HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

üç akçe

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

üç akçe

Mesajgönderen hayko45 » Prş Şub 07, 2008 5:31 pm

bu üç akçeden bend e var ama bunlar orijinal fotolar değil. siteden attım.
:: SORULARIM::
1- üstteki bayezid in parası değerlimidir acaba?????
2- osmanlıda serezin yeri nedir????????
3- bildiğim kadarıyla osmanlıda üç padişah iki kere tahta çıkmış neden iki kere para bastırmışlar?????? ilk bastırdıkları paraları kullansalr n'olur
hayko45
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: üç akçe

Mesajgönderen Sancak17TR » Prş Şub 07, 2008 5:47 pm

1. Bana gore manevi degeri cok yuksektir. Ama fiyatlarina bakildiginda saticiyla alici arasinda karar verilebiliyor. Diger bir baslikta dedigim gibi, bazen taneyle €20,- ya bulabilirsiniz. Ama bazende sans eseri bir avuc akce/mangirin arasindan cikabiliyor. Bu sefer belki €2,- elde etmis olursunuz.

2. Serez/Siruz/Serres, simdiki Yunanistan siniri icindedir. Alttaki linkten haritadan yerini bulabilirsiniz. Osmanliparalari.com'a ait bir linktir.
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 5&z=4&om=1

3. Neden YTL'lerin 2008'i cikti? 2007 senelerini kullansak ne olur...? Belki dolasimda olan paralara eklentidir, belkide "Ben yine Osmanli Devletinin hukumdari oldum!" dusuncesinle bir baglantisi vardir.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen hayko45 » Cum Şub 08, 2008 2:19 pm

çok teşekkür ederim cevaplarınız için :clapping: :D
hayko45
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Şub 08, 2008 4:31 pm

hayko45 yazdı:3- bildiğim kadarıyla osmanlıda üç padişah iki kere tahta çıkmış neden iki kere para bastırmışlar?????? ilk bastırdıkları paraları kullansalr n'olur

Yöneticiler (padişah, diktatör, başbakan, kral vs...) ekonomiyi kontrol etmek, yani iktidarda olduklarını belirtmek için para basmak zorundadırlar. Özellikle savaş dönemlerinde, işgal edilen yerlerde, işgalci kuvvetler hemen kendi paralarını basarlar. Para basacak durumları yok ise, mevcut paraların üzerine damga vururlar.

Biraz amiyane bir benzetme olacak ama, vahşi doğada , hayvanların işeyerek sınırlarını belirtmesine benzer biraz : Buranın hakimi benim, benim param geçer.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Pzr Şub 10, 2008 8:10 am

Yazılanlara ek olarak özellikle Fatih her yeni para bastığında bir nevi devalüasyon da yaparak devlete ek bir kazanç sağlamıştır.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir