HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

gümüş akçe hakkında yardım

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

gümüş akçe hakkında yardım

Mesajgönderen ottomali » Cmt Ara 03, 2016 7:10 pm

Selamlar Herkese,

Fotoğraftaki akçenin hangi padişah döneminde basıldığı hakkında yardım edebilir misiniz? çapı 8 mm ve ağırlığı 1 gr'ın altında olduğunu söyleyebilirim ancak.

akce_on_arka.jpg
5 adet aynı tip akçe ön ve arka

Şimdiden ilgilenenlere çok teşekkürler...
ottomali
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: gümüş akçe hakkında yardım

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Ara 04, 2016 12:49 am

Kanuni Sultan Süleyman , Kostantiniye akce.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Ara 04, 2016 1:38 am

Fotografta bir kac nokta dikkatimi cekti.

Kanuni Kost. akcesi cok bol cikan bir akcedir ama farkli tip arayan koleksiyonerlerin zor bulacagi bir tip. Kostantiniye yazisinin üstündeki cizginin her iki ucunda saadet dügümü vardir. Bu örnekte teki cikmis.

Ayni dönem ve darp yerinden olan akceler birbirine benzeselerde, farkli bir noktasi yada ufak ayrintilari vardir. Tipatip ayni akceyi bulmak cok zor ve büyük tesadüf gerektirir. Bu akceler ayni ustanin elinden , ayni kaliptan cikmis. En azindan ilk görünüs budur.

Fotograf yaniltabilir ama, ya bu akceler gümüs degil sahte, yada hepsi ayni kaliptan cikmis ve birbirinden ayrilmadan gömülüp ve bulunmuslar.

Akcelerin ikisi asitle müdahale edilmis gibi erimis gitmis. Elde tutabilseydim, daha saglikli bir yorum yapabilirdim. Fotograftan bu kadar oluyor.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ottomali » Pzr Ara 04, 2016 9:42 am

Aydın Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Kararmış olduklarından mı gümüş değil dediniz, yoksa gümüş bu şekilde korozyana uğramaz mı? Bilmediğim için soruyorum temizlemek istemedim bu şekilde aldım ama dediğiniz gibiyse elime fırçayı alıp bir güzel silesim geldi :)

Ayrıca kıyaslamak için internette bir link önerir misiniz? ben çok aramama rağmen bulamadım da.

Tekrar çok teşekkürler...
ottomali
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Ara 04, 2016 7:04 pm

Akceleri temizlemenize gerek yok.

Gümüs olmayabilir dememin nedeni, akcelerin yüzeyi anormal noktali gibi. Sanki döküm üretim. Fotograf aldatabilir. Ben sadece gördügümü yaziyorum.

Süpheli 2. nokta, yukarda yazdigim gibi akcelerin tipatip ayni olmasi. Imkansiza yakin bir durum.

Bu tipleri incelemek icin internetten adres veremem. Bu konuyu ayrintilariyla incelemek icin , Slobodan Sreckovic in akce kitabina bakmaniz lazim.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Ara 05, 2016 12:44 am

Resim

Akcenin cizimi Sayin Sreckovic in akce kitabindan alintidir.

Alt siradaki akcede olusan korozyon, gümüs icin tipik degil.

Osmanli paralarindan örnekler görmek isterseniz size Zeno.ru adli siteyi önerebilirim. Her aradiginiz olmasada cok örnek mevcut.

http://www.zeno.ru/showgallery.php?cat=580
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ottomali » Sal Ara 06, 2016 10:52 pm

Çok sağolun Aydın bey, çok faydalı oldu verdiğiniz bilgiler. Hatta sanırım bu paralarda gerçek değil gibi duruyor şüphelendiğiniz gibi. Kısmet işte, amatörlükle böyle hatalar yapıyoruz...

Tekrar tekrar teşekkürler.
ottomali
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir