HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bu paranın değeri nedir ve satışı yasalmıdır.

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Bu paranın değeri nedir ve satışı yasalmıdır.

Mesajgönderen mecal » Cum Haz 13, 2008 12:47 am

herşeyden önce bu foruma katılmaktan dolayı çok mutluyum gerçektende çok önemli bir boşlukta tam yerinde ve bir o kadarda dolu dolu bir site.Emeği geçenlere saygılar.Forum üyelerinede merhaba der hayırlı işler dilerim.


:x1: :x2: :x2: :x3: tarihli 12mm çapında 0,43 gr altın. Aşağıdaki linkte bulunan paranın aynı gibi aradaki farklar bendekinin kenarları düz ve delikli para.ayrıca tarttırdım 0,43 gr çıktı çapta 12 mm. II.mahmut Zer mahbub rubiyesi paralarında 0,43 gr ve 12 mm para yok.Eğer makro çekim yapabilecek bir makinam olsaydı fotosunu koyardım ancak aşağıdaki paranın aynısı ,dediğim gibi farkları bendekinin delikli ve düz olması sadece.Bu para hangi sınıfa giriyor ve satışı yasalmı.Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

http://www.osmanliparalari.com/30-2mahm ... 1-kost.jpg
mecal
 
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Haz 12, 2008 9:27 pm

Re: Bu paranın değeri nedir ve satışı yasalmıdır.

Mesajgönderen genjo » Cum Haz 13, 2008 2:20 am

Sorunuza tam cevap veremiycem, zira Osmanlı paraları ile pek alakam yok. Öte yandan; belirttiğiniz tarihli paranın alım-satımı özel izine bağlıdır. Öncelikle bir müzeye kayıtlı koleksiyoner olmanız lazım... Aksi halde suç işlemiş olursunuz. Alım-satımı serbest olan paralar 1255 ve yukarı tarihli, yani son 6 padişaha ait olanlardır. Eğer ki paranızın önlü/arkalı resmini yükleyebilirseniz, bu paraları bilen arkadaşlar sorunuzu tam olarak cevaplandırabilir. Ne yapın edin ama resmini yükleyin derim ben.
.:: GeNJo ::.


Bir damla umut at tarlama... Bende doğan güneşle ümitlenip şarkılarımı söyleyeyim sana...
genjo
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı
 
Mesajlar: 115
Kayıt: Cum Nis 13, 2007 1:19 am
Konum: İstanbul&Yalova

Re: Bu paranın değeri nedir ve satışı yasalmıdır.

Mesajgönderen ankh » Cum Haz 13, 2008 3:22 am

Zeri mahbub rubiyesinde dediğiniz ölçülerde olanlar var. Eğer gerçekten altınsa tesbitiniz doğrudur. Ama fotoğraf koymanız iyi olur.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner
 
Mesajlar: 1856
Kayıt: Prş Şub 10, 2005 11:35 am

Re: Bu paranın değeri nedir ve satışı yasalmıdır.

Mesajgönderen karabina » Cum Haz 13, 2008 2:13 pm

sayın ankhe94'ünde dedigi gibi rubiyelerde verdiginiz ölcülerde olan var.

Zer mahbub rubiyesi 1223 sene 16 ;capı 12mm agırlık ise sitede 0.40 gram olarak verilmis.12mmden eminseniz sene 16 olması muhtemeldir.ankhe94 ünde dedigi gibi fotorraf iyi olur.
(sene 17 rubiyede olabilir.13 mm olup,agırlık 0.45 gramda olabilir.delikten dolayı 0.43 cıkmıstır)

sizdekinin agırlıgı ise 0.43 gram demissiniz.bu fark 0.03 santim ise paranın üzerindeki kirden bile kaynaklanıyor olabilir.zaten o kadarlık fark hesaplanmaz bile.
delik olması ise genelde takı olarak kullanıldıgı icindir.

ayrıca 2863 nolu kanuna göre alımı ve satımı yasaktır.fakat suan 2.mahmudun altın paralarını hemen hemen her sarrafta bulabilirsiniz.

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 1373
Kayıt: Cum Haz 29, 2007 6:49 pm


Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron