HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Merak

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Merak

Mesajgönderen brk0002 » Sal Ağu 17, 2010 4:17 pm

Merhaba Osmanlı parası olduğunu düşünüyorum.Üzerinde :x1: :x2: :x2: :x3: belirgin bir şekilde görünüyor.1223 tarihli olduğunu düşünüyorum fakat bide sizlerden yorum almak istedim.Bilgiler için şimdiden teşekkürler.
En son brk0002 tarafından Sal Ağu 17, 2010 5:12 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
brk0002

Re: Merak

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ağu 17, 2010 4:37 pm

Merhaba, bu konunun uzmanı değilim; Osmanlı'da sadece özel izin gerektirmeyen son 6 Padişah'ın paralarından meskuk altınları toplarım...
Uzman bir arkadaş yazana kadar, bu yanıtım kısmen yardımcı olabilir.
Bu arada # 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır. Ayrıca paranın çapını ve ağırlığını belirtmeniz, ne olduğunu tesbit açısından iyi olurdu.
1223 olduğuna göre (eğer Osmanlı ise!) II.Mahmud dönemine tekabül eder paranız. Bu tarih tahta çıkış senesidir. Bozuk gözlerimle tam seçemedim ama üstte tahta çıkışının 20. mi 30.mu :x2: :x0: /?/ :x3: :x0: olan cülus senesi var. Şimdi http://www.ottomancoins.com/30-2mahmut-1223/30-2mahmut-rumi.htm bağlantısından, paranızın tipine yakın resimlere bakarsanız, belki bir çıkarsama yaparsınız. Alt menülerden Gümüş'ü ve sırayla ilgili paranın benzerini bulana dek daha alt menülere bir bakın.
Ek olarak, II.Mahmud dönemi nümismatik açıdan Osmanlı'nın en karışık dönemlerinden birisi, belki birincisidir bildiğim kadarıyla.
Elimden gelen bu... Kolay gelsin. İyi günler...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen brk0002 » Sal Ağu 17, 2010 5:01 pm

Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler bu konular hakkında fazla bilgim yok ben kolleksiyoner de değilim yalnızca uzun zamandır evde bir çekmecede duran nerden geldiğini bilmediğim bu para hakkında biraz araştırma yaptım ve internetten bulduğum dökümanlarla 1223 yılına ait olduğunu düşüncesine vardım.Araştırma sırasında bu siteyi buldum ve bu konu hakkında bilgisi olan sizlere danışmak istedim.

Verdiğiniz linkte paranın birebir resmini buldum.Para II.MAHMUT 6 Kuruş ( .435 Gümüş-Ag) KONSTANTİNİYE şeklinde geçiyor.

Peki yasal olarak ben bu parayı ne yapabilirim.Yardımlar için telekkürler.
brk0002

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ağu 17, 2010 5:19 pm

Öncelikle, paranızın ne olduğunu bulmanıza sevindiğimi belirteyim.
Öyle bir soru sordunuz ki, bu tür paraları toplayan "resmi koleksiyonerler" bile, sorunuza sağlıklı yanıt vermekte zorlanırlar sanırım.
http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=8&t=287
http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=8&t=2010
Biraz sabrederseniz, bu konunun uzmanı forumdaşlar sizi daha iyi aydınlatacaklardır diye umuyorum.
http://www.ottomancoins.com/kanunlar/yasa2863giris.htm
Verdiğim bağlantılarda veya alt bağlantılarda http://xxxxxx.osmanliparalari.com/zzzzzzzzz.html vb. açılmazsa bağlantıda "osmanliparalari.com" yerine "ottomancoins.com" şeklinde, diğer kısımları bozmadan yerleştirmeniz durumunda, ilgili sayfayı açabilirsiniz. Maalesef ilgili yasa oldukça karışık ve yetersiz. Umarım en kısa sürede çağdaş bir yasamız olur. Müzeye bağışlama seçeneğiniz de var ama kabul ederler mi bilemem! Saygılarımla.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen brk0002 » Sal Ağu 17, 2010 5:44 pm

Cevap için teşekkürler.Verdiğiniz linklerden yasayı okumaya çalıştım fakat elimdeki bu parayı ne yapacağıma dair bir bilgi bulamadım.Sanırım daha çağdaş ve anlaşılabilir bir yasamız olana kadar bu parayı çekmeceye geri koymak en mantıklısı olacak.Tabi sizin de dediğiniz gibi konu hakkında uzman forumdaşlarında fikirlerini almak isterim.Tüm ilginiz için çok teşekkürler...
brk0002

Mesajgönderen 16nicea » Sal Ağu 17, 2010 6:04 pm

bu tür paraları ne olduğunuu sorarken çapını ve ağırlığını yazarsanız daha ayrıntılı cevaplar verilir
elinizdeki para 1223/2.mahmut parasıdır bu tür paraları biriktirmek için özel izin almak gerekiyor
hatıra olarak saklamanızı tavsiye ederim saygılar
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal Ağu 17, 2010 6:05 pm

Çok sık bulunan ve maddi olarak pek bir değeri olmayan bu güzel parayı hatıra olarak saklayın. Böylece hiçbir kanunla uğraşmamış olursunuz. Ya da sertifika alıp II. Mahmud toplamaya başlayın. Yanılmıyorsam 256 farklı madeni parası var. Bu ilki olur. :clapping:
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen brk0002 » Sal Ağu 17, 2010 6:16 pm

Tüm cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi hatıra olarak kalması en iyisi olacak.Herkese tekrar teşekkürler ,saygılar...
brk0002

Mesajgönderen ertug » Sal Ağu 17, 2010 6:57 pm

Sayın brk0002,
Uzun bir uykudan uyandırdığınız o para şu anda sizin içinizde bazı dürtüleri ateşlemiş demektir. Geçmiş olsun :D ve böylece aramıza hoş geldiniz. Koleksiyonerliğin başka türlü bir başlama şekli henüz keşfedilmiş değil. İşte ya böyle çekmecede bulduğunuz veya birinin anahtarlığında görüp merak (zaten hep başımıza ne geliyorsa meraktan geliyor ya!!) ettiğiniz bu şirin metal parçaları, tabi birazda içinizde varsa sizi yeni bir hobinin içine itiyor, birileri buna hastalıkda diyor ama siz hobi /uğraş olarak kabul edin. Pişman olacağınızı düşünemiyorum.
Hoşça kalın
ümit özer
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Ağu 18, 2010 12:45 am

.......
brk0002 yazdı:uzun zamandır evde bir çekmecede duran nerden geldiğini bilmediğim bu para
.......
Diğer çekmeceleri de bir araştırın. Belki onlardan da bazı parçalar çıkar! :mrgreen:
Şaka bir yana, Ümit Bey'in dediklerine katılıyorum. Yavaş yavaş, okuyarak, araştırıp bilgi edinip bilinçlenerek, para koleksiyonu yapmaya başlayabilirsiniz.
Bu site ve forum bile tek başına Türkiye'deki en önemli kaynak sayılır.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir