1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzr May 22, 2011 11:13 pm
gönderen Gilaay
4Kontrmarklı40Para.JPG

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzr May 22, 2011 11:37 pm
gönderen karabina
İlginç ve güzel bir kontrmark bence(Üst Damga veya) bunun içinde hayırlı olsun :D

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzr May 22, 2011 11:52 pm
gönderen Gilaay
Teşekkür ederim Sn.karabina.
Pekiyi, Wilski gibi mi düşünüyorsunuz benim gibi mi? İgrek/Y gibi olan Lamda mı Pi'nin ikiye bölünmüşü mü? Sayfa 53. "Countermarks on Ottoman Coins" olan kitap.

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzt May 23, 2011 1:06 am
gönderen Gilaay
Gilaay yazdı:Teşekkür ederim Sn.karabina.
Pekiyi, Wilski gibi mi düşünüyorsunuz benim gibi mi? İgrek/Y gibi olan Lamda mı Pi'nin ikiye bölünmüşü mü? Sayfa 53. "Countermarks on Ottoman Coins" olan kitap.
--PLOMARI-LAMBDA-PI-COUNTERMARKS-ON-OTTOMAN-COINS-P53.jpg

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Haz 08, 2011 9:30 pm
gönderen arteoseos
Wilski bu işin piri ama oda yanılmaz değil birde kitap eski malum yeni gelişmeleri kapsamıyor.Bu Lesbos adası L si bence yüksek ihtimal bu konuya değinmeniz güzel olmuş.Pi harfini neden ikiye yada yarıma bölmek gereksinki sonuçta amaç niyet denklemine ters..

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Prş Haz 09, 2011 12:22 am
gönderen Gilaay
arteoseos yazdı:Wilski bu işin piri ama oda yanılmaz değil birde kitap eski malum yeni gelişmeleri kapsamıyor.Bu Lesbos adası L si bence yüksek ihtimal bu konuya değinmeniz güzel olmuş.Pi harfini neden ikiye yada yarıma bölmek gereksinki sonuçta amaç niyet denklemine ters..

Aynı düşüncede olduğumuza sevindim. Aklın yolu birdir. Elbette Wilski de haklı olabilir ama mantıksız geldi.
Saygılarımla...

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Cmt Eki 19, 2013 4:27 pm
gönderen mrtbdrm
eski Türkçe yazı pilmar belediyesi (midilli adasında bir kaza/nahiye adı)
Δ(ημογεροντία) Π(λωμαρίου)
λ(ωμάριον)

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzr Eki 20, 2013 4:55 am
gönderen Gilaay
Başlığı açtığımda koyduğum resimdeki, sağdaki "2" açıklamasında da geçiyor kısmen...
Plomarion, Plomari, Pilomar, Pilmar gibi değişik yazımları var. Hayırlı olsun.

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eki 21, 2013 9:29 pm
gönderen tete
aynı parada birden fazla üstdamga var. bunlar ayrı bölgelere mi ait. yoksa beraber mi kullanılıyorlar.

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eki 21, 2013 9:49 pm
gönderen Gilaay
@tete,
Başlığı açarken koyduğum resimde, sağdaki yazılı açıklamaları baz alırsam, farklı bölgeler için de olduğunu söyleyebilirim.
Aynı (birbirine yakın - aynı adanın değişik kasabaları-kentleri gibi) bölgelerde, aynı/farklı zamanlarda, farklı yönetimlerce ve/veya başka bölgelerde de (başka bir ada gibi) farklı ve/veya aynı zamanlarda!
Yani, her türlü kombinasyon mümkün. Bir tanesi eski harflerle Türkçe dikkat ederseniz. Daha evvel Rodos'ta da damgalanmış bir para üzerine, Midilli'de farklı yerel yönetimlerin ve belediyenin damgaları olabilir... Kesin bir cevabı yok denebilir; varsa bile her para ve dönem için farklı cevaplar vardır.

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 09, 2015 11:53 am
gönderen ali__mertturk
Geçtiğimiz günlerde ben de 1255 ve 1277 tarihli 40 paralar üzerine 4 adet üst damgalı pilmar belediyesi paralardan 3 adet satın aldım.Tanesi yaklaşık 40 liraya geldi ve bu durum beni şaşırttı.Tanesi 40 lira ettiğine göre gayet bol bulunan paralar olması lazım.Sizce nadirlik durumu nasıldır ve aldığım fiyat normal midir? Saygılar..

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 09, 2015 12:28 pm
gönderen Gilaay
ali__mertturk yazdı:Geçtiğimiz günlerde ben de 1255 ve 1277 tarihli 40 paralar üzerine 4 adet üst damgalı pilmar belediyesi paralardan 3 adet satın aldım.Tanesi yaklaşık 40 liraya geldi ve bu durum beni şaşırttı.Tanesi 40 lira ettiğine göre gayet bol bulunan paralar olması lazım.Sizce nadirlik durumu nasıldır ve aldığım fiyat normal midir? Saygılar..


Gayet normal. Bundan 4-5 sene önce 100-150 TL'ye kadar çıkabiliyordu. Aradan geçen zamandaki enflasyonu da hesaplasak, şimdi 200 - 250 TL olmalıydı... O sıralar daha az görülüyordu çünkü. Yaklaşık 1.5- 2 senedir 35-60 TL arasında bulunuyor. Sebebi de piyasaya bolca düşmüş olmaları. Ya eski bir koleksiyoner stoklarını eritti, ya da bir yerlerden çokça bulundu veya birileri de talep olduğunu görünce hurda paralara kont. basıp, hileyle kont. eskitti vb. ... Belki de bunların tümü veya kombinasyonları geçerlidir. Kondisyonların da, az da olsa fiyatta bir etkisi var. Üst Damga (Kontrmark) olan paralarda aslında üst damganın nadiratı, kondisyondan daha fazla önem taşır ama yine de fiyata etki etmeli. Kont.'lu 40 paralarda çil, çil altı hatta çok temiz gibi kondisyonlar bulmak hayaldir denebilir. Cülus senesi görülebilen paralarda, cülusun da kendi nadiratı üzerinden toplam nadirata etki edeceğini unutmayalım; nisbeten nadir bir cülus senesindeki aynı tip kon. ile çokça basım yapılmış bir cülus senesindeki aynı tip kont. aynı değerde değildir mantıksal olarak. Sanırım aldığınız paralar üst damgaları olmasa hurda veya haliyle statüsünde değerlendirilebilecek paralar. Dikkat edilecek husus, bu tür paralarda çokça sahtekarlık örneğine rastlanması. Güvenilir satıcılardan edinmekte fayda var. Kont. konusunda, eğer zaten sizde yoksa, Hans Wilski'nin kitaplarını edinmenizde fayda var.

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 09, 2015 4:41 pm
gönderen ali__mertturk
Bilgiler için teşekkür ederim, gayet de iyi anladım yalnız küçücük bir kasabada kullanılmak üzere ne kadar Osmanlı parasına üst damga vurulmuş olabilir ve bunlardan ne kadarı günümüze ulaşabilir diye düşünmeden edemedim.Sonra da internetten kontrol ettiğimde bazı sitelerde benzer paraların 90 ila 110 € arası fiyatlardan satıldığını gördüm..Bu durumda dediğiniz gibi ya kaynağı belli olmayan bir şekilde bu paralardan bol miktarda piyasaya çıktı ya da yine dediğiniz gibi hurda paralara sahte üst damgalar basıldı..Bu durumda satın aldığım 3 adet para da sahte üst damgalı olabilir..Buraya foto yüklemeyi bilmiyorum, beceremiyorum.Teyit amaçlı bendeki paraların fotolarını size ulaştırabilmem için bana yardımcı olur musunuz?

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 09, 2015 6:31 pm
gönderen Gilaay
Kusura bakmayın özel isteklere ayıracak zamanım yok; foruma bile eskisi gibi girmiyorum. Sadece geçerken uğramıştım. 500 kb.'ı geçmeyecek resimleri forumda mesaj yazdığınız kısımda, mesaj yazarken çıkarken "eklenti yüklemesi" / "gözat" / "dosya ekle" bölümünden yükleyebilir ve foruma giren herkesin görmesini sağlayabilirsiniz. Benim yapacağım yorumların bir kıymeti olmayacaktır zaten. Buraya yıllar önce, 4.5 yıl önce eklediğim üst damgalı para, o sıralarda edindiğim bu 4 üst damgalı paralardan ilkiydi. Görüleceği gibi kondisyonu oldukça kötü. Zaman içinde çok daha iyilerini buldum. Koleksiyon fazlalıklarımı da birilerine hediye etmiştim... Bu tür koleksiyon fazlalıkları da, öyle veya böyle yeniden alım-satım ortamlarına dönüyor... Belki bu kişilerden resimlerinizi görüp, engin bilgileriyle yorum yapacaklar da çıkabilir... Bağışlayınız. :wink:

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 09, 2015 7:59 pm
gönderen ali__mertturk
Bahsettiğim paralar bunlar..Yalnız tuğra yüzlerini ekleyebildim..Sizce bu üst damgalar orijinal mi değil mi?Saygılar..