HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

inanılır gibi değil...

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

inanılır gibi değil...

Mesajgönderen eskici » Cmt Tem 15, 2006 12:11 pm

Herkese selam...

Bende World Coins 1985 baskısı var Gürcistanın eski bir parasına bakarken inanılmaz bir şey dikkatimi çekti ;

Russian Caucasia bölümünde kısaca paraların ana başlıklarını yazayım : Armavir , Armenia ,Azerbaijan S.S.R. , Dagheshan A.S.S.R. , Georgian S.S.R. , Karabagh , Schamakhi , Sheki paralarına yer vermiş.

Armenia bölümünde yani Ermenistan paralarından bahsederken üç para koymuşlar VAN baskılı

Mustafa III : PARA AH 1177 VAN

ABDUL HAMID I : PARA AH 1190 VAN
PARA AH 1201 VAN
PARA AH 1202 VAN

MAHMUD II :PARA AH 1231 VAN

İnsanın aklı mantığı almıyor yani...Osmanlı Van baskılı paraları adamlar Ermenistan bölümüne almışlar....

Başlık daha da dikkat çekici Turkish Occupation , Türk İşgali....İşte yabancıların Türkiye üstündeki emellerine ,düşüncelerine daha iyi örnek ne olabilir ki....
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ganzilis » Pzt Tem 17, 2006 4:45 pm

Boyunları altlarında kalsın,Türk işgaline kurban olsunlar,ne güzel yazmışsınız,ellerinizden öpüyorum,Fatih
ganzilis
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzr Eyl 16, 2007 3:40 pm

Bursa'daki neredeyse tüm köprü ve viyadüklere , tabelacı yazılarının kalitesinde ''DÜNYA TÜRK OLSUN'' yazılmış,TÜM ŞEHİR GİRİŞ ÇIKIŞLARINA DA ÇOK BÜYÜK BAYRAK DİREKLERİ (10 X 15 m ÖLÇÜLERİNDE ) DİKİLDİ.

Son olarakta İsmail TÜRÜT tarafından malum şahsı katledenlere övgü ve methiyeler düzen şarkı yazılmış..

Eğer düşmanlarımız bu inatlarından vazgeçmezlerse Türk milliyetçiliğinin yükselişini engelleyemeyeceklerdir.
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzr Eyl 16, 2007 6:27 pm

Bayrak direkleri bir çok şehire son bir ijki yılda dikildi. Şehir giriş çıkışlarına ilaveten şehrin yüksek mevkilerine de dikiliyor. Çok uzaklardan görülen ve ağır ağır sallanan koskoca bir kırmızı bayrak ve ay-yıldız. İnsana mutluluk ve güven veriyor. Ama aslolan o bayrağın gönüllerimizde dalgalanması.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzr Eyl 16, 2007 8:01 pm

Resim

Canakkale'deki "Dur Yolcu" yazisisinin ust kismina bu bayrakta gecen sene dikildi.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzr Eyl 16, 2007 11:30 pm

ankhe94 yazdı:Bayrak direkleri bir çok şehire son bir ijki yılda dikildi. Şehir giriş çıkışlarına ilaveten şehrin yüksek mevkilerine de dikiliyor. Çok uzaklardan görülen ve ağır ağır sallanan koskoca bir kırmızı bayrak ve ay-yıldız. İnsana mutluluk ve güven veriyor. Ama aslolan o bayrağın gönüllerimizde dalgalanması.

TÜM GÖNLÜMLE KATILIYORUM..
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzr Eyl 16, 2007 11:54 pm

teknokrat... senin bu bocegini sevdim. Ilk bastan uzerine neredeyse RAID sikacaktim :lol:
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt Eyl 17, 2007 12:12 am

Dalgalanan bayrağımızı avatar olarak kullanmaktayken bir gün latife olsun diye bu böceği (namı diğer karınca :think: )avatar olarak koydum.Birkaç gün sonra gerçek avatarım olan dalgalanan bayrağımıza geri döndüm.Fakat değerli koleksiyoner arkadaşımız msözer'in ricasını kıramayarak tekrar böceğe dönüş yaptım.

İster raid sıkın ister terlikle vurun bu kerataya birşey olmuyor,artık bende onu beslemeye karar verdim.. :D :D :D

Çalışkan olmasa pek yüz vermeyeceğim de , çok hareketli karınca gibi durduğu yerde durmuyor..

ARAMIZA TEKRAR HOŞGELDİN sancak17TR , seni özlemiştik , SAYGILAR.
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Sancak17TR » Pzt Eyl 17, 2007 12:33 am

Eyvallah saygideger abim. Dogru, karinca deyip gecmemek lazim: insanoglundan daha caliskan varliklar :wink:
Hosbulduk, bende sizleri ozledim :!:

Saygilar, iyi calismalar...
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Pzt Eyl 17, 2007 12:45 am

evet ilk başta sempatik gelmişti karınca fakat sonra Türk bayrağını kaldırıp karıncayı koyduğunuzu fark ettim fakat ne diyeyim karınca demiş bulunduk.Türk bayrağını tercih ederim ikisi arasında tercih yapmak söz konusu olunca.ilk olarak sempatik gelmişti sadece onu ifade edeyim.ben bu konuda devre dışı kalmak istiyorum çünkü isteklerim bir başkasının isteklerini kısıtlayabilir.bu yüzden artık bu konuda tarafsızım teknokrat sağ olsun beni kırmadı.artık serbestsiniz teknokrat,her şey gönlünüzce olsun.
msozer

Mesajgönderen msozer » Pzt Eyl 17, 2007 12:48 am

bu arada bayrak dikmenin haricinde tepelere bayrak yapmayada başladılar.ne ile yaptıklarını yakından görmedim ama çiçeklerle yapılınca enteresan oluyor.İzmit büyükşehir belediyesi birkaç kavşak boşluğuna yaptı hoş görünüyor.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Eyl 17, 2007 8:20 am

Her şeyde olduğu gibi bunda da abarttık. TEMA vakfı Fatih Sultan Mehmet köprüsü yanına bir tane dikti. Vay sen misin diken. Benim bayrağım seninkinden büyük olacak yarışı başladı. Bunun bir kuralı olması gerekmez mi ? Her aklına esen istediği yere istediği büyüklükte bayrak kondurabilir mi, kondurmalı mı ? Google Earth'den (türkçesi yok) bakınca Türkiye, milli maç sırasında İnönü stadı gibi görünecek.

Osmanlı döneminde, her isteyen cami yapamazdı. Yapılacak camiye, kişinin statüsüne (türkçesi aklıma gelmedi) göre hangi yükseklikte kaç tane minare ve bu minarelere kaç şerefe konulabileceği belliydi. Peki ya şimdi ? Mahalle ne kadar fakir ise o kadar büyük cami yapıyorlar. Sanırsın Mars'a roket gönderecekler. 5 (beş) şerefeli cami gördüm !

Bu kafa ile gidersek yakında Sabancı Sentır (Sabancı İş Merkezi deseler altınları mı dökülecek acaba ?) yanında 100 metrelik direk görürsek şaşırmayın.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ankh » Pzt Eyl 17, 2007 4:55 pm

Türkçesi: gugıl ört :clapping:
Caminin yüksekliği için daha önemli olan kriter çevreye uyumudur. Buna en güzel örnek Üsküdar Şemsi Paşa Camii ve Külliyesidir. Buraya bir Sultanahmet Camii yapsanız hem arkadaki yerleşimlerin boğazı görmesi engellenir hem de denizden bakınca siluet bozulur. Ama bir tepenin üzerine görkemli bir cami yaptırabilirsiniz.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Pzt Eyl 17, 2007 9:50 pm

kaanuslu yazdı:Osmanlı döneminde, her isteyen cami yapamazdı. Yapılacak camiye, kişinin statüsüne (türkçesi aklıma gelmedi) göre hangi yükseklikte kaç tane minare ve bu minarelere kaç şerefe konulabileceği belliydi. Peki ya şimdi ? Mahalle ne kadar fakir ise o kadar büyük cami yapıyorlar. Sanırsın Mars'a roket gönderecekler. 5 (beş) şerefeli cami gördüm !

Bu kafa ile gidersek yakında Sabancı Sentır (Sabancı İş Merkezi deseler altınları mı dökülecek acaba ?) yanında 100 metrelik direk görürsek şaşırmayın.

Keşke camii yapımına verdiğimiz önemin yarısı kadar OKUL , SAĞLIK OCAĞI-HASTANE,HUZUREVİ-KİMSESİZLER YURDU v.b. tesislerin yapımına önem versek,bu kadar sosyal sorunla yüzleşirmiydik?Kaan Abime katılıyorum,BAZI ŞEYLERİN SUYUNU ÇIKARMADA BAŞKA TOPLULUK SANIRIM EVRENDE YOKTUR..
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ahel80 » Sal Eyl 18, 2007 6:36 pm

Osmanlı da cami mevzusu gibi bir mevzu da İstanbul un statüsüydü. Öyle her aklına esen İstanbul'a yerleşemezdi, Bir nevi vize uygulanırdı. Eğer Cumhuriyete geçerken bu tarz Osmanlı kaidelerini terk etmeseydik acaba nasıl bir Türkiye'de yaşıyor olacaktık.
GÜZEL GÖREN GÜZEL DÜŞÜNÜR - GÜZEL DÜŞÜNEN HAYATINDAN LEZZET ALIR
ahel80
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir