HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

II Bayezid Akçe hatalı basım mı yoksa sahte mi?

Osman Gazi'den II.Mahmud'a kadar olan padişahların paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
  • 2863 Sayılı Kanuna göre, son 6 padişah öncesindeki paraların bulundurulması özel izine bağlıdır. Koleksiyonerlik belgesi olmayanların bu kanun kapsamına giren paraları alması/satması yasaktır.
  • :!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

II Bayezid Akçe hatalı basım mı yoksa sahte mi?

Mesajgönderen ottomali » Sal Eyl 27, 2016 8:34 pm

Selamlar Herkese,
Foruma yeni katıldım, bir süredir osmanlı dönemi madeni paraların koleksiyonunu yapmaya çalışıyorum. Siz deneyimli koleksiyonerlere bir konuda danışmak istedim.
Elime aşağıda fotolarını görebileceğiniz II Bayezid dönemi kostantiniyye basımı olduğunu düşündüğüm bir gümüş akçe geçti. Fakat bir gariplik var görebileceğiniz üzere basımı ters yapılmış, kostantiniyye yazısını ve arka tarafındaki yazıların damga(mühür) gibi ters basıldığını fark ettim.

Sorum bu akçenin sahte mi yoksa gerçekten bir basım hatası olduğunu düşünürsünüz?
Daha önce osmanlı madeni paralarında böyle bir hataya rastlayanınız olmuş mudur?

Elimde tartı olmadığından ağırlığını söyleyemiyorum fakat çapı 10.5 mm

Teşekkürler...

Bayezid_akce_on.jpg
Bayezid_akce_on

Bayezid_akce_arka.jpg
Bayezid_akce_arka
ottomali
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: II Bayezid Akçe hatalı basım mı yoksa sahte mi?

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Eyl 28, 2016 12:50 am

Resim

Enteresan bir akce. Akcelerde hatali baskilar genelde kayik veya cifte baski gibi olur. Ara sira ters tarihlerde bulunabiliyor. Her iki yüzününde ayna gibi ters olani hic görmedim.

Kiyaslamak icin, akcenin orjinal görünümü ile cevrilmis görünümünü kolajladim.

Aciklamasi zor. Agirligini bilmek yardim edebilirdi. Düz görünüste sadece Kostantiniye ve sene yazisi hosuma gitmedi. Diger yazilarda bir anormallik göremedim.

Deneme baski olmasi azda olsa, bir ihtimal. Bence dönem sahtesi degil, modern sahte. Bunu karalamak icin yazmiyorum. Bana göre öyle görünüyor.
Keske, elde bakabilseydim. Fotograflardan böyle ince bir tespitte bulunmak zor.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ottomali » Çrş Eyl 28, 2016 8:04 am

Değerli görüşlerin için çok teşekkür ederim Aydin35... Benim de elime makedonya'da geçti bu akçe. Balkanlarda bu işin kalpanzanlığı olabilir mi bence olabilir, yapmışlardır ama anlaşılan onu da yanlış yapmışlar :)
ottomali
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Eyl 28, 2016 8:36 pm

Bulgaristandan cok cesitli ve yüksek sayida sahteler cok cikiyor. Yüzde 99 unu arkadaslarinda yardimi ile tespit ediyoruz.

Tecrübeye ragmen, azda olsa, koleksiyonumuzda orjinal sanip sahte olan sikkeler vardir. Yada orjinal diye alip, sahte oldugunu sonradan anlamisizdir.

Kolay gelsin. Bol sanslar. ( Sans koleksiyonerler icin en önemli faktör :wink: )
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 öncesi Padişahlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir