HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Para Yerine Kullanılan Kösele Parçaları

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Para Yerine Kullanılan Kösele Parçaları

Mesajgönderen knunty » Pzr Eki 29, 2006 7:08 pm

Bu konuyu anlatmak için öncelikle Osmanlı Ordusu seferde iken askerlerin maaşlarının ve ordunun diğer masraflarının nasıl ödendiğine değinmek istiyorum; Ordu ile birlikte seferde bulunan ya da taşradaki kalelerde muhafız olarak görev yapan askerlerin maaşları ve ordunun masrafları için gerekli olan para deve kervanları ile ordunun bulunduğu yere ya da kalelere ulaştırılırdı. Bu kervana ise hazine katarı denirdi.

16. Yüzyıl'da dönemin önemli Sadrazam'larından biri olan ve Kafkas Fatihi olarak nam yapan Özdemiroğlu Osman Paşa Osmanlı Ordusu ile Tebriz'de bulunmaktaydı. Ne var ki İstanbul'dan gelmesi beklenen Hazine Katarı çok gecikmiş; ordu masraflarını ve daha da önemlisi Yeniçerilerin maaşlarını ödeyemez duruma gelmişti. Askerlerin parasız kalmasını istemeyen Osman Paşa köseleden (Kalın Manda Derisi) yuvarlak pullar kestirdi ve bu pullara kendi kişisel mührünü bastırdı. Askerlere geciken maaşlar yerine bu pulları dağıttıran Osman Paşa tellallar aracılığıyla yöre halkına şu ilanı yaptı:

"Hazine gelince üstüne mühürüm nakledilmiş köseleleri altın ve gümüş ile tedbil edeceğim(Değiştireceğim). Tebriz esnafı bana itimad etsin ve askerin elindeki köseleleri altın para imiş gibi alsın."

Osmanlı Devleti'ne ve onun paşasına itimadı olan yöre esnafı en küçük bir nazlanma olmadan bu kösele parçalarını para olarak kabul etti. Böylelikle hem askerler zor duruma düşmemiş oldu, hem de Ordu'nun masrafları karşılandı.

İşin daha ilginç yönü ise Hazine Katarı Tebriz'e ulaştığında yine tellallar çıkartıldığı ve halkın köseleleri geri getirmeleri, bunların altın ve gümüş ile değiştirileceği bildirildiği zaman yöre esnafının kabul ettiği kösele parçalarından ancak yarısının değiştirilmek üzere geri getirilmesiydi. Çünkü köselelerin diğer yarısı hatıra olarak kalmaları için saklanmıştı. Bu durumda Osman Paşa'nın elinde oldukça büyük bir miktar altın para kalmıştı. Bir servet niteliğindeki bu paranın kuruşuna dokunmayan Paşa bu miktarı hazineye irad (gelir) olarak kaydettirdi.

Her ne kadar bu kösele parçaları üzerinde bildiğimiz kadarıyla Osmanlı Sultanı'nın ismi ya da tuğrası bulunmasa da bunlar Osmanlı Devleti'ne duyulan güven nedeniyle kabul edilmiş, kısa bir süre için ve lokal olarak da olsa kullanılmış; yani tedavül etmiştir. Bu nedenle bu kösele parçaları Osmanlı Nümismatiği'ne girmeye hak kazanmıştır diye düşünüyorum.

Yararlanılan Kaynaklar :
R. E. Koçu - Yeniçeriler -
U. Taluy - Turkish Governors , Ph. D. Thesis -
http://www.dallog.com
http://dinikitablar.com
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Eki 29, 2006 7:42 pm

Yavuz, bize Tebriz'de kösele arattırma şimdi :?:
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen knunty » Pzr Eki 29, 2006 7:53 pm

Ne var bunda yahu, Kaşgar'dan dönerken Tebriz'e de uğrayıverirsin, kaç dakikalık yol ki! 8)
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen eskici » Pzt Eki 30, 2006 12:12 am

Gerçekten çok ilginç...
Peki elimizde örnek bir resim felan var mı.?Tebrize gitmişken ne aradığımızı bilelim.!!!!
eskici
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Pzt Eki 30, 2006 12:19 am

Tabi tabi, Orta Asya'yı bitirdikten sonra, ufak bir Sudan, Habeşistan turu yapar gelirim. Hanımla çocuğa siz bakarsınız artık.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Pzt Eki 30, 2006 2:48 am

halkın yarısı köseleyi geri vermediğine ve hatıra olarak saklamış olduğuna göre belkide tebrizde veya başka bir yerde olabilirde bir ihtimal.ortaya çıkmaması belkide tuğralı olmamasından olabilir.o yüzden tebrizlileri fazla uyandırmadan aramak lazım. :lol: :lol: :lol:

dış baskı yapanlara kolay gelsin
msozer

Mesajgönderen ganzilis » Pzt Eki 30, 2006 10:52 pm

Ne güzel laftı o ...bizim için zor yok,imkansız zaman alır...Yavuz bir imkansıza daha çomak soktu. O laf, laf u güzaf oldu.Bu Osmanlı işi bizi akrep etti, kendimizi sokacağız artık... Panoda yapılacak işten, konudan
geçilmiyor,ne edecuk bilemeyrum...
:roll:
ganzilis
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ganzilis » Pzt Eki 30, 2006 10:56 pm

Müdürüme de bir notum var:
Çocukları bilmem ama o eciş bücüş üzerinde garip şekiller olan küçük maden parçalarını şu garip kardeşinize emanet edebilirsiniz.Saygılar 8)
ganzilis
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Çrş Kas 01, 2006 11:48 pm

Kayseri parası illa Kayseridemi bulunuyor, yada Kastamonu parası Kastamonudamı!!! , çok istiyorsanız kösele parçalarını bulmak, Gedikpaşa da birkaç tur atıverin, mühürüde bir şekilde halledersiniz artık... :lol:

Şaka bir yana Yavuz, bizim köseleler, pardon eksikler bitmeyecek bu gidişle.....Sağol güzel yazın için...
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: Para Yerine Kullanılan Kösele Parçaları

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 17, 2010 7:37 pm

Bu konuyu bugün yüzyüze Sn.Ganzilis ile gündeme getirdiğim ve öncesinde de tatlı-sert ama bir o kadar da zevkli bir tartışma ile foruma nadiren giren Sn.Ganzilis'e adeta zorla "Osmanlı Larisi" (http://osmanliparalari.com/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=2881) konusunu okuttuğum için güncelleme gereksinimi duydum. Hele hele herkes dağıldıktan sonra Sn."Kalıpçı" ´nın da dahil olduğu muhabbet tadından yenmezdi! Lüleburgaz taraflarından hem kara hem de bina bir arkadaşımızca imrenileceğini bile bile önceki cümlemin, :mrgreen: konuyu güncelliyorum... UP! YUKARI! :-P Ayrıca Sn.Knunty'e de yaklaşık dört yıl önce böyle bir konuyu forumda açtığı için minnetlerimi arz ederim! :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr Nis 18, 2010 5:25 pm

Gilaay yazdı: Lüleburgaz taraflarından hem kara hem de bina bir arkadaşımızca imrenileceğini bile bile önceki cümlemin, konuyu güncelliyorum

dogru söze ne denir..
sizi alkıslıyorum :clapping: :clapping: :clapping:
beni iyi güldürdünüz,bunu yazarken bile gülümsüyorum.. :D

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 18, 2010 7:57 pm

karabina yazdı:
Gilaay yazdı: Lüleburgaz taraflarından hem kara hem de bina bir arkadaşımızca imrenileceğini bile bile önceki cümlemin, konuyu güncelliyorum

dogru söze ne denir..
sizi alkıslıyorum :clapping: :clapping: :clapping:
beni iyi güldürdünüz,bunu yazarken bile gülümsüyorum.. :D

saygılarımla

Henüz "reel" olarak tanışmasak da, gerek telefon, gerekse net üzerindek yazışma ve konuşmalarımız ve ortak tanıdığımız malum kişiler vb. ile cesaret bulup böyle bir espri yapmaya çalıştım. "Karabina"´nın ne anlama geldiğini biliyorum. kara + bina diye sözcüğü böldük belki ama gıyabi olarak tanışsak da kara´nın insanda oluşturduğu olumsuz çağrışımlar ile uzaktan yakından ilginiz yok. Bilakis, kara kısmını ak olarak algılayalım :D . Benzer nümismatik sohbetlerde reel olarak görüşebilmek dileğiyle...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Pzr Nis 18, 2010 9:08 pm

Mustafa, sende ''kara'' olumsuz çağrışımlar mı yapıyor ?
:)
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 19, 2010 1:33 am

Hay Allah! Fena pot kırdım galiba. Sn.Tuncay Kara Bey, siz üzerinize alınmayınız. Sizin ve Karabina'nın karalıkları nick ya da soyadda sadece. Yürekleriniz ak, hatta apak olduğunu düşünüyorum. :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 19, 2010 1:40 am

Neyse, şimdi bu kösele-paralardan bulunsa, bulsak, bulsanız, kataloğa girer mi yoksa girmez mi? Benim asıl öğrenmek istediğim buydu. Kaan Bey, az da olsa yazıyor, Sn.tkara pek az yazıyordu; gördük, geldi... Daha sık olur inşallah da, irşad oluruz. Bir de Sn.Ganzilis Bey teşrif buyursalar da bizleri sanal ortamda da engin nümismati ve hayata dair bilgilerinden mahrum bırakmasalar, forum tadından yenmez. Sn.G.'in kızdığını bildiğim için ona da, yüzüne karşı yaptığım bir espriyi tekrarlayayım; belki işitir de teşrif eder kendileri: Pek muhterem meskukat aleminin yüce üstad-ı azamı Sn.G., burada bekleniyorsunuz efendim. Haftada bir iki defa sizi şahsen görme imkanına sahip olsak da, insan sanal alemde de sizi görmek istiyor. Bilgilerinizden bizi mahrum bırakmayınız efendim. Hasret kaldık. Küsmeyiniz! 8)
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir