HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

BİR SORU...

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

BİR SORU...

Mesajgönderen zolta » Prş Nis 17, 2008 8:29 pm

II. Mustafa nın çifte zoltası(60 para) ile kuruş(40 para)u arasında ne fark var acaba? boyutları ve ağırlıkları hemen hemen aynı. kuruşun sitedeki resimlerine göre hem tuğralısı hem tuğrasızı var. bildigim kadarı ile zoltalar tuğrasız. o zaman kuruş ile çifte zoltayı nasıl ayırt edebiliriz? sitede de 2 zoltanın resmi olmadığı için merak ettim.

Birde ekteki paranın ne oldugu konusunda yardımlarınızı bekliyorum. selamlar saygılar...
Eklentiler
4.jpg
16 mm
zolta
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: BİR SORU...

Mesajgönderen ankh » Prş Nis 17, 2008 11:40 pm

Zolata ile kuruşların tipleri farklıdır. İlgili bölümdeki resimlerin karışmış olduğunu zannediyorum. Kuruş diye gösterilenlerin bazılarının zolata olması lazım?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Nis 18, 2008 10:35 am

İnceliyorum, cevap vereceğim.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen zolta » Çrş May 14, 2008 6:02 pm

tekrar merhabalar.
sordugum paranın benzerini, babacan-coins.com adlı sitede, III. Murad'a ait "selimi" başlığında buldum. sordugum paranın bu oldugunu düşünüyorum. sizinde düşüncelerinizi alabilirsem çok memnun olurum.

dolayısıyla yukarıda sordugum zolata sorusunun yanında, birde "selimi" nin ne oldugu hakkında, bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim. çünkü osmanliparalari.com da III. Murad'a ait böyle bir gümüş para türü yok. (dirhem, medini, akçe ve nasirinin yanında) yani genel olarak kabul gören III. Murad a ait "selimi" diye bir tip varda, osmanliparalari.com da mı örneği yok, yoksa örneğini aldığım sitede mi değişik bir bölümleme yapılmış. fikri olan paylaşırsa çok sevinirim, yardımlarınız için teşekkür ederim
Eklentiler
MurIII_Sm_Canca-982_R.gif
2
MurIII_Sm_Canca-982_O.gif
1
zolta
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen eskici » Çrş May 14, 2008 7:57 pm

Osmanlılar hakimiyetleri öncesinde İran sikkelerini kullanan yerlerin halkının alışkanlıklarına ters düşmemek için evvelce kullandıkları paraların tedavülde kalmasına karşı çıkmamışlardı. Nitekim, Memlük Sultanlığı’ndan Osmanlı egemenliğine geçen yerlerde, Memlük devri para birimi olan gümüş sikke “pâre” korunduğu gibi Basra, Bağdad ve Diyarbekir’deki darbhanelerde “şâhî” darbetmişlerdir. Ancak bu sikkeye “şâhî” den farklı bir isim verilerek Osmanlılaştırılmak istenmiştir. Kanuni buna “Süleymanî” adını vermek istemiş, ancak halk dilinde ve günlük kullanımda “şâhî” denmeye devam edilmiştir. Selim II'nin aynı kaygı ile adını “Selimî” ye ve Murad III'ün “Pâdişahî” ye çevirme çabaları da sonuçsuz kalmıştır. Ancak, XVII. yüzyılın ilk yarısında Diyarbekir yöresinde “Selimî” adının kullanılmış olduğunu bazı kaynaklardan öğrenmekteyiz.

Şahi:İran kaynaklı bu para birimi, Osmanlı İmparatorluğunun Azerbaycan ve güneyindeki topraklarında tedavül etti. Akçe karşılığı daha değerli ve itibarı daha yüksek olduğundan süratle yaygınlaştı. İran'a komşu Bağdad, Basra, Haleb, Amid ve Van darphanelerinde de basımına izin verildi.1513'de gümüş sikke olarak bir miskal 4,608 gr ağırlığında yaklaşık 6.5 akçe değerindeydi. II. Selim Amid darphanesinde şahinin yerine selimi adıyla bir sikke kesilmesini emretti ise de şahinin de basımı sürdü. 1583'de doğu darphanelerinde basılan ayarsız ve bozuk vezinli şahiler toplattırıldı. 1588/89'da Istanbul'da 1 şahi'nin değeri 8 akçe olarak belirlendi.
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen zolta » Prş May 15, 2008 8:36 pm

Sayın "eskici", çok teşekkür ederim, elinize sağlık. gerçekten benim için çok aydınlatıcı oldu.
zolta
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen eskici » Cum May 16, 2008 8:07 pm

rica ederim..yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana...
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir