HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

MİDYE KABUĞU KOLEKSİYONU

MİDYE KABUĞU KOLEKSİYONU

Mesajgönderen msozer » Sal Eki 02, 2007 5:49 am

midye kabuğu koleksiyonu bizim ülkemizde pek yaygın değil fakat yutdışında yaygın olmakla beraber katolokları ve kulüpleride olduğunu bir yerlerde okumuştum.

oldum olası ilgimi çekmiştir.çocukluğumdan beri yürüdüğüm sahillerde,yüzdüğüm ve dalış yaptığım denizlerde(tamamen amatörce palet ve şnorkel ile 5-6 metreyi geçmeyen yerlerde)hep aramış ve bulduğumu saklamakla beraber uygun fiyatlı bulduğum kabukları toplamışımdır.şu an yüzlerce birbirinden farklı kabuk birikmiş durumda.

yalnız öğrendiğim kadarıyla etiketlenmemiş kabukların koleksiyon ve ticari değeri yokmuş.nerede çıkarıldığı,kaç metrede bulunduğu,hangi tarihte bulunduğu bilgileri çok önemliymiş.hem etiketleme ve hemde etüt etme açısından.

her biri birbirinden farklı olan parçalardır kabuklar.hatta benziyor dediğinizde bile küçük bir fark bulunuyor.ilgilendikçe yeni şeyler öğrenilen ve keyif alınan bir koleksiyondur kabuk koleksiyonculuğu.en azından küçükken sahilde dolaşmışınızdır,midye toplamışsınızdır,minareden veya yengeç kıskaçından kolye yapmaya kalkışmışsınızdır
msozer

Mesajgönderen Sancak17TR » Sal Eki 02, 2007 4:40 pm

yalnız öğrendiğim kadarıyla etiketlenmemiş kabukların koleksiyon ve ticari değeri yokmuş.nerede çıkarıldığı,kaç metrede bulunduğu,hangi tarihte bulunduğu bilgileri çok önemliymiş.hem etiketleme ve hemde etüt etme açısından.

Yazdiginizi okudum da aklima geldi. Bende tas ve mineral koleksiyonu yapiyorum. Madeni para koleksiyonuna basladiktan sonra, biraz daha arka planda duruyor bu koleksiyonum. Tas koleksiyonunda da nerede bulundugu cok onemlidir. Ve ozellikle o tas hakkinda 1 sayfada, turunu, olculerini, bulundugu yeri, renkleri, agirligi(veya ayarini) vs. gibi bilgileri toplarsaniz, degeri oldukca yukseliyor. Isterseniz kataloglardan toplayin...

Ikinci plana dussede bu koleksiyonum... tas ve mineraller hakkinda kitaplarimi acip okudugum zaman inanilmaz keyif aliyorum.
Resim
Sancak17TR
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen luna » Prş Ara 06, 2007 10:52 pm

Benimde bir zamanlar midye kabuğu koleksiyonum vardı.
mszoer'in bahsettiği gibi yurtdışında oldukça yaygın. Hatta sadece midye kabuğu satan dükkanlar var.
Hem doğal midye kabukları satılıyor hemde daha dekorif olarak bu midye kabuklarını boyuyorlar, desen yapıyorlar yada sadece kendi desenini boyuyorlar.

Eskiden biriktirmiş olduklarımın içinde dekoratif olsun diye boyanmış olan midyeler var. Yurtdışına gittikçe alırdım dekoratif olan kabuklardan. Merak edenler için bazılarının resimleri ekliyorum.Özellikle 3 numaraya bakın.

1-Resim 2-Resim 3-Resim 4-Resim 5-Resim
luna
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen genjo » Cum Ara 07, 2007 4:38 am

Benimde, denizi seven biri olarak böyle bir kaç tane ufak parçam var. Hatta babamın işyerinde dolabın içine dikkatli bir şekilde yerleştirdik, gayette güzel oldu. Çoğunu Ayvalık'tan bizzat ben çıkarttım ayıptır söylemesi :mrgreen: En kısa zamanda resimlerini de eklemeyi düşünüyorum. Bakalım beğenecek misiniz? Değer miymiş o kadar uğraşmaya boğulma riskine girmeye :-P Şimdilik saygılarımla...
.:: GeNJo ::.

Bir damla umut at tarlama... Bende doğan güneşle ümitlenip şarkılarımı söyleyeyim sana...
genjo
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Tenebrés » Cmt Ara 08, 2007 2:54 am

Luna, kabukların çok güzeller.. bende Ayvalık gemiyolu'ndan testi parçaları çıkartırdım.. eski gğnlerde hala dalabiliyorken..
I'm not fit to touch the hem of your garment!
Tenebrés
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen genjo » Pzr Ara 23, 2007 5:00 am

2 tane resim koyum... Birazda açıklama eklemek istedim. Deniz yıldızı dışındaki kabuklar tamamen orjinal haldedir, vernik falan yoktur, parlatılmamıştır... Sağ tarafta duran büyük bir salyangoz. Bulduğumda boştu ve üzerinde diş izleri vardı. Muhtemelen büyük bir balık tarafından afiyetle yenmiştir içindeki hayvan. Ortada duran dallı budaklı nesne ise mercan, onu satın almıştım 2005 senesinde 5 liraya. Sol tarafta duran midye benzeri büyük bir kabul var. Onu çıkarırken biraz zorlanmıştım. Ellerimide çizikler içinde bıraktı bir süreliğine, hatta elimi kanattı. Aslında bu gördüğünüz midye benzeri hayvan sanıyorum ki henüz yavruydu. Çünkü bunlardan 50-60cm boyu olanlardan da çıkarttım. Ellerimin ne hale geldiğini söylemek istemiyorum bile. Yanlış hatırlamıyorsam birisi tarak demişti bu kabuklar için... Yuvarlak ve de ortası boş olan kabukların ne olduklarını ise bilmiyorum. Orta tarafta arkada üst üste duran 2 tane yuvarlak ve ortası boş olan kabukların takılı olduğu kabuk ise minare. Bunların dışında bir tane deniz yıldızı ve de bir kaç tane midye kabuğu var. Bunların hepsini Ayvalık'tan çıkardım babamla beraber. Mercan hariç tabi...

Resim

Resim

Bir damla umut at tarlama... Bende doğan güneşle ümitlenip şarkılarımı söyleyeyim sana...
genjo
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen imren » Pzt Ara 24, 2007 12:04 am

Çok güzeller ! ne şans böyle dalıp bir şeyler çıkarabilmek ellerin pahasına bile olsa.....
imren
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen imren » Pzt Ara 24, 2007 12:05 am

Çok güzeller ! ne şans böyle dalıp bir şeyler çıkarabilmek ellerin pahasına bile olsa.....
imren
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: MİDYE KABUĞU KOLEKSİYONU

Mesajgönderen cemilu » Pzr Ağu 03, 2008 3:02 pm

Sayın Genjo bahsettiğiniz yuvarlak ve ortası boş kabuklar deniz kirpisi dediğimiz siyah renkli, diken diken ve ufak bir top gibi olan yaratığın kabuğudur.Daha çok küçük koylarda ve eldeğmemiş yerlerde oluyor tabi artık öyle yerler kaldıysa...Ayağıma birkaç kez battığı için biliyorum.Dikenleri bir felaket çok acıtıyor.Ben de küçüklüğümden beri gittiğim yerlerden bulduğum deniz kabuklarını biriktirmiştim ama tarih ve etiket olayı bu yazıları okuyuna kadar hiç aklıma gelmemişti doğrusu.Benimkisi tamamen dekoratif bir olay olmuş. :?
cemilu
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen genjo » Prş Ağu 07, 2008 1:05 am

Sayın Cemilu. Öncelikle açıklamanız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim :clapping: Şu anda yine Ayvalık'tayım. Bir kaç gün önce dalış yapan bir abimle konuşurken onların deniz kestanesi olduğunu söyledi. Aslında bakarsanız kirpiye daha çok benziyor. Sarımsaklı'nın açıklarında oldukça fazla var diyebilirim ama bu sene fazla göremedim. Zira 2-3 defa açılma imkanım oldu :( Dikenlerini çıkarttığımız zaman kabuklarının yeşil, mor ve pembe renklerde olması çok hoş oluyor. Tabi ben deniz ürünleri koleksiyonunu yapmıyorum. O yüzden de not tutma gereği duymuyorum. Sadece dekoransyon amaçlı olarak ya da tanıdıklarıma hediye olarak topluyorum.

genjo
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mondragon » Cum Haz 11, 2010 2:13 am

SLM,

Güzel bir uğraş bi kaç tanede ben yüklüyeyim resim görsellik .
mondragon

Mesajgönderen terzinuri » Pzt Eki 18, 2010 11:47 pm

merhaba, öncelikle tebrik ederim sayın(msozer) güzel bir ugraş.benimde deniz kabuklarım var ama fazla çeşidim yok çünkü çogu taşınırken ya kırıldı ya kayboldu.benim asıl akvaryum balıklarım var koleksiyon olarak biriktirdigim.ilk zamanlar ölen balıgı atıyordum ,sonra sevdigim balıklar ölünce atmaya kıyamadım ve kurutup saklamaya başladım 30 40 arası kuru balıgım var .burada kuşadasında esnaf abim var.onunda birçok hayvanı var kuru olarak.yılan,kertenkele,bukalaemun vb.bir tanede midye kabugu var en az 60 70 cm. uzunlugunda hafif kremsi şeffaf renginde. (eşim herşeyi topladıgım için çöpçü demeye başladı.ben koleksiyon diyorum.)kısaca koloksiyon yapmak çok güzel çok teşekkür ederim paylaşımın için :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :x1: :x9: :x7: :x7: terzinuri
terzinuri
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 19, 2010 1:09 am

Sn.terzinuri, "msozer" takma adlı üyenin forumla ilişkisi çok uzun zaman önce kesilmiştir.
Dolayısıyla, kendisinden yanıt alamazsınız. Kendisine hitaben yazdığınız için belirtiyorum; yanlış anlaşılmasın.
Üye adı yanında, sağda hiçbir açıklama yoksa bu durum rahatlıkla anlaşılabilir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen terzinuri » Sal Eki 19, 2010 11:59 pm

sn. Gilaay bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.yeni oldugumdan dolayı bazı konuları bilmiyorum(.merak etmiştim sadece isim var başka hiçbir açıklama neden yok)diye ögrenmiş oldum. :clapping: ilginiz için çok memnun oldum,çok teşekkür ederim. :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :x1: :x9: :x7: :x7:
terzinuri
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen yatacikli » Çrş Şub 02, 2011 1:11 pm

Ben denizkestanesi koleksiyonu yapıyorum. Dikenli, top şeklinde bir şey (canlı hali). Öldüğünde dikenleri dökülüyor. İçindeki et çıkıyor. Geriye yeşil renk (bazen nadir renkler: kırmızı, mor) çok kırılgan ama bir o kadar güzel bir kabuk çıkıyor. Yakında fotoğrafını koyarım.
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Sonraki

Dön Deniz Kabuğu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir