HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

MURAD V Kontrmark Maria Tereza uzerina

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

MURAD V Kontrmark Maria Tereza uzerina

Mesajgönderen Rovasil » Pzt Nis 25, 2011 7:35 pm

Hic bir bilgim yokdur bu Taler icin
Bilginiz var mi
H123_AversHedjaz and counterstamp by Turkish tax autority.jpg
Rovasil
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: MURAD V Kontrmark Maria Tereza uzerina

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 25, 2011 7:49 pm

Osmanlı'da özellikle Arabistan coğrafyasında bu paralar revaçtaydı.
Arabistan'da kontrmark vurulmuş olabilir V.Murad döneminde.
Üç ay kadar tahtta kalışı (mantık yürütüyorum - bilgim yok bu konuda) bence parayı ilginç kılıyor.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 25, 2011 7:54 pm

knunty yazdı:Bu paraların SF inisiyalli olanları yakın zamanda basılmış paralardır. Piyasada hurda gümüş fiyatı civarında işlem görüyorlar.

Demiş Sn.knunty...
Bağlantı şurada : http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=12&t=2577
Sizinki de SF inisiyalli ama bu şekilde bir kontrmark görmemiştim. Daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur umarım.
Ayrıca şuraya bkz. : http://www.theresia.name/en/scountermarks.html
EK:
Fotosu yok ama referans olarak sanırım sizinkiyle aynı para :
Hafner 123 lists a Maria Theresa Taler counterstamped with Hejaz and the tughra (official signature) of Sultan Murad V (1223 AH; 1876AD). This coin was first published by K.M. MacKenzie in Numismatic Circular 85, 1977. According to Hans Wilski, Countermarks on Ottoman Coins, MacKenzie later determined that the taler is a recent restrike, and that the tughra as well as the Hejaz counterstamp is therefore a forgery.

http://www.theresia.name/en/scm_turkey.html
En son Gilaay tarafından Pzt Nis 25, 2011 8:05 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Nis 25, 2011 8:01 pm

El-hicaz diye okudum.
Bu konu ile ilgili A.N.Bülteninde İlyas Çamlı'nın bir yazısı olucaktı. Bültenlere suan uzagım, bakabilecek arkadaslar daha ayrıntılı yorum yazacaklardır.
saygılar

NOT;Hicaz kontrmarkları üzerine İlyas arkadasımızın yazısında bu para geciyordu diye hatırlıyorum.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 25, 2011 8:06 pm

karabina yazdı:El-hicaz diye okudum.
Bu konu ile ilgili A.N.Bülteninde İlyas Çamlı'nın bir yazısı olucaktı. Bültenlere suan uzagım, bakabilecek arkadaslar daha ayrıntılı yorum yazacaklardır.
saygılar

NOT;Hicaz kontrmarkları üzerine İlyas arkadasımızın yazısında bu para geciyordu diye hatırlıyorum.

Şuradaki olmalı :
Hafner 123 lists a Maria Theresa Taler counterstamped with Hejaz and the tughra (official signature) of Sultan Murad V (1223 AH; 1876AD). This coin was first published by K.M. MacKenzie in Numismatic Circular 85, 1977. According to Hans Wilski, Countermarks on Ottoman Coins, MacKenzie later determined that the taler is a recent restrike, and that the tughra as well as the Hejaz counterstamp is therefore a forgery.

ANB kaçıncı sayı? Şu an anımsayamadım. Ama önceki mesajımda verdiğim bağlantıdaki olmalı Murad V'li ve Hicazlı Thaler.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 25, 2011 8:12 pm

Galiba Arabistan'da revaçta olduğu için durumu yasallaştırmak adına Murad V. dönemi Tuğra kontrmark vurulmuş. Akabinde Arabistan Osmanlı'nın elinden 1. Dünya Savaşı sırasında çıkınca, kurulan Hicaz Krallığı ayrı bir kontrmark vurmuş. Yani sanırım iki kontrmark. Hicaz'ınkine bakarsanız, alt taraftan Tuğra'nın üstüne doğru uzanıyor yanılmıyorsam.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Sal Nis 26, 2011 1:41 am

Merhaba,
Konuyla ilgili verilen ayrıntılı ve açıklayıcı bilgilere ek olması (renk katması) amacıyla ,birkaç küçük bilgi ve yorumu da ben paylaşmak isterim.
Görünümü ve kıymeti bakımından döneminde oldukça popüler olmuş olan Maria Theresia Talerlerinin burada bahsi geçtiği üzere sonradan da (yakın dönemde) birçok örneği basılmış.
Bu paraların, bana ilginç gelen ve aşağıda fotolarını paylaştığım farklı farklı ''üst damgalı'' çeşitleri de mevcut. (1880-1920 arası)
(Not : Çok daha yakın dönem tarihli üst damgalar da mevcut,popülerliği hâlâ devam ediyor...)
TALER.jpg

V.Murad tuğralı olanından dört adet görüldüğünü okumuştum.( K.M.Mackenzıe Koleksiyonu) Bu tipler,(Sn Gilaay'ın da belirttiği gibi) Şerif Hüseyin'in ''Hicaz'' üst damgalarından önce ortaya çıkıyor. Şu an hatırlayamadığım bir yerden (yabancı kaynaklı bir siteydi,hatırlayamıyorum) aklımda kaldığı kadarıyla vergilendirmeyle ilgili bir bilgiydi.(Bu tuğra,Hicaz bölgesinde kullanılagelen bir para olduğundan, bir nevi Temettuat Vergisi göstergesi miydi? Yoksa,o bölgede halk arasında kullanılan bir paraya sadece hakimiyet nişanesi olarak mı yapıldı bilmiyorum.Sadece yorum yaptım,doğru ve net bilgisi olan mutlaka vardır.)
v.murad.jpg

Konuyla İlg:
Burada verilen bağlantılar+Zeno coins,Stephen-Album
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 26, 2011 4:38 am

"Kontrmark" yerine "Üst Damga" yazdığınız için kutlarım sizi Sn.zolata.
Eski TND bültenlerinin bazıları vs. hariç, "Üst Damga" terimini görmeyeli çok olmuştu.
Alışkanlıktan kontrmark veya konturmark - countermark falan diyip duruyoruz ben dahil çoğumuz.
"Kontürlü Mark" diyeni bile duymuştum. :-P Doğrusu elbette sizin yazdığınız gibi üst damga.
Bundan sonra ben de üst damga demeye çalışacağım. Tüm arkadaşlara da öneririm.
Türkçe karşılığı varken yabancısına gerek yok. Hem bu üst damga terimi, "belgegeçer" (fax / faks) gibi de değil. Basit ve kolay.
Kimse söylerken, yazarken zorluk çekmez.
Saygılarımla.
----------
EK - 1 :
zolata yazdı:bir nevi Temettuat Vergisi göstergesi miydi?

Sn.Rovasil'in yüklediği fotonun dosya adı "H123_AversHedjaz and counterstamp by Turkish tax aut(h)ority.jpg" olduğundan (tax = vergi) / olmayan (h) dahil,
Tuğra'nın "Temettuat Vergisi" ile sizin dediğiniz gibi ilgisi olması muhtemel görünüyor. Bir Arap para forumundan alıntı bu foto... Üye olmadan görülmüyor resimler ama aynı dosya veya aynı yerden alıntılanmış bir dosya. "El Hicaz" ise zaten malum. Sonraki iş...

EK - 2 :
Yanılmıyorsam Sn.Rovasil Arap bir koleksiyoner arkadaş : http://www.coin-note.com/vb/member.php?u=69
(Üstteki bağlantıdaki forum "Ek - 1"´de dediğim forum değil; o başka bir Arap para forumu)
En son Gilaay tarafından Sal Nis 26, 2011 8:50 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Sal Nis 26, 2011 8:44 am

Gilaay yazdı:Sn.Rovasil Arap bir koleksiyoner arkadaş
Veya bu arkadaş aynı siteden fotoyu aldı ve soruyor.
Dikkat ederseniz Sn İlyas arkadasımızın yükledigi para ile Sn.Rovasil'in sordugu para birebir aynı..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Sal Nis 26, 2011 3:01 pm

karabina yazdı:
Dikkat ederseniz Sn İlyas arkadasımızın yükledigi para ile Sn.Rovasil'in sordugu para birebir aynı..

Bence ortada tek bir para var , iyi inceleyin , 3 resimde tek bir paranın fotoğrafı.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen berkeley » Sal Nis 26, 2011 3:54 pm

Üst damga kelimesi yeniden damgalama anlamını içermiyor, bence kontramark kelimesine uygun kelime arıyorsak yeniden damgalanmış olmalıdır.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Sal Nis 26, 2011 4:08 pm

ertuğrul dinçer yazdı:Bence ortada tek bir para var , iyi inceleyin , 3 resimde tek bir paranın fotoğrafı

Tuğra damgalı olan paralarda biri ( açık renkli olan) bana farklı bir para gibi geldi.Harflerde ve motiflerde çok dikkatli bakınca farklılıklar olduğunu düşünüyorum.Ama tecrübeli gözler sizinki tabi. :)
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Sal Nis 26, 2011 4:36 pm

berkeley yazdı:Üst damga kelimesi yeniden damgalama anlamını içermiyor, bence kontramark kelimesine uygun kelime arıyorsak yeniden damgalanmış olmalıdır.
Sn Berkeley, İlyas arkadasımız hep böyledir. Bende sizinle aynı düsüncedeyim ama İlyas'ın paşa keyfi nasıl istiyorsa öyle desin.
Siz ona dokunmayın.. :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal Nis 26, 2011 5:55 pm

Muhtemelen sahte.
Alınan siteler ciddi olsa da bu kontrmark kesinlikle ciddiye alınacak bir tip değil.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 26, 2011 6:27 pm

karabina yazdı:

@karabina
Bu paradan dört tane olduğu söyleniyor; beşincisini mi buldu yoksa dördünden birisi mi eline geçti veya almaya niyetli, veya salt meraktan, araştırmaktan mı sordu Sn.Rovasil acaba? Kendisi konuya açıklık getirirse, bizim de merakımız giderilir.

ertuğrul dinçer yazdı:Bence ortada tek bir para var , iyi inceleyin , 3 resimde tek bir paranın fotoğrafı.

@ertuğrul dinçer
İlk ikisi aynı; 3.sü bilgisayarda ilk ikisinden birinden yapılmış olabilir. Sol alta doğru olan girinti-vuruk var. Açık renkte hafifçe kapatılmış olabilir. Fazladan profil civarında bir oyuk görünümü eklenmiş olabilir. Emin değilim.

berkeley yazdı:Üst damga kelimesi yeniden damgalama anlamını içermiyor, bence kontramark kelimesine uygun kelime arıyorsak yeniden damgalanmış olmalıdır.

@berkeley
Bence içeriyor. Eski bir çok üstad da bu terimi kullanmışlardır. Damga/Darp ...
Zaten bir tane var (paranın kendisi); "üst" deyince anlaşılıyor 2.sinin oluşu. Uzay / Hyper Uzay = Üst Uzay gibi. Resimdekiyse "üst-üst" damga! :D

ankh yazdı:Muhtemelen sahte.
Alınan siteler ciddi olsa da bu kontrmark kesinlikle ciddiye alınacak bir tip değil.

@ankh
Fotodakinin sahte olup olmadığından emin değilim ama kesinlikle böyle bir tip var. Üstelik Wilski'den sonra üst damgaların en önemli araştırmacılardan K.MacKenzie de yazmış. Önceki iletilerimden birinde alıntı yapmıştım.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir