma alırmısın?
Birincisi resmiyeti olan bir şey değil osmanlı ufak altınlarının kopyaları eder akçe değil..Osmanlıda pirinçten basılma para ne zaman olduki?eder akçe vezn dedikleri kural net şukadar bakır şukadar gümüş şu kadar gümüşte şu kadar altın eder diye...
Dünyada altın-gümüş-bakır- sıralama bu ekonomi olarak pirinç devletin kullandığı bir ölçü değil.Bu sebeple para olması anlamında yeri yok.üstünde sultan arması olsa bile boş....
Toplumların alışkanlıkları vardır,belli renklerin kullanım şartının saraya tabi olması,belli desenlerin kullanım şart,belli madenlerin kullanım şartı...
Lapis mısırda soyluların taşıdır ayak takımı kullanamaz,Mor ve lacivert saray rengidir vs vs.Bunlar o toplumun sınıf ayrım işaretleridir.Üzerinde net be net devlet darphanesi işareti olan ilk dönem madalyalara bakınız mesela pirinç vezire verilmişmi?
pirinç malzeme ayak takımı yada azınlık nesnesidir.kısaca saray dışı nesnedir.kilise parasıdır,çay markasıdır,kısaca ekonomiyi elinde tutan sınıfın dışındaki erklerin nesnesidir...
penezler ve bunun türü materyaller için çay markası,hamal markası,kurumsal işletme nesneleri diyebiliriz.Mahalli alanla verenin kendi arasında anlaşarak resmi bir yaptırımı olmayan ekonomik ederi anlık nesneler.
Bir şeyi altına,gümüşe,bakıra vurmak başka bir unsur...
Elinde gümüş bir jeton bulunduran koleksiyoner varmı?Ülkemizde?
Bir yazımda yazdım forumda koca mason locasının,döneminin en büyük klübünün o dönem için bile çok büyük bir eder sayılan 1-5-10 lira gibi jetonları en fazla bakır üstüne gümüş kaplama...
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 19, 2010 1:34 am

"Masal" için teşekkür ederim. :wink:
Yalnız, Osmanlı değil, Osmanlı'dan ayrılan Romanya demiştim çok düşük olasılıklı teorimde.
Fiziki olarak penezi eline alıp da inceleyen iki benden çok deneyimli arkadaş, çay markası olmadığını,
%90 hamal markası olduğunu söylemişlerdi. Siz de hamal markası değil, çay markası diyorsunuz.
Bu durumda "muamma" kısmı da bana kalıyor! :clapping:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal Eki 19, 2010 7:33 am

Osmanlıda pirinçten basılma para ne zaman olduki?eder akçe vezn dedikleri kural net şukadar bakır şukadar gümüş şu kadar gümüşte şu kadar altın eder diye...
Dünyada altın-gümüş-bakır- sıralama bu ekonomi olarak pirinç devletin kullandığı bir ölçü değil.Bu sebeple para olması anlamında yeri yok.üstünde sultan arması olsa bile boş....
Toplumların alışkanlıkları vardır,belli renklerin kullanım şartının saraya tabi olması,belli desenlerin kullanım şart,belli madenlerin kullanım şartı...
Lapis mısırda soyluların taşıdır ayak takımı kullanamaz,Mor ve lacivert saray rengidir vs vs.Bunlar o toplumun sınıf ayrım işaretleridir.Üzerinde net be net devlet darphanesi işareti olan ilk dönem madalyalara bakınız mesela pirinç vezire verilmişmi?
pirinç malzeme ayak takımı yada azınlık nesnesidir.kısaca saray dışı nesnedir.kilise parasıdır,çay markasıdır,kısaca ekonomiyi elinde tutan sınıfın dışındaki erklerin nesnesidir...

Bu sebepledir ki halk ekonomik kriz döneminde basılan pirinç paralardan her zaman nefret etti ve onlara alışamadı. 1940lı yıllarda basılan delikli kuruşlar ve 5-10-25 kuruşlar Atatürk Türkiye'sinin gümüş paraları sonrası tam bir fiyaskoydu.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Sal Eki 19, 2010 4:39 pm

:))))
Sevgili Gilaay yine aynı yere takılmış kalmışsınız:)
Para değil onu netleştirdik gereiye hal hamal çay markaları kalıyor onunda bu satten sonra bilimsel olarak bir tarifini yapmak nerdeyse imkansız.Zira bazı materyaller vardır ne olduğunu bilirsin ama elinde bunu kanıtlayacak emsal bilği yoktur.
Bir örnekle anlatayım aşağıdaki resimde olan jetonla.Bu jeton dünyanın sayılı heykel ve kaliğrafı CH.MAREY tarafından yapılma.Üzerinde ''Geniki etaira ergolifion''yazıyor.Net be net bir jeton.Yıllardır bunu sitelerde müzayedelerde bunu kovalarım her önüme gelene sorarım emsalleri çıkar zaman zaman alır satarlar ama kimse bu falanca firmanın falanca amaçlı ürünü diyemez.Yazımı yazının alası var,tanım var,birim var,yapanı ustası belli,ama yaptıranı kullananı sahibi belli değil.
Yunanistan yeni bir ülke bu sebeple birazda milliyetciliklerinden herşeyi kendilerine mal etmeyi seviyorlar ama onlarca yunan sitesi firmasını aradım bu bizim diyemediler.Nedenmi?
Çokça çıktığı yer ZONGULDAK Bizzat topraktan ben çıkardım kazıda bir tanesini(Arkeologum bu arada defineci değil)bize ait bir ürün kısaca.Ama çıktığı yeri burada kullanıldığını bilmek dünyada bilimsel olarak bir anlam taşımıyor.BUNU ŞU FİRMA ŞURADA KULLANMIŞTIR demek şart,ve bunu bir başka resmi yazıya tanıma dayandırmanız gerek.Dünyada işler bu kuralla yürüyor.Sitede sattığım bazı ürünler var malum incelerseniz çoğuna halk arasındaki tanımını yazdım,altınıda bilimsel bir yazıyla tanımlamaya çalıştım.Dünyada bu bizim malımızdır demek kabul görmüyor...delil arıyorlar.
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 19, 2010 6:08 pm

Arkeolog olduğunuzu ve etik değerler yüzünden antik sikke toplamadığınızı biliyorum.
Görüşleriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Hürmetler...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Sal Eki 19, 2010 8:21 pm

Sağolasınız jetonum hakkında bir fikir verecek yokmu arada yazı ortada resim ortada:))
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Eki 19, 2010 9:08 pm

Jetonun üzerindeki yunanca yazının doğru dürüst bir tercümesini yapamadım. İnternette de aradım ama bulabildiğim en manalı şey "ergolifion genel şirketi" gibi bir şey.

1892'de bir yunan şirketinin Zonguldak'ta ne işi olabilir ?
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Eki 19, 2010 10:27 pm

Arkadaşlar , iş hanları çay ocaklarında plastik marka çıkana kadar ne tip marka kullanıldı acaba , bu harfler iş hanının baş harfi olabilir , halen yakın hanlarda çay ocakları değişik renkte marka kullanır her ocağın marka sayısı dahi bellidir , uyanığın teki uzunçarşı'dan marka alıp kullanmasın diye , sultanhamam'da hala hamal bölüklerin'de marka kullanılır ,sistem bölük çavuşundan marka satın alınıp , malı taşıyan hamala verilir .
Penezlerin para olarak kullanımına gelince , buna damga vurmasına gerek yok zaten eder bir değeri mutlaka vardır o değer üzerinden işlem görmüş olabilir , kalkıpta 1 para değerindeki penezi hiç kimse 10 para değer kabul edip almaz , 1 para değerinde alır.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Eki 19, 2010 10:37 pm

Yüksek kaldırıma yolum düşerse adıma damga yaptırıp bol bol kontrmark yapayım :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen arteoseos » Sal Eki 19, 2010 10:49 pm

Sevgili kaan zonguldakta Osmanlı döneminde her milletten insan vardı kömür işinde ben mesela araplar mahallesinde doğdum:)) mahallenin halk dilinde adı buydu:)
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal Eki 19, 2010 11:45 pm

:think: 1800 lü yıllarda Zonguldak kömür ocaklarını Yunanlı'lar işletmiş anladığım kadarıyla.. Şimdi gözümde o zamanın şart ve imkansızlıkları canlandı :cry:
Gerçi günümüzede bakınca pek değişen birşey yok..Yeraltı kaynaklarımızın çoğunu yabancılar işletiyorlar :cry:
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir