HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Paralar hakkında yardım...

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Paralar hakkında yardım...

Mesajgönderen redroot » Sal Oca 06, 2009 8:50 pm

Herkse merhaba elimdeki paraların ne olduğunu bulamadım.1171/80 tarihli olanın çapı 1.8mm kadar bilgisi olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum.Teşekkürler...
Ömer Utku ÖNER
1980/Sivas
redroot
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Paralar hakkında yardım...

Mesajgönderen msu » Sal Oca 06, 2009 10:57 pm

Soldaki 1975 tarihli Suriye 50 dirhem. Bu para iki üç kere daha sorulmuştu. sağdaki para ise 3. Mustafa'ya ait hicri 1180 yılına ait. Yanılmıyorsam paraların üzerinde bütün padişahlar kendi saltanat senelerini yazarken 3. Mustafa bir süre için o yılın tarihini yazmıştır. Paranın birimini ise Kaç para veya kaç kuruş olduğunu bilmiyorum.
En son msu tarafından Çrş Oca 07, 2009 1:24 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen redroot » Çrş Oca 07, 2009 12:19 am

3.Mustafa'ya ait olduğunu söylediğiniz paranın benzerini bende bulamadım 1171 tarihli tüm paralara baktım resimde net çıkmamış en üstünde 80 yazıyor yani 1171/80 olması lazım, sahte olabilirmi diye düşünüyorum madeni hakkında da bişey söyleyemiycem gümüş-nikel karışımı olabilir veya sadece nikel???
Ömer Utku ÖNER
1980/Sivas
redroot
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen knunty » Çrş Oca 07, 2009 1:19 am

3. Mustafa gümüş 5 Para 1171/80 yani hicri 1180 yılı (İslambol darbı). Düşük ayarlı gümüştür.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen redroot » Çrş Oca 07, 2009 1:26 am

Teşekkür ederim...
Ömer Utku ÖNER
1980/Sivas
redroot