HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

789 mu? yoksa 885 mi?

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

789 mu? yoksa 885 mi?

Mesajgönderen sikke » Prş Kas 02, 2006 7:09 pm

Merhaba koleksiyoner abilerim,

Bu paranın üzerindeki tarihi 789 olarak okudum ancak sitemizde 789 yılında basılan tek bir osmanlı parası bile bulamadım :roll: acaba sonu 9 değilde 5 mi dedim 785 de yok :?: başındaki rakam da 7 ye çok benziyor 8 olamaz dedim bu sefer 889 da yok 885 de o kadar kafam karıştı ki bir an acaba osmanlı değil mi diye bile düşündüm :D Yardımlarınızı bekliyorum :oops:

Sevgiler, saygılar..

Resim
sikke
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ankh » Prş Kas 02, 2006 9:33 pm

Fatih dönemine bakın. 885 ve 855? var. bu pek resimlerdekilere benzemiyor ama belki?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Cum Kas 03, 2006 12:06 pm

Değerli arkadaşım ;
Parayı inceledim ama bir türlü içinden çıkamadım doğrusu .
Şimdi ;

1-) Para 2.Bayezid akçe formuna benziyor. Gümüş olduğunu düşünüyorum.
2-) Tarih olmaması gereken yerde, diğer yüzde, darp yerinin altında olması lazım.
3-) Şimdi diyelim üstü Bayezid Han okuduk altta babasının adı yazması lazım ama tarih var.
4-) Diğer yüzde darp yeri Bursa veya Serez gibi okunuyor, ama çok silik.
5-) Belki abuk bir düşünce ama sahte veya beylik olma ihtimali de var.
6-) Tarih, ortadaki kesin 8 , sondakide 5 bence, gerçe bu tarz 5, 1.Mehmed dönemide 0 olarakta kullanıldı biliyorum ama sonrasında bunlar hep 5 olarak değerlendirildi..

Benimki sadece fikir egzersizi idi, mutlaka yanıldığımız yerler olabilir, arkadaşlardan da katkı bekliyorum.
Diğer taraftan paranın ağırlığını yazarsanız belki bir adım daha yaklaşabiliriz.
Tekrar görüşmek üzere...
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen sikke » Cmt Kas 04, 2006 6:39 pm

Tekrar merhaba ustalarım,

paranın gramı 0,56 gram ve gümüş..

İlgilenmeniz bile benim için yeterli teşekkür ederim..
sikke
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

II. Bayezid Novar

Mesajgönderen moneta35 » Prş Kas 09, 2006 12:32 pm

Tarih olarak düşünülen kısım aslında tarih değil; darp yeri olacak. 5 veya 9 olarak algılanan kısım Novar kelimesinin vav harfi, dikkatli bakıldığında vav harfinin hemen sağında nun harfini ve vav harfinin göbeğinde de elif harfini görmek mümkün. 8 rakamı olarak görülen de Novarın re'si. Sikke de tarih kısmı pul küçük olduğu için çıkmamış. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
moneta35
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Prş Kas 09, 2006 12:49 pm

o zaman bu resimdeki oluyor herhalde:

http://www.osmanliparalari.com/08-2beya ... novar2.jpg
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tkara » Prş Kas 09, 2006 1:11 pm

Ben pek benzetemedim hocam.
tkara
tkara
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Re: 789 mu? yoksa 885 mi?

Mesajgönderen hayko45 » Pzr Şub 03, 2008 1:11 pm

osmanlı padişahları sadece tahta geçtiklerinde para bastırmazlar bendeki bayezid parası :x7: :x9: :x2: yani 1376 tarihi ama senin paranda bayezitin parası olabilir veya osmanlının buhran dönemindeki şehzadelerden birisinin parası olabilir
hayko45
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir