HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

KONTRMARKLI T.C. LOTU

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

KONTRMARKLI T.C. LOTU

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eki 16, 2010 6:06 pm

KONTRMARKLI-TC-LOTU.jpeg.jpg

"57" yazan 1938 5 Kuruş; zamanında Kapalıçarşı'da dükkan numarası / markası olarak kullanılmış bir üstadın dediğine göre.
25 Bin üzerine 50 Bin yazılı olan ayrı bir vaka! 1957 1 Lira'daki de muhtemelen çay markası.
Bu konuda görüşleri olanlar varsa yorumlarını bekliyorum.
Son zamanlarda beni T.C. madeni paralardaki aykırılıklarda azıcık heyecanlandıran ayrı bir pencere açtı bana bu kontrmarklılar.
Tedavülden kalkan paraların ikincil kullanım alanlarına değişik örnekler...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: KONTRMARKLI T.C. LOTU

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Eki 16, 2010 6:09 pm

Bu konuda, ayrıca bkz. : arteoseos üstadın açtığı Kontrmarklı 1939 - 1 Kuruş başlığı : http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=28&t=3218
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Eki 17, 2010 4:38 pm

Öncelikle çınaraltı anımla başlayayım yazıma,
sene 1983 toprak altı yine yasak osmanlı grubu gümüşleri benden önceki yıllarda para etmiyor diye eritilip kaşık şamdan cay tabağı yapılmış kısacagı farklı ürün yine az.Bilgi az bir avuç bileni var zaten iyi ürünlerde onlara ayrılıyor,ortada biz misali bir grup acemi meraklı bir doluda turist meraklı...
Bir amcamız var akrabaları forumda olabilir günahlarını almayalım:)Amcam nerden buluyorsa buluyor en olmadık paraların üstünde kontrmarklar sürsajlar...eskimi eski ama konu ile tema farklı...Buğün oldugu gibi o zamanda bu kontrmark olayı en begani gören ürün.Birgün baktım bir artuklu bronzu nasıl muhteşem bir petena parada nadir ama arkasında bir kontrmark..ne konuya ne döneme uygun..amcamın elinde avuçla aynı paradan var bir kaçınıda böyle satayım demiş sanırım:)))
Butip durumlarda bir kaç şeye güveneceğiz
1.Yılların oluşturduğu el göz hissi
2.Eserle damganın dönem zaman mekan ilişkisi(işte o kültürel bilgi istiyor)
3.Satıcının güvenilirliği (müzelerde eser getirenlere nerden buldun diye sorulur satıcıda korkar söylemez bundaki amaç nesnenin kendiyle buluntu yerinin denklenmesidir.örnegin roma kent paraları bronz gruplar en fazla 3 şehir yakın yada uzak olur)
4.iyibir görsel hafıza
Yukarıdada demiş bir dost ''"57" yazan 1938 5 Kuruş; zamanında Kapalıçarşı'da dükkan numarası / markası olarak kullanılmış bir üstadın dediğine göre.''anlatmamış ne olduğunu ama bu görsel yaşamsal bir bilğidir.Ben tema olarak yarım bilgide olsa gerek his gerekse dönem zaman mekan tanımı olarak buna koleksiyon materyali derim bilgisi tam olsa daha iyi olur o başka:)))
50 bin için ancak Amca sendromu yada bir iş yerinde kullanım markası derim.
1 lira içinse hiçbir şey diyemem sadece amca sendromu derim.Zira para ile kontrmark alakasız.ticari bir çalışma..
Belki bir başkasıda kalkar başka bir şey der bu iş al aşağı vur yukarı netleşir.
Yıllardır savaş verdiğim bilğiyi saklamayınız sözümü haklı kılar...
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eki 17, 2010 6:14 pm

Bilgiler ve fikirler için çok teşekkür ederim Sn.arteoseos.
Buraya bazı şahısları kırmak istemediğim için, yazmadığım bazı şeyleri de biliyor ve / veya hissediyorum (sizinle ilgili değil).
Bu gibi durumlarda "bile bile lades" dediğim de olmuştur.
...

-Necdet-
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Eki 17, 2010 6:50 pm

Zaman zaman bu işi suistimal edenler tabiki oluyor antik çağlardan beride hep oldu önemli olan bu zaten bu forumların bir amacıda bu süistimali açık etmek değil belki ama bilğilendirmek.Bilmeden alınan satılan pek şey var dünyada bizde yanılgıya düşüyoru kitap yazanlar bile düştü özellkle islami dönem hala çok sorunlu okuma hataları yanlış tahminler...
Birde düşünün bir para var üstündede bir işaret sonradan yapılma ne yapabilir insan hislerine satıcıya ve bilene güvenme dişında? Her şeye şüpheyle bakmayacagız sonuçta yanlış alım satım hep oldu olacakta..Önemli olan kasıt varmı?ben kasıttan korkarım.
Yine bir anımı anlatayım eskilerden bir dost vardı muazzam koleksiyon yapıyordu Grek,Roma,islami vs vs,Birgün elime bir para verdi git şu adamdan falanca parayı al diye..sordum sen neden gitmiyorsun sonuçta bakır bir ermeni parası!Ben gidersem bu işi biliyorum diye bana çok para söylüyorlar dedi.Gittim aldım çok nadir bir ermeni Toros:) buda işin eğlencesi sonuçta..
Bir çok seferinde en olmayan paraları ayırırlardı size ''Bunu sana ayırdım derdi satıcı''Bakıyorsun bir şey değil almasan adam küsecek ürün ayırmayacak sana alıyor ilk eline gelene hediye ediyorun yada bir kutuya sallıyor unutuyorsun...
Bunlar ticaretin olmazsa olmaz heyecanları gereksinimleri.Önemli olan şuna şunu basayım,eyeyim bükeyim falancaya satayım türü içten pazarlıklı faettanlıklar olmasın:)
Olanlarda zaten uzun ömürlü ticaret yapamadılar hiç
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eki 17, 2010 7:09 pm

Lütfen bu tarz yazılarınıza, anılarınıza, değerli tecrübe ve fikirlerinizi paylaşmaya daha çok devam edin.
Kendi adıma, yazdıklarınızı çok faydalı bulduğumu söyleyebilirim. Çoğu forumdaşımız ve benim için de elbette,
eğitici olduklarını düşünüyorum.
Eğitici yazı yazan çok az üye var. Bazı işi bilenlerse, çeşitli bahanelerle yazmıyor veya az yazıyorlar.
Zamanınız, yazma isteğiniz ve şevkiniz oldukça bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum bu tür yazılarınızı.
:clapping:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Eki 17, 2010 7:54 pm

Site patronumuz ve ekibi siteyi yeniliyorlar malum orası tamamlansın olmazsa makale halinde yazarız konuları birde çok dilli site olsa varya yıkılır ortalık malum türkçe dünyada kullanım alanı olarak kısır kaçıyor bu alanda
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzr Eki 17, 2010 9:14 pm

Hasan Abi
Size bu konuda katılmıyorum. Her ülkenin kendi nümizmatik forumları var. İtalya ve Rusya'daki bazı forumlara bazen bakıyorum. Bizim site ile birebir aynı. Roma paraları forumları da aynı şekilde dizayn edilmiş. Genelde bulundukları ülkenin dili ile yayın yapıyorlar. Zeno ise bambaşka bir olay. Ona forum demek uygun değil. Tamamen veritabanı oluşturma üzerine işleyen bir site. Moderatörleri aynı zamanda Rusça yayınlanan bir kaç forumu da yönetiyor ve Zeno'ya bu forumlardan foto aktarımı oluyor. Bu ülkelerde devletlerin koleksiyon üzerine bir sınırlaması yok. Bu sebeple sınırsız materyalleri var. Arkeologlar kazılardan çıkanları Zeno'ya yüklüyor.
Türkiye'de veritabanı olabilecek bir site sizce kurulabilir mi?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzr Eki 17, 2010 9:30 pm

Türkiye'de kontrmarklı paralar üzerine bir veritabanı çalışmamız olursa eğer, eminim ki 2010 yılı 1 Lira kontrmarklı bile buluruz, suistimal etmeye çalışanlar sürekli olacaktır. Önerim, yeterli bilgi birikimi ve tecrübesi olmayan koleksiyonerin kontrmark konusunda çok alım yapmamaları...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Eki 17, 2010 9:56 pm

Zeno.ru çok iyi bir kaynak ancak tarzını sevmiyorum. Aynı para elli sefer yayımlanıyor. Siteden bir şey bulmak için gerçekten bilmek veya saatlerce araştırmak gerekiyor. Siteyi yönetip, "temizlik" yapan kimse yok. Zaten bu tarzıyla da biraz zor.

Osmanliparalari.com sitesi için biraz bilgi vereyim.

Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız "arama" kısmı, "tarih ile arama" kısmında bir sorun dışında. %99 oranında bitti.

Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait 8500'den fazla madeni, kağıt, hatıra, altın para listelendi.

Makalelerin türkçeleri yükleniyor.

Leuchtturm ürünleri doğrudan siteden satınalınabilecek. Gittidigidiyor.com'a %10 komisyon vermek yok artık !

700'den fazla jetonun bilglilerini hazırladım. Yakında onlarda siteye yüklenecek. Herhangi bir cins, sınıf, tip vs... ayrımı yapılmaksızın sadece jetonun üzerinde yazılı olanlara göre alfabetik olarak listelenecek. Benzer bir sayfanın nasıl çalıştığını görmek için http://www.osmanliparalari.com/terimler.asp linkine gidip TERİMLER kelimesinin altındaki "hızlı arama" kutusuna bir veya birkaç harf yazın.

Sitenin türkçesi bittikten sonra, deneme halinde gördüğünüz ingilizce kısmı da aynı hâle getirilecek.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Eki 17, 2010 10:19 pm

Zeno sorumsuz bir veri tabanı sahipleri konuyu aşmış insanlar çok iyi kazançları var bu sebeple onlar için busadece bir oyun..bir kelime aykırı dil yazılımına müsadeleri yok dün esedi kuruş koydum adamlara aslanlı kelimesini anlatamadık kavrayamıyorlar.
bu site bitince gelişir zamanla resim konulabilecek bir yer olsun koyalım resmi bakalım ne olacak gerisi gelir.
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir