HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

3 adet Akçe

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

3 adet Akçe

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Eki 13, 2007 11:02 pm

Merhaba arkadaslar,

Elimde olan 3 Akce hakkinda fikrinizi sormak istiyorum.
ResimResimResim
Sitemizde yaptigim arastirmaya gore:
1. para: - III. Mehmed - 1003 - Kostantiniye;
2. para: - III. Mehmed - 1003 - ? ;
3. para: - ???

Birinci parayi arastirirken fazla zor olmadi(fikriniz yine de onemli). Ikinci parayi arastirirken bir fincan cay ile keyifli oldu, ama "mi acaba...? " dedirtti. Ucuncu parada ise kafam soru isaretleriyle doldu...

Bugun yuzun opulmekten solsun, miden bes kilocuk sekerle dolsun, cuzdanini mahalle bicirikleri soysun, bayramin mubarek olsun!
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: 3 adet Akçe

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Eki 13, 2007 11:06 pm

Bu arada 2. parada Kostantiniye galiba...
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zaftolga » Cmt Eki 13, 2007 11:17 pm

bunlar e bay dan mı ?
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Sancak17TR » Cmt Eki 13, 2007 11:23 pm

Evet... (Geldigi ulke: Sirbistan)
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zaftolga » Cmt Eki 13, 2007 11:39 pm

paralarımız nerelerde dolaşıyor, sırbistan :wall:
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen msozer » Cmt Eki 13, 2007 11:52 pm

zaftolga yazdı:paralarımız nerelerde dolaşıyor, sırbistan :wall:

ufkunuzu Türkiye sınırları ile sınırlandırmayın.bütün paralar Türkiyeden çıkmış ve sağa sola dağılmış olarak düşünülmemelidir.eskiden osmanlıya ait şu anda kaç ülke varsa o kadar ülke zamanında Osmanlı parası kullanmıştır ve tarihlerinin bir parçasıdır.bunların haricinde Osmanlı ile ticaret yapan başka ülkelerde Osmanlı parası kullanmışlardır.
msozer

Mesajgönderen moneta35 » Sal Eki 16, 2007 11:40 am

1- III. Mehmed, Kostantiniyye, (1003)
2- III. Mehmed, Kostantiniyye, (1003)
3- III. Murad, Üsk(üp), (982) (Üsküp kelimesinin "elif, sin ve kef" harfleri net bir şekilde görülebiliyor. Ancak "vav ve be" harfleri silik, tarih kısmında da 2 rakamı seçilebiliyor)
moneta35
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal Eki 16, 2007 2:44 pm

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim Arif bey.

III. Murad akcesini bu haliyle koleksiyona koymaya deger mi sizce? Yoksa daha iyi kondusyonda rahatlikla bulunabilir mi?
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Sal Eki 16, 2007 7:44 pm

III. Murad akcesini bu haliyle koleksiyona koymaya deger mi sizce?

dediğiniz zaman evet değer derim.çünkü o bir tarihtir ve daha iyisi her zaman bulunabilir fakat daha iyisini buluncaya kadar koleksiyonunuzda bulunmasınında bir zararı yoktur.daha iyisini buluncaya kadar kendi koleksiyonunuzda tutar daha iyisini bulunca o ana kadar o parayıda bulamamış birine satar başkasınında koleksiyonuna fayda sağlamış olursunuz.

bence bulduğunun en iyisini koleksiyona koymak diğer açığa çıkanıda koleksiyonculara sunmak güzel olanıdır.çünkü her zaman karşınıza en iyi kondüsyonlusu çıkmayabiliyor.veya sizin beğenmediğinize bir başkası hiç sahip olamamış olabiliyor.bu yüzden koleksiyoncular arasındaki paylaşımda güzel oluyor.
msozer

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal Eki 16, 2007 11:52 pm

Boyle de olmali zaten. Fakat dusuk kondusyonda bir parayi koleksiyona koydugunuz zaman, elinizde o paranin aynisi olmasa bile bazen keyfi kacirabiliyor. Bende sizin dediginiz gibi, daha iyisini bulana kadar elimde tutuyorum. Fakat bazen "koysam mi, koymasam mi" sorusu aklima takiliyor. Ama her halukarda da koleksiyona dahil oluyor.

3. para "Üsküp" oldugu icin boyle bir soruyu ben yine de sorayim dedim. Uzun yoldan geldi, kapama icine konulmayi haketmistir kanimca. Sizde fikrinizi soylediniz, sagolun.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 17, 2007 12:20 am

bazen bende şöyle bir duygu yaşıyorum.4 nadir biraz zor olsada 5 nadir eksikleri nasıl bulacağız kaça alacağız diye.kulptan çıkmaları,delikleri falanda alsammı dediğim oluyor fakat bunları aldığım zaman rahat edemeyeceğimi bildiğim için boşver öyle olacağına eksik kalsın diyorum.

çünkü almak bir dert satmak başka bir dert.aynı parayı iki kere belki defalarca kere alıp kondüsyon yükseltiyorsun ve elindeki kötü kondüsyonlu olanını satıyorsun.emin olun zor işler.koleksiyonuma çok çok temizden aşağısını koymam diyorum fakat bir bakıyorum koleksiyon veya bir parti ürün alıyorum içerisinde bir para var ve temiz.bende olmayınca satamamki o parayı otomatikman koleksiyona daha iyisi bulununca giriyor.

delik ve kulptan çıkma paralarda var ve bir kenarda bekliyorlar.eksikmi koleksiyonumda,evet eksik fakat koleksiyonuma koymadığım neden satmaya kalkmadığımı ise hiç bilmediğim.biraz tutuculukta oluşturuyor bu koleksiyon demekki bizde ve ya bulamam diye düşünerek elimdekini çıkartmıyorum.

sizinde daha iyisini buluncaya kadar içinize sinmesede o parayı elden çıkartmayacağınızı koleksiyoncu ön sezilerimle tahmin ediyorum fakat yazdım işte yinede fikirlerimi.
msozer

Mesajgönderen Sancak17TR » Çrş Eki 17, 2007 11:38 am

msozer yazdı:delik ve kulptan çıkma paralarda var ve bir kenarda bekliyorlar.eksikmi koleksiyonumda,evet eksik fakat koleksiyonuma koymadığım neden satmaya kalkmadığımı ise hiç bilmediğim.biraz tutuculukta oluşturuyor bu koleksiyon demekki bizde ve ya bulamam diye düşünerek elimdekini çıkartmıyorum.

Bu yonumuz benziyor. Koleksiyona koymuyorum, fakat elden cikartmakta istemiyorum. Bazen cikartiyorum "ben yine de koleksiyona koyayim" diye, fakat sonrasindaysa "yok yok, biraz daha bekleyeyim" diyorum. :lol:
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Eki 17, 2007 12:32 pm

Akçe konusunda çok fazla seçici olma şansınız yok. Bazı dönemler var ki düzgününü bulmanız neredeyse imkansız, örneği Sultan İbrahim veya Kanuni dönemi. Ayrıca koleksiyona (veya bir köşeye) koymayıp ne yapacaksınız ? Çöpe mi atacaksınız ? Kıyamazsınız. Koyun bir kutuya, ileride yeni başlayan birisine uygun fiyata verirsiniz.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 17, 2007 1:10 pm

zaten elden çıkartmaktan kastımız iyisi bulunuyorsa boşuna elde tutmak yerine satmaktı.Türkiyede değilde arkadaş Hollanda'da olduğu için elden çıkartıyımmı dediğinde satmayı kastettiğini anlamıştım zaten.Türkiye şartlarında elden çıkartmak satışı yasak olan bir paranın çöpe atılması veya gizlice satılması olarak değerlendirilebilir o ayrı bir konu.
msozer

Re: 3 adet Akçe

Mesajgönderen hayko45 » Cmt Şub 02, 2008 4:09 pm

bende abdülaziz konstantinniye basımı (9) bir para var ama sahte olacağından şüpheleniyorum acaba 1861 yılında pirinç para basılmış olabilirmi bana yardım edin lütfen :cry:
hayko45
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir