HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1.Abdülhamid-Tunus paraları

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

1.Abdülhamid-Tunus paraları

Mesajgönderen cemilu » Sal May 27, 2008 10:23 pm

Sitede 1.Abdülhamid dönemi Tunus baskılı paralarda gerek ağırlık gerekse boyutlarda bir sürü soru işareti olması herhalde bu paraların çok değişik çap ve ağırlıkta basılmasından kaynaklanmıyordur diye düşünüyorum...Acaba çok nadir olup bir örneğinin bulunamamasından mı kaynaklanıyor veya site oluşturulurken Tunus baskılı paralar konusunda yeterli veri bulunamamış olmasından dolayı mı? Fiyatları konusunda da bir bilgi göremedim. E-Bay fiyatları yada tarafınızdan takip edilen diğer açık arttırmalarda oluşan fiyatlar bir baz teşkil ederse zaman içinde bu soru işaretleri azalır mı? Fiyatları nadirlikleri konusunda bir fikir verebilir mi? Bir de hukuki yönünü bilmiyorum ama eğer site üyeleri internet üzerinde bulduğu ve bizim sitede eksik olan paraların fotolarını buraya gönderseler (eksikler ve soru işaretleri azalsa ne güzel olur). Veya büyüklerimiz kendi koleksiyonlarında olup da burada olmayanların foto ve bilgilerini yollasalar (hem kaynak belli olmuş olur) uygun olur mu? İnternet ortamında ortaklaşa bir nevi kendi açık müzemizi kurmuş oluruz.Böyle bir uygulama teşvik edilirse katılımın çok olacağı düşüncesindeyim.
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: 1.Abdülhamid-Tunus paraları

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş May 28, 2008 8:18 am

Sorularınıza zaten kendiniz cevap vermişsiniz. 2683 sayılı kanuna göre hicri 1255 ve daha yakın tarihileri taşıyan bütün paralar gibi Tunus paralarının da alım/satımı serbest.

Türkiye'de Osmanlı/Tunus parası koleksiyonu yapan az olduğundan bilgi de az. Toparlayabildiklerimizi siteye koyuyoruz. 2. Osmanlı kitabı çalışması sayesinde elde ettiğimiz bir sürü fotoğraf da yayımlanmayı bekliyor.

Siteye fotoğraf katkısı yapmak isteyenlere kapımız her zaman açık. İsterseniz adınızı da koyabilirim ama güvenlik nedeniyle tavsiye etmiyorum. Halen yayında olan ve altında isim olanlardan bu isimleri kaldırıyorum. Bunun yerine fotoğrafın bir köşesine her koleksiyoner için özel bir numara koyacağım.
kaanuslu
Admin
Admin

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir