HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Darphane Müzesindeki Sergi

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Darphane Müzesindeki Sergi

Mesajgönderen totaner » Cum Mar 05, 2010 12:21 am

Bugün bir arkadaşımla Darphane Müzesindeki 80. yıl Sergisine gittik. Orhan Gazi'den Vahdettin de dahil tüm Osmanlı paralarını gördük. Osmanlının ilk altın parasını, Fatih Sultan Mehmet bastırmış. İlk tuğrayı ise 2. Süleymanda veya 3.Ahmette gördük. İlk tuğra acaba hangi padişah dönemi paralarında bastırılmıştır?
totaner
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Darphane Müzesindeki Sergi

Mesajgönderen karabina » Cum Mar 05, 2010 1:33 am

sayın totoner,
yanlış hatırlamıyorsam ilk tugralı para fetret devri-emir süleyman tarafından basıldı..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Mar 05, 2010 4:23 pm

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sikke
Doğru-yanlış... Internet kaynağıdır, pek güvenilmez ama yukarıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz Vikipedi'de şöyle yazıyor :
"İlk tuğralı Osmanlı paraları III. Mehmed adına basıldı."
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Mar 05, 2010 4:35 pm

sayın gilaay,
wikipedia'da yazan dogru degil. aslında wikipediadaki yazıyı okumadım bile....
sizin yazınızdan sonra hemen siteye baktım, hafızam beni yanıltmamıs :)
http://www.osmanliparalari.com/04-Fetre ... eCOZUM.htm
saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Mar 05, 2010 5:34 pm

Wikipedia'daki yazı aynen AnaBritannica ansiklopedisinden alıntıdır. Böyle bir konuda yanlış yapmaları mümkün müdür, ansiklopedinin yazarı ve kullandığı kaynak nedir bilmiyorum. Ama sonuçta ciddi bir ansiklopedide böyle yazmaktadır.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Mar 05, 2010 6:47 pm

Belki sorun şuradan kaynaklanıyordur:
Sn.karabina'nın belirttiği "Emir Süleyman" fetret devrinde tuğralı para bastırmış olabilir ama "legal Osmanlı Padişahı" olmadığı için o para sayılmıyordur ve legal baskı III.Mehmed tararafından darpedilmiştir... Sadece bir fikir. Bu arada yarın saat 13:30-14:00 civarında Sn.Ganzilis'e eğer bir aksilik olmazsa uğrayacağım. Gelen arkadaşlar olursa tanışmış oluruz (ve benim ne kadar "antika" bir adam olduğumu görmüş olursunuz!). Selamlarımla...
:D :clapping: :mrgreen:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Mar 05, 2010 6:48 pm

Ek: Galiba "patron" da teşrif edeceklermiş. Görüşmek üzere...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen totaner » Cmt Mar 06, 2010 12:03 am

Acaba o sergideki paraları fotoğraflayan birisi var mı aramızda?
totaner
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen karabina » Cmt Mar 06, 2010 6:24 pm

Gilaay yazdı:Sn.karabina'nın belirttiği "Emir Süleyman" fetret devrinde tuğralı para bastırmış olabilir ama "legal Osmanlı Padişahı" olmadığı için o para sayılmıyordur ve legal baskı III.Mehmed tararafından darpedilmiştir... Sadece bir fikir

sayın Gilaay,
bu fikriniz bana pek mantıklı gelmedi, sebebi ise, Emir Süleyman'dan sonra Çelebi Mehmet'te tugralı mangır bastırmıstır.Bursa darplıdır,tarih yoktur.bu mangırların Çelebilik yani fetret devri mi yoksa padişahlık dönemindemi basıldıgı bilinmemektedir.
fakat bu iki padisahın tugralı paralarını saymasakta 2.MURAD'ın tugralı paraları(mangırları) mevcuttur. Edirne,Bolu,Ladik,Karahisar baskılı, ve ayrıca darp yeri belli olmayan 6 farklı tipte tugralı mangırı(parası) mevcuttur.
kaynak;
Necdet Kabaklarlı ''Mangır'' kitabı.

belkide mangırları paradan saymamişlar olabilirler :evil: veya haberleri yoktur :D

Not;ganzilis'te toplantı cok güzel gecmiş. haberlerini aldım :mrgreen:

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Mar 07, 2010 10:58 am

karabina yazdı:Not;ganzilis'te toplantı cok güzel gecmiş. haberlerini aldım :mrgreen:

saygılar

Evet, hoş ve ilginç bir toplantıydı. Aynı zamanda, benim için çok bilgilendiriciydi. Teorik bilgi başka, pratik bilgi çok başka... Kalıpçı Bey (!) ve foruma yazmayan özellikle hatıra paralarla ilgili bir arkadaş ile yaptığımız fazladan sohbet de bilgilerime bilgi kattı. Muhakkak ki "patron ve ekibi" de cabası...
Arada bir fırsat buldukça katılacağım.
---
İlk tuğralı para konusu oldukça karışık. Anlı-şanlı resmi koleksiyonerler bile kesin karar vermiş değiller. Her kaynakta da farklı bir şeyler yazabiliyor. Net olarak aydınlığa kavuşmuş bir durum değil bence. Bırakın tuğrayı 1.Osman'ınki bile var mı yok mu resmen dünya çapında onaylanmış değil bildiğim kadarıyla... Sakın resmi var sitede demeyin.... O bile tartışmalı. Orhan Bey'in bastırdığı söylenir. Halil İnalcık bile 1299'dan 1302'ye Osmanlı'nın kuruluşunu çekmişken hele... Konu, nümismatiden yavaşça tarihe, hatta arkeolojiye kayıyor bu durumda. Tarihsel belgelerle desteklenmediği sürece iddia ve söylentiler "bilimsel gerçek" olamıyor...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzr Mar 07, 2010 11:15 am

Saruhanoğulları Beyliği Osmanlılardan daha önce tuğralı paralar basmışlar. Aydınoğulları da tuğra kullanmışlar. Yeri gelmişken yazayım dedim. :D
Siz İstanbuldakiler çok şanslısınız. Haftada bir toplanıp sonra ballandıra ballandıra anlatabilir ya da daha kötüsü anlatmayıp bizi ondan bile mahrum edebilirsiniz. :wall:
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Harbert » Pzr Mar 07, 2010 4:30 pm

ankh yazdı:Siz İstanbuldakiler çok şanslısınız. Haftada bir toplanıp sonra ballandıra ballandıra anlatabilir ya da daha kötüsü anlatmayıp bizi ondan bile mahrum edebilirsiniz. :wall:

Cumartesileri artık dışarıda yemek yemez olduk. gidip ganzilis te beklerken karnımızı doyurmak alışkanlık oldu. Aldıklarımız da tuzu biberi. Uzakta olanlara, gelemeyenlere çatlata çatlata anlatılır. :mrgreen: :evil:
Zaten bazı arkadaşlar her cumartesi arıyor artık, ne yaptınız neler vardı diye. Merakından :lol: İsmi lazım değil başharfi :xkaf2:
Resimleri yeniledim. Harput ve Elazığ'dan eski resimler
ResimResimResimResim
Harbert
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Mar 07, 2010 11:14 pm

III.Mehmet mi ? Peki aşadağıdaki akçe ne olacak ?
http://www.osmanliparalari.com/06-2mura ... yasluk.jpg

Wikipedia'da iyi sallamışlar
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Mar 08, 2010 3:04 am

kaanuslu yazdı:III.Mehmet mi ? Peki aşadağıdaki akçe ne olacak ?
http://www.osmanliparalari.com/06-2mura ... yasluk.jpg

Wikipedia'da iyi sallamışlar

Patron , Benden Habersiz Parayı sen'mi bastın , haber verseydin Ertuğrul Gazi Tuğralı kalıp yapardım :lol: :lol: :lol: Wikipedia 'da yayınlardık. O , ZAMAN GERÇEK BİLGİ OLUR , REFERANS OLARAK GÖSTERİLİR'Dİ :think:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Mar 08, 2010 9:45 am

Wikipedia'daki Osmanlı paraları ile ilgili başlıkların çoğunu ya ben yazdım ya da güncelledim. Ama bunu atlamışım. Düzeltmesini hazırlıyorum.

Şahsa özel kalıp işine gireceğiz anlaşılan...
kaanuslu
Admin
Admin

Sonraki

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir