1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

ebay daki altın paralar

MesajGönderilme zamanı: Cum Şub 13, 2009 3:49 pm
gönderen starwalker
koleksiyoner değilim ama altın osmanlı ve islami sikkeler çok ilgimi çekiyor.hatıra olsun diye birkaç tane alıp yurt dışındak tanıdıklar yoluyla getrtmek istiyorum.Fakat bu paralara ne kadar güvenilebilinir?Mesela sıkça 1.süleyman sikkeleri satışa çıkıyor.Birde şu anda bolca satışta olan selçuklu gümüş paralar var bunların sahte olma ihtimali ne kadar?değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Re: ebay daki altın paralar

MesajGönderilme zamanı: Cum Şub 13, 2009 6:33 pm
gönderen kaanuslu
Satıcının toplam satış adedine ve verilen notlara çok iyi bakın. Güvenilir satıcılar zamanla diğerlerinden otomatik olarak ayırılıyorlar bu şekilde.
Herhangi bir para için soru sorduğunuzda karşıdan cevap gelmiyorsa veya çok geç geliyorsa şüphelenin.

Re: ebay daki altın paralar

MesajGönderilme zamanı: Cmt Şub 14, 2009 1:18 pm
gönderen ertug
Üstad Kaan Bey gerekeni yazmiş, doğrusu ve bu işin sağlamalarından biri budur. Lübnan, Mısır ve Suudi arabistan menşeili satıcılardan kaçının derim. Amerika,Hollanda, Avusturya ve Almanya dan satışa sunulan ürünler üzerinde yoğunlaşın derim. Ayrıca sitemizde her zaman ve herşeyi sorabilirsiniz. Kolay gelsin.
ümit özer

Re: ebay daki altın paralar

MesajGönderilme zamanı: Cmt Şub 14, 2009 6:44 pm
gönderen vethakan
altin paralarda kanuninin sikkelerinin bol bulunmasının nedeni kanuni devrinin osmanlının en parlak ve en bolluk ıcerisinde oldugu donem olmasından kaynaklanıyor bu yuzden kanunı sıkkeleri bolca cıkar hatta yurt dısına bıle gerek kalmadan ulkemızdede cok rhat temin edebilirsiniz tabikide uygun kaynaklarınız varsa fakat dıkkat edin bir fatih altınına ebay de dahıl olmak uzere kolay kolay rastlayamazsınız bunun sebebi osmanlının ılk altın parasını fatih sultan mehmet yanliş hatırlamıyorsam tahta ıkıncı gecisinde bastırmıstı ve oldukca seyrek cıkar degil yurt içinde ebayde dahi rastlasaniz kacırmayın derım tabıkı maddı durumunuz elverıyor ıse yıne altın paralardan en nadır olanlari tabıkıde anadolu selcuklu altın paralarıdır bugun 1000 doların altında bulmanız hemen hemen ımkansızdırkı anadolu selcuklu altın para yada dinar dıyelim nadir darp yerine sahıpse fıyat 5 ile 10 bin dolara kadar cıkar mesela bunun en guzel ornegi stephen albumde sinop baskili altın anadolu selcuklu parasına bundan 10 yıl kadar önce 5000 dolar fıyat bıcılmıs vede satılmıstı :D

Re: ebay daki altın paralar

MesajGönderilme zamanı: Cmt Şub 14, 2009 9:26 pm
gönderen ertuğrul dinçer
fatih altın sikkesi 1467 yılıda basılmış , istanbul'un fethin'den 14 yıl sonra , aynı zamanda darphanenin kuruluş yılı olarak kabül edilir.