HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

II. Bayezid Tire 889 Mangır

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

II. Bayezid Tire 889 Mangır

Mesajgönderen moneta35 » Pzr Eki 21, 2007 11:49 am

18 mm. 1,94 gr.
- İç içe iki dairesel bordür içinde Kandil motifi
- Azze nasruhu du(ri)be Tire sene 889

Resim


Not: "Azze Nasruhu" kalıbı bazı yerlerde "azze nasara" şeklinde yanlış telaffuz edilmektedir. "Nasara" kelimesi "Allah'ın yardımcıları" anlamında kullanılan bir kelime olup, ilk Hıristiyanlar kendilerini bu şekilde adlandırmışlardır. Kelimenin kökeni, Hz. İsa'ya yardım eden Nâsıra Köyündeki insanlara verilen "Nasara" isminden gelmektedir.
Osmanlı sikkelerinde sıklıkla karşılaştığımız kalıp ise "Allah onu aziz yardımı ile galip kılsın" anlamında kullanılan "Azze Nasruhu"'dur.[/b]
moneta35
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında
 
Mesajlar: 74
Kayıt: Cmt Haz 03, 2006 11:01 am

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir