HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kötü kondisyon okunması zor ama yine de yardım

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

kötü kondisyon okunması zor ama yine de yardım

Mesajgönderen miralay » Pzt Eki 26, 2015 11:04 pm

aydın35 abi son verdiğin bilgiler ve yardımseverliğin için teşekkür ederim .. bir süredir giremedim tşk edemedim .. bunlar en kötü kondisyonlu olanlar ama yine de siz belki çözersiniz ..
bir de abi neden bir sikke de üç delik açılmış olabilir .. ilk 6 padişaha ait de birkaç sikkem ve birazcık bilgim var ama siz detaylı ve doğru bilgiyi verirseniz cok sevinirim .. şimdiden güzel değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim .. saygılar

20151021_004017 (2064 x 1161).jpg
20151021_004044 (2064 x 1161).jpg
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: kötü kondisyon okunması zor ama yine de yardım

Mesajgönderen miralay » Pzt Eki 26, 2015 11:11 pm

bu da 3 delikli sikke

20151021_004517 (2064 x 1161).jpg
20151021_004720 (2064 x 1161).jpg
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Eki 27, 2015 8:40 pm

Her ikiside I. Süleyman (Kanuni) döneminden. Delikli olan Kratova darpli. Deliksiz olanin darp yeri silinmis, okunmuyor.

Akceler ve bilhassa I. Mahmudtan (1143), II. Mahmud (1223) döneminin sonuna kadar, kücük gümüs paralar cok delinmis.
Bunlar ipe dizilip saklanmis veya kullanilmis. 100 tane parayi ipe dizip, alis verislerde 2,5 kurus olarak kullanmak mantikli. Her seferinde saymaktan kurtulmus olursunuz. Tabiki, günümüzde koleksiyoner olarak pek hos bulmuyoruz.
Size tavsiyem, akceler nadir olmadikca almamaya calisin. Degeri, gümüs hurda degerini gecmez.

3 delik acilmasinin nedeni, akceyi süs amaci herhangi bir giysiye, basörtüsüne vs. dikilmis olabilir. Birbirine özenle baglanarak, kemer gibi bir objeyede görgü tanigi olmustum.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Eki 27, 2015 9:37 pm

Aydin35 yazdı:
Size tavsiyem, akceler nadir olmadikca almamaya calisin.

"Nadir olmadikca delikli akce almayin" olacakti.

Mesajlarda neden düzeltme yapilamiyor? Eskiden yapmak mümkündü. Benmi göremiyorum?
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen miralay » Çrş Eki 28, 2015 12:11 am

çok teşekkür ederim aydın abi verdiğin güzel bilgiler için ..
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 28, 2015 2:05 pm

Aydin35 yazdı:
Aydin35 yazdı:
Mesajlarda neden düzeltme yapilamiyor? Eskiden yapmak mümkündü. Benmi göremiyorum?

Sayın Aydin35 mesajlarda düzeltme (edit) yapılabiliyor ama sanırım belli bir süre zarfında yapmak gerekiyor. Bu süreyi tam bilemiyorum; 5 dakika olabilir. Eskiden süre daha uzundu ve sanırım Kaan Bey öyle gerek duyduğu için bu süreyi kısalttı.

EK: Şu an az önce yukarıda yazdığım iletime, iletimi yazdıktan sonra sağ menüde başta beliren "DÜZEN" düğmesini kullanarak iletim üzerinde düzeltme yapıyorum / yaptım.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir