1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

*** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Prş Nis 24, 2008 4:23 pm
gönderen kaanuslu
Bir süredir , özellikle ANTİK PARALAR başlığı altında, eski eser koleksiyonu yapıyorum, koleksiyonuma parçalar arıyorum başlıkları altında mesajlar görmekteyim. Daha önce de defalarca uyarmama rağmen bazı üyelerimiz dikkat etmiyor.

LÜTFEN DİKKAT :
2863 Sayılı kanun kapmasına giren her türlü kültür varlığının kayıt altında olması gerektiğini unutmayın. Bu tür eserleri elinizde bulundurmak için koleksiyoner belgesine sahip olmanız şarttır. Kanunsuz yollarla size eser satmak isteyenlerin tuzağına düşmeyin. Mali şube siteyi ve forumu, bilgi alınacak referans linkleri arasında göstermektedir. Mali şube izliyorsa, diğer ilgili bütün devlet dairelerinin de izlediğinden emin olabilirsiniz. Bu kötü bir şey değil. Bir kaynak olarak kabul edildiğimizi gösterir. Ancak bu aynı zamanda bize sorumluluk da yükler. Kanun dışı alışverişlere aracılık etmeyin, edilmesine izin vermeyin.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 25, 2008 12:47 am
gönderen yamakasi625
şahsen teşekkür ediyorum. çok önemli konulara deginmişsiniz gerçekten yasa dışı tüm işlere karşıyım. koleksiyon işi yapan arkadaşlara sesleniyorum,lütfen tarihimizi taşıyan degerli,antika paralarınızı kayıt altında elinizde bulundurun.şimdiden teşekürler

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 25, 2008 3:45 pm
gönderen avanosemre
Kayıtsız tarihi eser bulundurmayı onaylamıyorum.Bunu da bir çok kereler dile getirdim.Kaan beye bir kez daha şahsımda teşekkür ederim.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Prş Haz 26, 2008 2:56 pm
gönderen kvaryeter
Merhabalar.Bir sorum olacak.bu arada takipteydim fakat öss'den dolayı üye olma ve takip işlerini yoğun olarak gerçekleştiremedim.3-4 yıl önce Gezmek için gittiğimiz köyün birinde yeni sürülmüş bir tarlanın kıyısında mermer bir blok vardı.2kısım resim bulunuyor.Sanırım üstte savaş teması altta da av teması var.ölçülerini yazamamıştım fakat yaklaşık 50x70 gibiydi.yani kucaklanıp taşınabilecek gibi.Mermer blokta yazı yoktu.Fotografını çektim fakat şuan albüm elimde değil,foto elime geçtiği gibi siteye koyucam.
Gelelim asıl konuya.Ben bunu almak için babama çok ısrar etmiştim.Fakat yasak olduğunu söyledi ve oracıkta bıraktık. :wall:

Bu tarihi eseri alabilirmiydim yada alıp ne yapmam uygun olurdu?müzeye götürmeye kalksam ve birileri şikayet etse akıbetimiz ne olurdu?:)
Saygılarımla...

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Prş Haz 26, 2008 4:36 pm
gönderen kaanuslu
Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde veya altında bulunan ve eski eser kanununa tabi olan her şey öncelikle devletin (halkın da diyebiliriz) malıdır. Bu yüzden iyiki almamışsınız. Yakalandığınız anda eski eser kaçakcısı durumuna düşerdiniz.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Prş Haz 26, 2008 6:05 pm
gönderen Deathgrip
kaanuslu yazdı:Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde veya altında bulunan ve eski eser kanununa tabi olan her şey öncelikle devletin (halkın da diyebiliriz) malıdır. Bu yüzden iyiki almamışsınız. Yakalandığınız anda eski eser kaçakcısı durumuna düşerdiniz.


Kaan bey,

Benim halen kafama takılan, cevabını bulamadığım bir soru var. Bizim topraklarımızda üretilmemiş olan eski yabancı paralar bu kanuna dahil midir ? Kanunu okuduğum zaman bunun net cevabını bulamıyorum. Ancak dahil olması bana pek mantıklı gelmiyor. Bir yerde okumuştum sanırım: "Savcılar, hakimler bile bu paraların kanuna dahil olup olmadığını bilmiyor." diye. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Cum Haz 27, 2008 1:31 am
gönderen kvaryeter
Cevap için teşekkürler.Ama ben küçük bir ilçede yaşıyorum.burda eski para antika vs gibi şeylerin satışını roman asıllı vatandaşlar yada köylerden gelen çobanlar yapıyor.Bilinçsiz olarak ve gizli satıyorlar.bu durum bence kanunda bir açıklık.ben 13 14 yaşımdan beri bişeyler toplamaya çalışıyorum.Artık maddi durumum ve bilgim arttığı için daha da koleksiyonumu geliştirmeye çalışıyorum.Eminim o bahsettiğim mermer blok ya bir zenginin bahçesinde yatıyordur yada köyde bir evin temel taşı olarak betona gömülmüştür.Yazık değil mi arkadaşlar?...
Yunanlılar dünya savaşından sonra beldemizi işgal ettiklerinde yunanlı komutan ilk olarak Hamza Bey türbesinde temel taşı olarak kullanılan çok değerli bir yine mermer blok heykeli,türbenin temelinden çıkartmak için uğraşmış.Çıkarıp ülkesine götürmesi istenmiş(megalo idea kapsamında birşey olabilir bence).Fakat zamanı yetmemiş,Türk ordusu beldeyi kurtarmış.ve tabiki türbe onarılıp sanat eseri temel taşı olmaya devam etmiş.yazık ki hala ediyor...


Bu arada Hamzabey de çok ünlü bir komutandır.bileniniz vardır.İstanbul fethinde (sa nırım kaptan-ı derya) üst düzey komutan olarak Fatih'in yanında bulunmuş.Eflak görevinde meşhur kazıklı voyvoda tarafından o ve yanında görevli Osmanlı elçileri, kazığa oturtulup şehit edilmişlerdir...Rahmet eylesin.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 20, 2008 8:39 pm
gönderen kusterek
Merhaba Arkadaslar.

Anadolu formu nu coktan beri izliyorum ve begeniyorum ben kendi
sahsi fikrim olarak Türkiye nin neden antik numismatic üzerine serbest bir piyasa olusturmadigini anlamis degilim.
Tarihi eserlerimizi Roma nin besigi Italya dan daha iyi korudugumuzu zannetmiyorum, normal her vatandasin serbestce alim
yapabilecegi bir piyasanin olusmasi ve avrupanin hemen, hemen her
ülkesinde oldugu gibi cok büyük bir katma degerin yaratilmasi gerekmezmi.

Saygilarimla.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 20, 2008 8:47 pm
gönderen kaanuslu
Türkiye'nin 1 numaralı kuralını unutmuşa benziyorsunuz : düzeltmeye/düzenlemeye çalışmaktansa yasaklamak daha kolaydır.
Yassah hemşerim dersin olur biter. Cebinden bir kaç dolar veya bir paket Marlboro çıktı diye insanların hapse atıldığı günleri unutmayın.

Varsın Türkiye'de koleksiyoner olmasın, bütün paralarımız yurtdışın kaçırılsın ne önemi var. Yassah Kanununu çıkardık, sorun çözüldü.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Çrş Ağu 20, 2008 9:30 pm
gönderen kusterek
Bir gün birilerinin cikip bu sacmaliga son verecegine inaniyoum
ve Türkiyede böyle bir piyasanin bu günkü turizm getirisiyle
rahatlikla yarisabilecegine de.

Saygilar.

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eyl 10, 2008 6:27 pm
gönderen gezgin kolleksiyon
değerli arkadaşlar .yukardaki satırları okurken hem güldüm hemde üzüldüm.. :((

aynen dediğiniz gibi yassağ hemşerim zihniyeti olduğu sürece bu ülkeden neler neler gider .:( ve biz sadece ardından bakarız.

sevgili küsterek .bende sizinle aynı fikirdeyim yaratılacak katma değer konusunda.

hatta uzun zamandır gerçekleşmesini dilediğim yöntemde ;ülkemiz içersinde avrupada ve amerikadaki gibi müzayedelerin yapılmasına izin verilmesi bundanda hatırı sayılır bir vergi alınmasına hiç kimsenin itirazı olacağını düşünmüyorum. ama gelin görünki bunu kanun teklifi olarak bile verebilecek cesaretli bir vekilimiz olduğunu şimdiye kadar göremedim.:))))

bunun yanındada yurt dışına çıkarılması konusunda verilecek veya verilen cezalarında çok yukarılara çıkarılmasını sonun kadar destekliyorum.

saygılarımla

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Çrş Oca 07, 2009 11:30 pm
gönderen numismatikcaki
Herseyden önce sitedeki disiplin ve seviyeli iliskiler harika.
Ben Almanyada yasiyorum fakat koleksiyoner belgem yok aslinda kanunlardan dolayi ihtiyacimda yok, burada elinizde Dedektör sokaklarda bile arama yapmak serbest, Ben simdi TC koleksiyoner belgesine sahip olmak istiyorum, ne yapmaliyim Yurt disindan bu belgeye sahip olabilirmiyim, Ya da Avrupa koleksiyoner belgesi almam yeterli olurmu

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Prş Oca 08, 2009 4:50 pm
gönderen kaanuslu

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Cum Nis 03, 2009 10:35 pm
gönderen fatih-16
Ya arkadaşlar uludağ turlarını öğrenmek istiyorum

Re: *** Ö N E M L İ ***

MesajGönderilme zamanı: Pzt May 11, 2009 5:24 pm
gönderen truva2025
Selamlar saygilar Kaan bey,
Ben M.Oguzhan almanya dan katiliyorum nasil siniz efendim ? sizinle yakin zamanda sahte paralar konusunda yazismistik bu siteye daha yeni kayit oldum ve cok süper bir site oldugunu düsünüyorum,sizlerle bilgi paylasimi beni cok mutlu ediyor allah sizlerden böyle degerli bir calisma yaptiginiz icin razi olsun bizlere dönük Türk Kolleksiyonerlere dönük böyle bir site dünyanin hic bir ucunda yok.

Ayreten elimdeki sahte paralarin resimlerini buradan tüm site arkadaalari ile paylasmak icin yükledim.

Saygilar selamlar,emegi gecen tüm site yönetimine ve site arkadaslarima basarilar dilerim.

M.O