HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bu paraya taklit denildi ama neyin taklidi?Acilyardim

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Bu paraya taklit denildi ama neyin taklidi?Acilyardim

Mesajgönderen truva2025 » Prş Nis 08, 2010 4:31 pm

Merhaba arkadaslar,

elimde bir tane 1187 darbli I.ci Abdülhamid´e ait Misir parasi var capi yaklasik 42-43mm kalinligi 0,9 ile 1,2 mm arasinda.
Daha önceleri de baska forumlarda yardim istemistim hatta Kaan abiye de bir resmini göndemistim,oda taklit demisti
tabiki onun bu konularda bilgisinden süphem yok fakat anlayamadigim acaba hangi paranin taklidi.
Bir seyin taklidi muhakkak gerceginin örnek alinmasi sonucu yapilir,bu paranin gercegini suanan kadar hic görmedim.

Bana bu konuda lütfen yardimci olunuz herkez fikrini hic cekinmeden yazsin fikir fikir den üstündür .

Saygilar

*karabina dostuma selamlar.
Eklentiler
16b.jpg
16b.jpg (38.96 KiB) 2369 kere görüntülendi
016a.jpg
016a.jpg (38.76 KiB) 2369 kere görüntülendi
KOLLEKSIYONER (TÜRK- OSMANLI VE ISLAM ESERLERI)
truva2025
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Bu paraya taklit denildi ama neyin taklidi?Acilyardim

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 08, 2010 6:24 pm

Bu para veya orijinali / replikası / imitasyonu vb. hakkında bilgim yok. Ancak tamamıyla "a priori" olarak mantık yürüterek şu sonuca varıyorum sorunuza istinaden:
Bir şeyin, nen'in ya da nesnenin, isterseniz "obje"´nin diyelim, sahtesi, "orijin" olanın, kökünün birebir kopyası olmak zorunda değildir. O'na ("o" her ne ise?!) öykünerek de yapılabilir. Sosyo-ekonomik düzeyin düşüklüğü ve/veya kültürel eksiklik (isterseniz "cehalet" deyin bu kavrama), "öykünülmüş" ürünün çağrıştırdıklarıyla, yeterli talebi, istemi yaratır, insanlarda "o his", duygu oluşturulur. Bunun örneklerini günümüzde de benim "televole kültürü - giyimi, konuşması, `ay çok şirin / ay çok şeker´, "kitsch" dalgalarda debelenmek vb." diye tanımlamaya çalıştığım, "kitlesel öykünme" veya "toplumsal hipnoz" durumlarında da görmek mümkündür. Geçenlerde işim gücüm yoktu; izleyecek kaliteli bir film de bulamamıştım ve "Kurtlar Vadisi" denen diziye rastgeldim TV kanallarında gezinirken. Orada ana karakterlerden birinin ev dekorasyonu füturistik bir 17.Louis taklidine öykünmüştü. Ne "oydu", ne de "öteki"! Birileri bunun bir "değer" ifade ettiğini düşünerek orijinaline "çağdaş (!!!)" olarak öykünmüştü... Sözüm meclisten dışarı... Lakin, sizin koyduğunuz para da günümüzün veya döneminin benzer bir çağdaş öykünmesinden ibaret galiba, "yoksul ve cahil" insanları kandırarak sırtlarından bir "rant" elde etme peşinde olan "kalpazan ruhlu" kişilerin "sözde uyanıkça tutumlarından" kaynaklanıyor var oluş nedeni paranızın diye düşünüyorum. ^^^

^^^Dipnot: Siz beni ciddiye almayınız. Acemi ve "cahil" bir forumdaşınızım neticede. 8)
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Prş Nis 08, 2010 8:09 pm

Muhtemelen II. Mahmud döneminde hem II. Mahmud hem de I. Abdülhamid'in altın paralarına benzetilerek "ortaya karışık" servis edilmiş bir "para-penez" olarak değerlendirilebilir. Birebir aynısını görmedim.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen truva2025 » Cum Nis 09, 2010 1:35 pm

Arkadaslar beni bu konuda aydinlattiginiz icin tesekür ederim .

ilerliyen zamanlarda elime bir tane 1099 darbli II.Süleyman´in yarim kurusu gececek acik arttirmaya koyan antikaci paranin Orjinal oldugunu hatta begenmedigim takdirde geri verebilecegimi söylüyor ,paranin madenini bilyon olarak vermis paranin yüzeyinde bakir oksitleri 10,4 gram ve capi 30mm demis alirsam buradan sizlerle paylasacagim.

Saygilar
KOLLEKSIYONER (TÜRK- OSMANLI VE ISLAM ESERLERI)
truva2025
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Nis 15, 2010 1:25 am

Evet bu para, tugranin ve yazilarin tasarimina göre sahte gibi duruyor.

Benim anlamadigim, madem bu para tecrübeli arkadaslarin dedigi gibi sahte ise, nasil oluyorda daha simdiden 455 Dolara alici bulabiliyor. :shock:

http://cgi.ebay.de/Unknown-Ottoman-Coin ... 335bff41d5

Ayrica; Paranin sahibi paranin hangi metalden oldugunu ve agirligini acikliyabilirmi?

Bir baska dikkatimi ceken nokta: Bu para icin pey veren muhtemel alicilar galagula2012 ve tolga9978 daha önce kendi aralarinda alisveris yapmis olmasi ve bu para icin yarismalari. Ayrica her ikiside aldiklari yorumlara göre tipik birer koleksiyonerlere benzememeleri. :think:
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 15, 2010 2:52 am

Unknown Ottoman Egypt Coin

Date:1187AH

Right:I.Abdülhamid

Diametry:43mm

I think its a Specimen of first Zolota from Sultan I.Abdulhamid for Egypt

Its a Originall Ottoman Coin minted in Egypt but I dont know which coin it is .

I cant be giving a Waranty

Its a Worldwide first exemple.

Insurance shipping pleas ask me

Return not accepted

I´m dont collector and i can´t given a Waranty
-------
Adam yazmış işte bozuk ötesi İngilizcesi ile... Garanti vermiyormuş, koleksiyoner de değilmiş. İki kez bastıra bastıra garanti vermediğini yazmış. Paranın iadesi de kabul edilmiyor. İddiasına göre deneme baskısıymış Zolota veya Zolta'nın. Dünya çapında ilk örnekmiş de miş... miş... :mrgreen: Belki de haklıdır! Belki de çok daha fazlası eder.
Belki de av arıyorlardır kendilerine... :wall: Kapalıçarşı İngilizcesi gibi bir dil! Kazıklama üslubu gibi geldi... :-P
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir