HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bence yeni hazırlanan kataloğa girmesi gerek: Osmanlı Larisi

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Bence yeni hazırlanan kataloğa girmesi gerek: Osmanlı Larisi

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 15, 2010 6:29 pm

Aşağıda Şevket Pamuk'un kitabından derlediğim ve YKB Koleksiyonu'nda olmadığını sandığım, New York'taki ANS koleksiyonunda bulunan Osmanlı Lari'sinin Kaan Bey, Tuncay Bey ve Fatih Bey tarafından hazırlanmakta olan Son 6 Padişah Öncesi Osmanlı Paraları kataloğu içinde bulunması gerek. Bilmem üstadlar ne düşünür?
Osmanlı Larisi hakkında Türkçe veya İngilizce çok fazla kaynak yok maalesef. Türkçesi 1999 Tarih Vakfı Yurt Yayınları'ndan çıkan Şevket Pamuk (Yazar Orhan Pamuk'un ağabeyi ve saygın bir İktisat Tarihçisi kendileri) tarafından yazılmış ve İngilizce baskısı Cambridge Üniversitesi'nce basılmış kitap dışında (ki orada da aşağıdaki resimdeki derleme dışında pek bir şey yok) kaynak yok gibi veya ben bilmiyorum...
"Aykırı" bir para... Görüşlerinize sunuyorum... İlgilenenlerin bilgisine... :clapping:

OSMANLILAR_DA_LARI_PARASI.jpg
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Bence yeni hazırlanan kataloğa girmesi gerek: Osmanlı Larisi

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 15, 2010 7:36 pm

Forum acemileri için dipnot: Resme tıklayınca büyür ve yazıları okuyamayanlar okuyabilir. :-P
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Nis 15, 2010 8:04 pm

:D
forumda acemi oldugumu sanmıyorum ama yazdıgınız iyi oldu, ekrana yapısmıstım resmen :wall: :wall: :wall:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen cemilu » Prş Nis 15, 2010 8:20 pm

İlk defa görüyorum gerçekten çok ilginç.Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. :think:
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ertug » Prş Nis 15, 2010 9:29 pm

karabina yazdı::D
forumda acemi oldugumu sanmıyorum ama yazdıgınız iyi oldu, ekrana yapısmıstım resmen :wall: :wall: :wall:

Mustafa sende cok alingansin, sayin Gilaay seni kast etmemistir.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Nis 15, 2010 10:30 pm

aman abi,yanlıs anlasılma olmasın, alınma falan yok :D
sayın gilaay yazmasaydı benim resmi büyütmek aklıma gelmemişti gercekten :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 16, 2010 12:48 am

Resimi büyütün, çiçek büyütün, hayvan besleyip büyütün (besle kargayı oysun ahşabı!! - olmadı bu - ),
koleksiyonunuzu büyütün, büyütün oğlu büyütün de, bir tek burun büyütmeyin.
"Gecenin incisi copyright Gilaay." :mrgreen:
Aman kimse üzerine alınmasın! 8)
En son Gilaay tarafından Cum Nis 16, 2010 12:55 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 16, 2010 12:53 am

cemilu yazdı:İlk defa görüyorum gerçekten çok ilginç.Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. :think:

Ben teşekkür ederim.
Aslında daha fazla kaynak bulup ciddi bir makale yazmak istiyordum Osmanlı Larisi konusunda ve belki Kaan Bey'e ANB'nde yayınlaması için verecektim ama vazgeçtim.
Paranın ilgi çekmesine sevindim. Tek başına Lari hakkında bazı kaynaklar var ama Osmanlı Larisi olunca yok denecek kadar az.
Bahsi geçen kitap biraz akademik sayılabilir ama ağır değil. Meraklısı edinip kolayca okuyabilir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen cemocan » Cum Nis 16, 2010 8:59 pm

Bence yazınız.
Anb'de bu aralar yazı beklerken, eğer gerekli kaynaklara sahip iseniz yazın, vazgçmeyin.
Lari not şeklinde kitapta bulunacaktı sanırım. Bulunmasa bile gerekli inceleme bu paylaşımdan sonra yapılacaktır.
TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM..
cemocan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 17, 2010 1:08 am

cemocan yazdı:Bence yazınız.
Anb'de bu aralar yazı beklerken, eğer gerekli kaynaklara sahip iseniz yazın, vazgçmeyin.
Lari not şeklinde kitapta bulunacaktı sanırım. Bulunmasa bile gerekli inceleme bu paylaşımdan sonra yapılacaktır.

Kaynak çok az. Bakalım. ANB iki sayı birleşerek Haziran'da çıkacakmış en son Kaan Bey'den duyduğuma göre. Kitap hazırlıkları-iş-güç yoğun zamanlarını alıyor elbette.
Belki Eylül-Ekim gibi çıkacak bir sonraki sayı için projelerim olabilir. Aklımda bir şeyler var ama olgunlaşması gerek. Üstad da öyle diyor zaten. İlginize teşekkür ederim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 17, 2010 8:20 pm

Fatih Abi ile bu konuyu uzun uzun ama tatlı-sert bir biçimde yüzyüze tartıştık. Kültürel olarak bizim formlarımıza uymadığına mutabıkız bu paranın... Teferruatta farklılıklarımız bulunuyor lakin.
Neyse, benim bu girdiyi (ya da girdi yerine "entry" mi demeli nev-zühur taife gibi bilemem! :evil: :-P :x ) yazmamdaki maksat, tamamen konuyu araştıracaklara referans olması veya gözden kaçmış olabileceğinden birilerini "tetiklemesi" içindir. Yukarıda bahsi geçen kitabın sayfa 113-114'üne bakılabilir.
----
KİTAPTAN DİPNOT (56):LARİ ÜRETİMİNE BAŞLANMASI İÇİN İSTANBUL'DAN BAĞDAT VALİSİ'NE GÖNDERİLEN TALİMAT HAKKINDA BKZ.: BOA, H.967 / 1560 tarihli MHM. C. 3, 616 / 220.
KİTAPTAN DİPNOT (57): 16. VE 17. YÜZYILLARDA BASRA TİCARETİ İÇİN, BKZ.: D.R. KHOURY, "MERCHANTS AND TRADE IN EARLY MODERN IRAQ" , NEW PERSPECTIVES ON TURKEY 5-6 (OSMANLI TİCARETİ ÖZEL SAYISI) - (1991), S.58-67
KİTAPTAN DİPNOT (58): GODINHO, L'ECONOMIE, S. 299-304. OSMANLI İMPARATORLUĞU'NDA YAYGIN KULLANILAN RİYAL "GURUŞ", SEKİZ REAL'E EŞİTTİ. GODINHO, LARİLERİN HİNT OKYANUSU'NDA ÇOK KULLANILAN DİĞER SİKKELER CİNSİNDEN KUR DEĞERLERİNİ DE VERMEKTEDİR.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir