HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

MURAD V Kontrmark Maria Tereza uzerina

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Re: MURAD V Kontrmark Maria Tereza uzerina

Mesajgönderen zolata » Sal Nis 26, 2011 9:59 pm

karabina yazdı:Sn Berkeley, İlyas arkadasımız hep böyledir. Bende sizinle aynı düsüncedeyim

Bir kere de benimle aynı düşüncede olsan. :wall: :-P
''Üst damga'' ifadesinin üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirdiğini ve bu tip paralar için çok güzel bir karşılık olduğunu düşünüyorum. :wink:

Gilaay yazdı:Bu paradan dört tane olduğu söyleniyor; beşincisini mi buldu yoksa dördünden birisi mi eline geçti veya almaya niyetli, veya salt meraktan, araştırmaktan mı sordu Sn.Rovasil acaba? Kendisi konuya açıklık getirirse, bizim de merakımız giderilir.

Sn.Rovasil, bu sorunun ve konunun böyle dallanıp budaklanacağını,içinden birkaç konu daha çıkacağını her halde tahmin etmemiştir.''Yeniden bir şeyler yazsam mı,yazmasam mı?'' diye düşünüyor olabilir. :)
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 27, 2011 7:25 am

zolata yazdı:
Gilaay yazdı:Bu paradan dört tane olduğu söyleniyor; beşincisini mi buldu yoksa dördünden birisi mi eline geçti veya almaya niyetli, veya salt meraktan, araştırmaktan mı sordu Sn.Rovasil acaba? Kendisi konuya açıklık getirirse, bizim de merakımız giderilir.

Sn.Rovasil, bu sorunun ve konunun böyle dallanıp budaklanacağını,içinden birkaç konu daha çıkacağını her halde tahmin etmemiştir.''Yeniden bir şeyler yazsam mı,yazmasam mı?'' diye düşünüyor olabilir. :)

Forum dediğiniz böyle olur. Tam yerine düşmüş arkadaş! :mrgreen:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Rovasil » Cum May 06, 2011 8:40 pm

Hepinize Merhaba
Sayin arkadaslar, eyer turkceyi iyi yazmiyorum ozurdilerim
Ben cok acik arastirma icin sordum, besinci taler deyil ve resimi o siteden aldim ve arab forumda www.coins4arab.com tanittim
saadece bu taler deyil hep ustdamgali Maria Teresaler ki arab ulkelerde kullanilmisdir...ama Murad V incinin damgasi Hijaz damgasinin uzerine olmus ya da olmamis bilmiyordum ... o site yaziyor ki var , ama akilima sigmiyor ki bu az donemde boyle bir ustdamga olmusdur.
bu bulmacaya aciklama ariorum , ve netde arama yapmadan sonra sizin bu profesional forumu buldum...sonraki oykuyu biliorsunuz
cok tesekur ederim moderatora ve herkese ki bir cozum bulmaya calisdi

Tanitma icin : Ben radiologist doctorum Halebda calisiorum ve Halebda Syrian Philatelic Clubun baskaniyim
Arab forumda cok yazilarim var Pul ve Para konularda
Adim Robert Silah ve Istanbul dogusuyim ama turkceyi cok eyi yazmiyorum ...
Haleba gelirseniz bir arkadasiniz var... Tel . 00963-933466295
Rovasil
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Rovasil » Cum May 06, 2011 8:58 pm

SORU >>>
bu tugra damgasi baska hangi paralar uzerine bulunmakdadir , Murad V inci , ya da baska bir Sultan?
Rovasil
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cum May 06, 2011 11:50 pm

Sayın Rovasil, Merhaba.
Şu an için sorduğunuz soruyu yanıtlayamıyorum. Bilgi edinebilirsem yazacağım.
Bu arada, sorunuzla ilgili bilgi sahibi bir arkadaşımız varsa yazar zaten.
Kendinizi tanıttığınız için teşekkür ederim. Çok ayrıntıya gerek yoktu; siz öyle takdir etmişsiniz fakat.
Zaman zaman forumumuza kendini olduğundan farklı tanıtan, polemik çıkarma veya sabote maksatlı kişiler girmektedir;
o nedenle bu konuda hassasiyetimiz oluyor. Yanlış anlaşılmaları önlediniz böylece...
Bizim de bu şekildeki bir üst damga veya uluslararası söylemiyle "kontrmark" aklımıza sığmıyor. Ama yapılmış bir şekilde.
Sahte olmaması gerek. Çünkü bu konudaki Dünya çapındaki bir araştırmacının koleksiyonunda mevcutmuş.
Bir gün sahte olduğu ortaya çıkarsa pek şaşırmam. Şimdilik, gerçek olarak kabul etmemiz gerekiyor.
Samimiyetiniz, dürüstlüğünüz için kutlarım.
Türkçe yazışınız çok iyi değilse bile ne demek istediğinizi anlayabiliyoruz. Kullanırsanız, zamanla geliştirebilirsiniz.
Selam ve sevgiler, saygılar...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Rovasil » Pzt May 09, 2011 3:01 pm

tesekur ederim sayin Gilaay
Rovasil
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 09, 2011 3:12 pm

Rovasil yazdı:tesekur ederim sayin Gilaay

Rica ederim.
Yazmanız iyi oldu; konuyu geçici olarak unutmuştum; çok sonra aklıma gelebilirdi. Oldukça yoğun bir gündemim var şu aralar...
Geçen haftasonu önemli bir üstadımıza açtım bu konuyu.
O da Sn.ankh gibi, paranın üzerinde bulunan tuğralı üst damganın (kontrmarkın)sahte olabileceğini söyledi. Hicaz ise sanırım gerçek.
Yani para gerçek, Murad V. tuğrası sahte (?), El Hijaz ise gerçek (?).
Murad V.'in, bu tür üst damgalı olarak, bildiğim kadarıyla başka örneği yok.
Önemli bir uzmanın koleksiyonunda yer alışını da aktardım üstada, yanıtı "Gelecekte sahte olduğu ortaya çıkabilir." şeklindeydi.
Forumumuza renk kattınız.
Diğer nümismatik konularda da katkılarınızın olması dileğiyle...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt May 09, 2011 4:06 pm

Beyler konu hakkında bilgim olmamakla birlikte 2 ayrıntı farkettim, öncelikle 5. Murat tuğrası evvel, hicaz kontramarkı sonradan basılmış, ikinci olarakta maria tereza parası bakır bir para olmalı, hem tuğrada hem de kontromark etrafında yeşil oksitlenme var tahminim ikisinin aynı zamanda(günümüzde) ve arka arkaya basıldığı yolunda ya da para yeni tarihte amonyak türevi bir madde ile temizlenmiş.

Not: Kesinlikle bilimsel değil kendi görüşümdür.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 09, 2011 4:12 pm

berkeley yazdı:Beyler konu hakkında bilgim olmamakla birlikte 2 ayrıntı farkettim, öncelikle 5. Murat tuğrası evvel, hicaz kontramarkı sonradan basılmış, ikinci olarakta maria tereza parası bakır bir para olmalı, hem tuğrada hem de kontromark etrafında yeşil oksitlenme var tahminim ikisinin aynı zamanda(günümüzde) ve arka arkaya basıldığı yolunda ya da para yeni tarihte amonyak türevi bir madde ile temizlenmiş.

Not: Kesinlikle bilimsel değil kendi görüşümdür.

Sayın berkeley,
Hicaz'ın sonradan basıldığını önceki iletilerimden birinde belirtmiştim. Yani üst damga (kontrmark) değil duble "üst-üst damga". :D
Gilaay yazdı:Galiba Arabistan'da revaçta olduğu için durumu yasallaştırmak adına Murad V. dönemi Tuğra kontrmark vurulmuş. Akabinde Arabistan Osmanlı'nın elinden 1. Dünya Savaşı sırasında çıkınca, kurulan Hicaz Krallığı ayrı bir kontrmark vurmuş. Yani sanırım iki kontrmark. Hicaz'ınkine bakarsanız, alt taraftan Tuğra'nın üstüne doğru uzanıyor yanılmıyorsam.

Para bakır değil gümüş ama belli bir oranda bakır da içeriyor sanırım. Ama paranın kendisi de, V.Murad Tuğrası gibi sahte ise, bakır oranı daha yüksek olabilir.
Eğer zaten önceden bakmadıysanız, sırf bu para için kurulmuş şu siteye bakabilirsiniz : http://www.theresia.name/
The Maria Theresa Thaler is probably one of the most famous and well known coins of the world.

Originally struck in Austria from 1740 to 1780, the Thaler was the currency of the Austrian Empire. It was very important for trade with the Levant (parts of Turkey, Lebanon, Syria). Over time, the Maria Theresa Thaler became the best known and most popular silver coin in the Arabian world. After the death of Empress Maria Theresa in 1780, Joseph II permitted the Austrian mint to continue striking the coin with the 1780 dies in order to meet demand from the Middle East. The 1780 taler was the only silver coin that the Arabs trusted and would accept. Since then, the Maria Theresa Thaler has been restruck for trade purposes at Vienna, Austria with the 1780 date frozen in time. The taler became the unofficial currency in some areas of Africa and Asia, and may still be in use today as a "trade silver dollar" in some Arabian bazaars.

Ben de yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum bu konuyu.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt May 09, 2011 4:42 pm

Arkadaşlar gümüşte bu sekilde yeşil oksit yaparrrr :shock:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 09, 2011 4:46 pm

karabina yazdı:Arkadaşlar gümüşte bu sekilde yeşil oksit yaparrrr :shock:

Yapar. Yapmaz diyen yok ki Sn.karabina. :D
Mesela 1960 (aslında 1961) 10 Lira'nın mavimtrakı, kızılımsısı, sarımsı, yeşilimsi her tür tonu çıkıyor.
Bu tür paralarda, antikte olsun, modernde olsun renk varyantı yapanlar bile var diye duymuştum. Yavaş yavaş ben de renk varyantına giriyorum bir süredir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt May 09, 2011 5:12 pm

berkeley yazdı:bakır bir para olmalı, hem tuğrada hem de kontromark etrafında yeşil oksitlenme var
Sn Berkeley böyle yazdıgı icin, sadece bakırlarda oluyor diye yazdıgını anladım..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt May 09, 2011 5:28 pm

Sn karabina doğru anlamışsınız, ben bakırda yeşil pas(oksitlenme) oluşur diye biliyorum, gümüşte hiç görmedim, görmediğim olmayacağı manasına gelmez :)
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt May 09, 2011 5:32 pm

Üşenmezsem bendeki bazı yeşillenmiş mecidiyelerin fotosunu ceker gönderirim.
selamlar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt May 09, 2011 5:46 pm

karabina yazdı:Üşenmezsem bendeki bazı yeşillenmiş mecidiyelerin fotosunu ceker gönderirim.
selamlar

Ama mecidiyeler 825 ayar gümüştür kalan 175 ayarda ne kullanıldığını bilmiyoruz ki büyük ihtimal bakırdır.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir