HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

selcuklu dirhem ağırlıklar

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

selcuklu dirhem ağırlıklar

Mesajgönderen vethakan » Pzr Kas 09, 2008 8:12 pm

arkadaslar yeni aldıgım dirhem agırlıklar bıraz yorumlarınızı almak istıyorum sızce nasıllar
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: selcuklu dirhem ağırlıklar

Mesajgönderen vethakan » Pzr Kas 09, 2008 8:14 pm

diger resimler
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Pzr Kas 09, 2008 8:15 pm

toplam 6 tane
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen moneta35 » Pzr Kas 09, 2008 11:22 pm

Sadece en son fotoğrafınızda yer alan, üzerinde iki adet daire ile tezyin edilmiş kareye yakın dikdörtgen formlu bronz dirhem Anadolu Selçuklu dönemine aittir. Diğerleri yani pirinç olan altıgen, sekizgen ve dikdörtgen objeler ise 20. yy. başına ait İran kökenli gümüş işlemede kullanılan takı kalıplarıdır. Dikkat edecek olursanız pirinç kalıpların üzerinde yer alan motifler içbükeydir; bunun sebebi gümüş levha, kalıbın üzerine yerleştirilip dövüldüğünde motiflerin pozitif yani kabartma olarak metal üzerine çıkmasının sağlanmasıdır.
moneta35
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen vethakan » Pzr Kas 09, 2008 11:39 pm

sayın hocam eger emınsenız bunların kalıp oldugundan ınanın cok uzuldum bende selcuklu dıye cok sevınmıstım neyse salık olsun napak ogrenmıs olduk
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Pzt Kas 10, 2008 12:56 am

bu arada malları hemen iade ettim tekrar cok tskler moneta35 supersın vede jet kadar hızlısın :D
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Prş Kas 13, 2008 10:23 am

Sayın moneta35 son 2 dirhemin selçuklu olduğunu nereden tespit ediyoruz?Bitkisel motifleri olan ufak tefek objelerden bişeyler anlayabilir miyiz?selçuklu'dur bizanstır eerken osmanlıdır vs olarak
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Cmt Kas 15, 2008 12:00 am

dostum moneta35 in dedıgı gıbı aslında sonradan bende dıkkat edınce ve bır ıkıde katalog tarayınca son ıkısının selcuklu oldugu barız bellı ozellıklle uzerınde ıkı tane daıre motıfı olan tam anlamıyla selcuklu cunku ınternette bıraz gezınce selcuklu dırhemlerın o sekılde oldugunu gordum .Tabıkıde bu alısverıs benım agırlıklar konusundakı acemılıgımden dolayı gerceklestı ama cok sukur satan arkadas ıkıletmeden malları geri aldı cok saolsun .
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kvaryeter » Cum Kas 28, 2008 12:08 pm

sayın vethakan o siteler hangileri bu kadar kuçuk objelerden ufak motiflerden dönemini çözmek anlamak hayret verici.çünkü bizans'ta da var bu motifler.ukalalık yaptığımı sanmayın sakın öğrenmek istiyorum,yardımınızı(cevabınızı) bekliyorum.

şimdi görüyorum linke bir göz atın

http://urun.gittigidiyor.com/SELCUKLU-D ... ZZ13681238
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Pzr Kas 30, 2008 7:46 pm

dostum aslında bu konuda en aydınlatıcı kaynak garo KÜRKMAN anadolu ağırlık ve ölçüleri diye kalın bir kitabı var ama oldukca pahalı bu kitap eminimki bir cok soruna cvb olacaktır
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir