HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Re: IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Mesajgönderen sajberturken » Pzr Ağu 01, 2010 9:52 pm

sahte para konusurken aklima bir sey geldi.
son alti önceci alim ve satim yasak, eger sahte para da son alti öncesinde yapildiysa, o da mi yasak oluyor?
Saygilarimla SajberTurken
Konya/Kulu Köklü, isveç/Stockholm Doğma ve Büyüme.
sajberturken
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 198
Kayıt: Pzr Tem 19, 2009 12:57 am

Re: IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Ağu 01, 2010 9:58 pm

Öncelikle bir düzeltme : Son 6 Padişah öncesi paraların alım satımı YASAK DEĞİLDİR. Kanundaki şartları yerine getiren herkes bu paraları alıp satabilir.

Sahte paralar bu kanuna tabi değildir. Bu paraları müzeye götürürseniz almazlar.
kaanuslu
Admin
Admin
 
Mesajlar: 1589
Kayıt: Pzt Oca 31, 2005 7:29 pm
Konum: İstanbul

Re: IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Mesajgönderen ertug » Pzr Ağu 01, 2010 10:06 pm

Sayın Patron,

Yurt dışına para kaçıranlardan bahis ederken burada '' ozlemiş'' kast edilmemiştir, buna bir açıklık getireyim. Ben başkalarını işaret ettim satırlarımda.
Saygılarımla,
ümit özer
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 503
Kayıt: Cmt Haz 04, 2005 11:34 pm
Konum: Gökova

Re: IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Ağu 01, 2010 11:11 pm

ozlemis yazdı:Ayrıca kimseyide kazıklamıyorum orda kocaman sahte diye bir ibare var görmeyenler de kazıklansın o zaman bende kazıklı ahmet olarak tarihe geçerim,
İyi akşamlar
Saygılarımla
Ozlemis

Geçerken uğradım!
Kazıklı Voyvoda'yı bilirdim ama "Kazıklı Ahmet"´i yeni duyuyorum! :mrgreen: Akşam akşam çok güldürdünüz beni. Sizi güldürenler de çok olsun.
Bu arada ben de, gerek son altı Osmanlı meskuk altınlarda, gerek TC madenilerde çeşit olsun, biraz daha zenginlik katsın koleksiyonuma diye, elime geçtikçe dönem sahtelerini toplarım.
Kapamanın üzerine de Sahte-(Kalp) diye yazarım ve orijinalinin yanında klasörümde muhafaza ederim. Burada dikkat edilecek husus, tedavülde olmayan paraların sahteleri olması... Tedavülde olanların sahtelerini bilerek almak-satmak ve bulundurmaksa suçtur diye biliyorum. Dönem sahtesinin tarihi bir değeri vardır. Tarihsel bir paranın günümüzde yapılmış sahtesini almak, satmaksa, özel olarak sahte olduğu belirtilmemişse, en azından etik değildir.
Bir de Kaan Bey'in değindiği Suriye vb. basımı olanlar hariç... Onlar günümüzde imal ediliyor. Antik sikkelerdeyse Turistik amaçlı yapılan ve sahte/imitasyon olduğu belirtilerek satılanlar ayrı... Bir de bunları gerçekmiş gibi pazarlayanlar, çeşitli yöntemlerle "eskitme" yapanlar falan var. Konu uzar da uzar... Bendeniz bu başlığa ilk ve son kez yazar... :-P
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 3431
Kayıt: Çrş Oca 27, 2010 5:10 am
Konum: İstanbul not Constantinople

Re: IHBAR,YETKILILERE DUYRULUR

Mesajgönderen phletus » Sal Ağu 17, 2010 1:44 pm

bence detaylı araştırmadan ve ilgili ikişi ile iletişim kurmadan direk bir yargıya varmak doğru olmaz.
ben linkin görünce direk iskender yada grek altın sikke veya elektronlardan bir gorubunun satışının yapıldığını düşünüp heyecanla linki açtım ama değilmiş gördük :) bu 1187 tarihli paraları hemen hemen her yerde bulabilirsiniz ki bunun tarihi eser kaçakcılığı ile pek alakası olacağını düşünmüyorum.yakın kuyumcunuzda yada gümüşcünüzde mutlaka bu paralardan grup grup geliyordur.hatta bir kaç kez GG de de satıldığını görmüştüm.site uyanamamıştı bir süre...
yani bu bilgileri almadan hemen bir yargı yapmak uygun olmaz bence ahmet bey ile geçende bir alışverişim oldu kendisiyle tanışma fırsatı buldum bi sayeyle kendiside satışta belirtmiş zaten sahtedir diye yani bunu alan arkadaş ya eksik doldurmak için alacaktır yada göz zevki için bu parayı koleksiyonuna koyacaktır.sanırım orjinalleride öyle uçuk bir fiyat değil bildiğim kadarıyla.
ama bizim milletimiz malesef öyle düşünüyor ki bu parayı cahil birisi alıyorsa ve cumhuriyet dönemi roma gümüşü aldım derse şaşırmam inanırım...çünkü bir keresinde GG de fotokopi 1.ems 1000 lirayı 15 tl YE ALIP sonrasında yorumlarda tek yıldız vererek '' aa ben bunun gerçek olduğunu sanarak almıştım sahteymiş kandırıldım '' diyebilecek kadar günümüzde yaşadığını sanıp aslında MÖ.10.000 lerde yaşayan çoook insanımız var.malesef koleksiyonculuğun mektebi yok ki koronolojisini ve tekniğini öğretebilelim !!!
neyse üstadlarım ümit abiyede buradan çok selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum.
olabilir karışıklık olur yanlış anlaşılma olur.
phletus
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 265
Kayıt: Prş Oca 18, 2007 4:00 pm
Konum: Aydın

Önceki

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron