HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

para hakkında bilgisi olan

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

para hakkında bilgisi olan

Mesajgönderen Emre_88 » Prş Tem 24, 2008 1:00 pm

arkadaşlar antik paralar bölümünden buraya ekledim bu sikke tam olarak nedir neyin nesidir bilen arkadaşlar lütfen yardımcı olsun kesinlikle sahte değil o konuda eminim dedemden kalma bir sikkedir değeri de tam olarak nedir merak ediyorum.
Resim
Resim
Emre_88
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: para hakkında bilgisi olan

Mesajgönderen karabina » Prş Tem 24, 2008 1:37 pm

sayın emre bey,
eger capını ve agırlıgını yazarsanız,sanıyorum sayın ankhe size yardımcı olacaktır
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Emre_88 » Prş Tem 24, 2008 3:57 pm

çapı 18 mm kalınlığıysa 1 mm den biraz fazla 1.1-1.2 mm civarı.hassas tartım olmadığı için ağırlığını bilmiyorum.
Emre_88
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen ankh » Prş Tem 24, 2008 7:43 pm

Yazıların okuyabildiğim kısmından anladığım kadarıyla, Emir Ebu Faris Abdülaziz, Ebul Abbas Ahmet oğlu, tarafından Halife Mehdi zamanında bastırılmış bir dinardır. 1394-1434 yılları arasında Beni Hafs hanedanının emiri olan Ebu Faris Abdülaziz Osmanlıların gelmesinden önceki dönemlerde Tunusta hüküm süren emirlerden biridir. Paranın kare çerçevesinin dışında da yazılar olmakla beraber muhtemelen bu paranın çevresi kesilerek düzeltilmiştir. Para eğer gerçekten tahmin ettiğim gibiyse nadir ve değerli bir paradır, bu sebeple bir fiyat belirlemek yanlıştır.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir