HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

parayı tanımlarmısınız..??

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

parayı tanımlarmısınız..??

Mesajgönderen satotato » Cum Ağu 01, 2008 4:18 pm

elimdeki silkkeyi tanımlarsanız çok sevineceğim. Daha önce benzeri görülmüşmüdür..? ben sitede benzerine rastlamadım..Teşekkürler..
satotato
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: parayı tanımlarmısınız..??

Mesajgönderen ankh » Sal Ağu 05, 2008 10:30 pm

Osmanlı parası değildir.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen satotato » Çrş Ağu 06, 2008 11:25 am

sayın ankh
sitedeki resimlere baktığımda su tiplerle uyuştuğunu gördüm
Ön Yüz (Obverse) kare çerçeve içinde, kelime-i tevhid " Lailahe illallah/Muhammed/Resulallah" Çevrede (Around), "Ali,Osman, Ömer, Ebubekir" sitede ikinci resim
Arka Yüz (Reverse) : köşeli Davud yıldızı içinde,"Es sultan ül adil/Orhan bin Osman/halled Allahu mülkehu,Bursa". sitede yedinci resim
sizin neye göre osmanlı değil dediğinizi anlayamadım...
satotato
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen ankh » Çrş Ağu 06, 2008 3:13 pm

Ben yazıyı okumaya çalışmadım. Kimse yanıt vermediği için acele bir cevap yazdım. Fakat yazı tipi Osmanlıdan çok İlhanlı-Selçuklu tarzında. Tabii Orhan Gazi dönemi bu dönemle direk bağlantılı. Her durumda bu dönem paraları çok rastlanan örnekler değil. Başka cevapları beklemek gerekecek.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen moneta35 » Çrş Ağu 27, 2008 8:12 am

Sikkeniz Alaeddin Eretna'nın Kengırı (Çankırı) darplı, tarih kesimi silik dirhemidir.
moneta35
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir