HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kolleksiyoner belgesi almak için yardım

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

kolleksiyoner belgesi almak için yardım

Mesajgönderen vethakan » Pzt Kas 10, 2008 11:25 pm

evet yardım dıyorum çünkü anlamadıgım bisey var aslında olayı bastan alsam daha ıyı olur ben veteriner hekımım devlet memuruyum 14 yasımdan berı antıkalarla haşır neşirim ama para kolleksiyonu yapmaya 16-17 yaslarımda karar verdım ve toprak altı sıkkelere yoneldim önce bizans sonra roma ve grek yaptıktan sonra en sonunda resımlı islamiler ile anadolu beylıklerıne yoneldım su an 30 yaşındayım belli bir gelir düzeyıne sahıp oldugumu düşünerekten müzeye gittim belge almak istediğimi söyledım bana yapmam gerekenleri anlattılar fakat gelin görünki eserlerin korunması dıye bir madde cıkardılar karsıma ben müze müdürüne bunun ne anlama geldiğini soruyorum ama bana verdiği cvb evinizin hırsızlıga uygun olup olmaması dedi şimdi buyrun burdan yakın arkadas hırsıza soyulmayacak ev olurmu herneyse ben bekarım halıyle 2+1 evde oturuyorum 4. katta simdi bu ev soyulurmu soyulmazmı ben nasıl buna cvb verecem hayır bekar oldugum için derli toplu bır evım var dıyemem sonucta evi otel gibi kullanıyorum yanı aksam işten döndüğümde yatıp kalktıgım yer demek daha dogru sonucta insan bekar olunca her dakka evde insan bulunmuyor sizce tüm şartlar eşliğinde belge alma imkanım varmı sonucta ben belge alsamda alamasamda bu işten vazgecmem cünkü sikkeler ve objeler benim hayatım istedigim devletın gözetiminde rahat rahat yapmak sonucta elımde saruhan , alaıye kontrmarklılar,karamanoglu konturmarklı ve karaman dönemi akce formu paralar,zengıler ,artuklular vede arab byzantıne olmak üzere oldukca nadır sayılan paralara sahıbım kolleksıyonum genıs degıl malum kanun yuzunden mal alamıyorum kolleksiyonumu genısletemiyorum lütfen şu güvenli ev konusunda bana bır acıklama getirin simdiden tskler...
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: kolleksiyoner belgesi almak için yardım

Mesajgönderen ankh » Pzt Kas 10, 2008 11:54 pm

koleksiyona tabi paralarınızı saklamanız için bir kasanız ve alarm sisteminiz oldu mu yeterlidir. ama kasa nasıl olacak, alarm nasıl olacak diye sormaya başlarsanız işin sonu gelmiyor. fazla detaya girmeden asgari istenenleri tamamlamanız yeterli diye biliyorum. detaya girince evli olmanız bile -hani fena da olmaz yani-istenebilir :shock:
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Kas 11, 2008 12:35 am

Koleksiyonunuzu banka kasasında saklayacağınızı söyleyebilirsiniz. Ama bu da sorun çıkarabilir. Kanuna göre koleksiyonun bulundurulacağını bildirdiğiniz adresten (ev, işyeri vs...) ayrı bir yerde tutulması yasak ve koleksiyoner belgesinin iptaline kadar gidebiliyor. İzmir'de bir koleksiyonerin başına geldi.

Adres olarak işyerini göstermesine rağmen koleksiyonunu banka kasasında saklıyormuş. Yıllık kontrolden önce randevu için aradıklarında, bir gün önce haber verin ki banka kasasından alayım demiş. Randevu günü işyerinde koleksiyon sayımı yapılmış, bir sorun çıkmamış. Ancak bir ay kadar sonra , koleksiyonunu kayıtlı olduğu adresten başka yerde tuttuğu için belgesinin iptal edildiğini belirten bir yazı almı ve eserlerine el konmuş. Uzun süren bir dava sonucunda koleksiyonu geri alabilmiş.

Banka kasasını adres olarak kabul ederlermi bilemiyorum. İşin başında böyle bir beyanda bulunursanız belki olur.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen vethakan » Sal Kas 11, 2008 12:45 am

hocam asgari istenenler basit şeyler ama güvenli yer konusu yahu o kadar sacmaki hırsız için güvenli yer yokturki zaten bazı şeyler duydum yeri geldiğinde gecekondusu olanlara bile bu belge veriliyormuş acaba bunu öne sürsem faydası olurmu vede evli olmak konusu valla ben tum gayreti gösteriyorum ama ne diyim nasip işte ama cok şükür şu anda düzeyli bir ilişkim var aksılık olmazsa yaza evlenecem ama evli olmakta cidden etkilermi bunları
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Kas 11, 2008 1:02 am

Türkiye'de koleksiyonerlik belgesi almak, başvuru yaptığınız müze müdürünün koleksiyonerliğ nasıl baktığına doğrudan bağlıdır. Koleksiyonerliği müze için angarya görüp, belge isteyen herkese potansiyel kaçakçı gözüyle bakan birisine çatarsanız hiç şansınız yok. Sizin müze müdürünüz böyle biri değil gibi ama kanunun gereklerini de istiyor doğal olarak.

Siz bir kasa alın, duvara sabitleyin, mümkünse bir da alarm uydurun. Alarm sistemleri çok ucuzladı, fazla bir maddi yük olacağını sanmıyorum.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen vethakan » Sal Kas 11, 2008 1:07 am

sayın kaanuslu güzel bir çözüm ama ben kiracıyım yani eve kasa sabitlemek alarm sistemi taktırmak yani yapabilecegım bır sey degil keske sadece bir evde oturmak yeterli olsaydı
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen arda-K » Sal Kas 11, 2008 9:04 pm

sayın vethakan kiracıysan o iş olmaz hadi sikke neyse de objeler için
kasa bile yetmez zamanı geldığinde........
zaten resmi olunca senin koleksıyon bi anda artar
önce ev dam sahibi olursan senin için daha iyi olur
kafana göre kasa koy alarm taktır hatta odanın birini müze yap
düğündede sana delinmiş eski sikkelrdenden :mrgreen: takarız
arda-K
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen vethakan » Cmt Kas 15, 2008 12:02 am

hocam naptın sen ev bark yuhh yanı ben basıt bır memurum turkıye sartlarında rusvet yemeyen bır memurun ev almasının ımkanı varmı aman dıyım hocam ama ben öle yada böle bı sekılde bu belgeyı alacam
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen avanosemre » Pzt Ara 15, 2008 6:01 pm

O kadar gözünüz de büyütmeyin.Bana kalırsa isteyecekleri en fazla bir kasa olacak onu da 2. bir kasa ayrladınız mı halledersiniz. ben de koleksiyonerim ve allaha şükür müzemiz hiç de sık boğaz etmiyor bizi.
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Çrş Ara 17, 2008 5:03 am

sayın avanosemre aslını istersenız bır cok kolleksıyonerden daha özverili calısıyorum sadece ego tatmını yada zevk ıcın degıl kendı tarıhımı anlamak ogrenmek için kolleksıyon yapıyorum ve bu yuzden yerı gelıyor saatlerce kıtaplar okuyup arastırmalar yapıyorum hatta oturup arapca bıle calısıyorum gecen gun para uzerındekı gumuspazarı kendı basıma bulp okudum ve bu bıle benim heyecanımı 10 mıslı arttırdı anlatmak istediğim birçok kolleksıyonerim diyenden cok daha fazla bilgiye sahibim vede daha fazla özveri gösteriyorum.Tek inandığım benimde bu belgeyi kesinlikle hakettiğimdir
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir