HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kelebek koleksiyonu

kelebek koleksiyonu

Mesajgönderen msozer » Sal Ağu 28, 2007 6:59 pm

http://urun.gittigidiyor.com/100-DOGAL- ... dZZ5777932

daha önceden sanırım 2 sene kadar önce olsa gerek üstteki gibi bir çerçeveyi gittigidiyorda 40-60 ytl aralığında bulabiliyorduk.acaba kelebeklermi çoğaldı veya üründeki kelebekler orjinalmidir bilen varmı.
msozer

Mesajgönderen teknokrat » Sal Ağu 28, 2007 7:05 pm

TAHMİNİM BU KELEBEKLER DE ÇİN MALIDIR.. :D

ÇİN' DE DAĞ BAYIR ÇOK,HERHALDE BU SEKTÖRDE DE ÇOK YAKINDA LİDER KONUMA GELİRLER. :wall:
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Sal Ağu 28, 2007 7:11 pm

bende bir adet çerçeve var fakat nerenin malı olduğu yazılı deği.çok uygun bir fiyata aldım fakat çok ta yüksek değeri yokmuş kardan zarar ettik. :wall:
msozer

Mesajgönderen msozer » Sal Ağu 28, 2007 7:14 pm

birde gramofon konusu var.
birkaç sene önce 150 ytl olan gramofonlar içerisinde plak ile ve iğnesi ile beraber 80 ytl'ye düştü.çinden pakistandan imal edip edip buralara yolluyorlar.her yeyin cılkı çıktı.bizim başka koleksiyon malzemelerinide kopyalarsa eyvah diyorum. :wall: :wall: :wall:
msozer

Mesajgönderen teknokrat » Sal Ağu 28, 2007 7:17 pm

BU HIZLA HERŞEYİ KOPYALAMAYA DEVAM EDERLERSE DÜNYADA ORJİNAL OLAN HİÇBİRŞEY KALMAYACAK..
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen yud » Prş Eyl 13, 2007 5:29 pm

Kelebekler türlerine göre fiyatlanıyor. Yukarıdaki çerçeve görsel, hediyelik eşya amaçlı bir obje. Yani pek koleksiyonel değil. Fiyatı bence makul, herhalde çok kolay bulunan kelebekler ki fiyatı düşük tutulmuş. Tabii GG'deki satıcı da ithal ettiği fiyata göre fiyat biçmiştir. Büyük ihtimalle bu çerçevedeki kelebekler çiftlik kelebeği. Bu kelebekler doğal yollarla öldükten sonra çerçevelere konuluyorlar.

Amazonlarda ya da benzeri yerlerde yaşayan ve zor bulunan kelebeker uçuk fiyatalara satılabiliyor. Bildiğim kadarıyla kelebeği ağ ile yakalamak ve gövdesini sıkmak suretiyle öldürdükten sonra hemen solüsyon uygulayıp, gererek sergilemek daha makbul oluyor. Kelebek koleksiyonculuğunda yani :)

GG'de bir ara Fener Koleksiyon vardı. Uygun fiyata güzel kelebekler satardı. Onlar da çiftlik kelebeğiydi ama çok çeşit vardı. Almasam da göz zevki için arada bir satışlarına bakardım. Hala satış yapıyor mu bilmiyorum.
yud
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen msozer » Cum Eyl 14, 2007 9:25 pm

ilginç hiç aklıma gelmezdi balık çiftliği gibi kelebek çiftliği olacağı.insanlar hayvanları hevesleri uğruna ne hallere sokuyorlar çok acı.değişik renk civcivlerden sonra şimdide istiridyeye inci yaptırtıp konserve gibi kutulayarak satıyorlar.geçen günlerdede discovery kanalda severek izliyordum kral yengeç avcılarını yengeçi yenmesi için topladıklarını biliyordum fakat nasıl yendiğini bilmiyordum.canlı olarak otomatik banta bağlıyorlar yengeçi bıçaklardan geçerken bıçaklar ayaklarını kesip atıyorlar ayakları şoklayıp gerekince kızartıp yiyorlarmış,gövdede kendi kendine ölüyor ve gübre yapıyorlarmış.her şey otomasyona döndü ve her birinde hayvanlar katlediliyor.sopalarla dövülerek öldürülen foklara kadar daha bir sürü örnek bulmak zor değil.
msozer

Mesajgönderen teknokrat » Sal Eyl 18, 2007 6:10 pm

msozer yazdı:ilginç hiç aklıma gelmezdi balık çiftliği gibi kelebek çiftliği olacağı.insanlar hayvanları hevesleri uğruna ne hallere sokuyorlar çok acı.değişik renk civcivlerden sonra şimdide istiridyeye inci yaptırtıp konserve gibi kutulayarak satıyorlar.geçen günlerdede discovery kanalda severek izliyordum kral yengeç avcılarını yengeçi yenmesi için topladıklarını biliyordum fakat nasıl yendiğini bilmiyordum.canlı olarak otomatik banta bağlıyorlar yengeçi bıçaklardan geçerken bıçaklar ayaklarını kesip atıyorlar ayakları şoklayıp gerekince kızartıp yiyorlarmış,gövdede kendi kendine ölüyor ve gübre yapıyorlarmış.her şey otomasyona döndü ve her birinde hayvanlar katlediliyor.sopalarla dövülerek öldürülen foklara kadar daha bir sürü örnek bulmak zor değil.

Açıkçası Çin'lilerden korkulur.Aralarından bazıları (ZENGİNLERİ)yamyamlığa başlamış.Lise veya üniversiteye giden fakir genç kızları para karşılığı hamile bırakıp yaklaşık 3.aylarında düşük yaptırıyorlarmış.Eğer Cenin kız ise çok makbulmuş.Bu işi yapan tacirler müthiş fiyatlarla zenginlerin mutfağına yiyecek olarak sunuyorlarmış.ZENGİN ÇİN'LİLERDE BUNLARI AFİYETLE YİYORLARMIŞ..

Bunu yapan insanlar daha neler yapmaz ki...
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Sal Eyl 18, 2007 6:24 pm

Bunun açıklaması gayet basit. Adamların dişe dokunur bir tek yemekleri bile yok. Haşlanmış, yağsız pirinçten başka bir yemek bilmeyen adamların eline birden çok para geçerse cenin de yerler....... :mrgreen:

Yıllar önce Orta Afrikadaki bir ülkeye giden resmi heyet kendilerine safaride eşlik eden devletin üst düzey yetkililerine sormuş: Buralarda yamyamların yaşadığı doğru mu diye. Adamlar yeminler etmişler artık böyle bir şey yok diye. Çünkü son yamyamları birkaç yıl önce yemişlermiş! :clapping:
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen teknokrat » Sal Eyl 18, 2007 6:31 pm

ankhe94 yazdı:Bunun açıklaması gayet basit. Adamların dişe dokunur bir tek yemekleri bile yok. Haşlanmış, yağsız pirinçten başka bir yemek bilmeyen adamların eline birden çok para geçerse cenin de yerler....... :mrgreen:

Yıllar önce Orta Afrikadaki bir ülkeye giden resmi heyet kendilerine safaride eşlik eden devletin üst düzey yetkililerine sormuş: Buralarda yamyamların yaşadığı doğru mu diye. Adamlar yeminler etmişler artık böyle bir şey yok diye. Çünkü son yamyamları birkaç yıl önce yemişlermiş! :clapping:

:wall: Haklısınız kimlerin daha yamyam olduğu ortada.. :wall:

:clapping:
teknokrat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen msozer » Pzt Eyl 24, 2007 8:57 pm

yud demişki

GG'de bir ara Fener Koleksiyon vardı. Uygun fiyata güzel kelebekler satardı. Onlar da çiftlik kelebeğiydi ama çok çeşit vardı. Almasam da göz zevki için arada bir satışlarına bakardım. Hala satış yapıyor mu bilmiyorum.

uzun dönemdir başka kelebekçi görmemiştim internette.şu anda F.B. koleksiyon diye birisi kelebek satıyor.o kişimidir dediğiniz acaba?fiyatlar geçen gördüklerimize göre yüksek.çiftlik kelebeği olduğunu ve doğal ölümlerden sonra toplanıp çerçevelendiğini ve kazanılan para ile kelebek çiftliklerinin ihtiyaçlarının karşılandığını belirtiyor satışında.

ama tepki gösterilmesin diye böyle söylüyor olabilir.çünkü kelebekler doğal öldüğünde kanatları o şekilde dümdüz ölmüyorlar ve kuruyuncada o şekle getirmek mümkün olabiliyormudur acaba.bana kalırsa uygun zaman gelince kendileri öldürüyorlardır.
msozer

Mesajgönderen yud » Sal Eyl 25, 2007 2:32 am

Evet, bahsettiğim satıcı F&B Collection.

Kelebeklerin doğal yaşam döngülerini tamamlandıktan sonra çerçevelenip satışa çıktıkları doğru. Bunu, türlerin yok olmaması ve doğanın dengesini bozmamak için yapıyorlar. Zaten kelebeği, öldükten hemen sonra doğru yerlerinden gererek çerçevelerseniz, kelebeğin kanatları dümdüz ve diri duruyor(muş).

Fakat imkanı olan bir kelebek koleksiyoncusu için, ağ ile kelebek peşinde koşturmak başka bir keyiftir herhalde. Bu çiftlikçiler en güzelini yapıyor. Koleksiyon için (yani keyif için) bir canlının öldürülmesi olacak iş değil. Tabii koleksiyon için kelebek öldürmek daha masumane görünebilir ama ayıları, kartalları, kurtları öldürüp, içlerini doldurup koleksiyon yapmaktan farkı yok bana kalırsa.

Kelebek koleksiyonu yapıp, kelebekler hakkında bilimsel çalışmalar yapanlar da var. Bir Türk koleksiyoncu kelebeklerini kendisi üretiyormuş mesela, hatta yeni türler de keşfetmiş.

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2003/02/24/yasam/yasam3.html
yud
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen msozer » Cum Eyl 28, 2007 9:08 pm

http://urun.gittigidiyor.com/100-DOGAL- ... dZZ5932775

http://urun.gittigidiyor.com/BREZILYA-Y ... dZZ4330587

üstteki linkte ucuz kelebek satan birisi var alttakinde ise çok aykırı ve harika kelebekler satan yud'un fener koleksiyon dediği kişi var.gerçi biraz pahalı gibi geldi ama belkide piyasası öyledir.

acaba kelebeklerinde nadirlik ve fiyat katoloğu varmıdır.o kadar parayı nasıl tahmini olarak verebiliriz ki.
msozer

Mesajgönderen şenol » Pzt Eki 01, 2007 8:56 pm

Merhabalar herkese , çok güzel bir site hayran kaldım eski paralarla bir kaç yıldır yakından ilgilenmeye başladım ama kelebeklerle kendimi bildim bileli . Bu sayfalardaki kelebeklerin , ülkemizde bulunan satılık tüm kelebeklerinin çoğunun menşeyi G. Amerika Peru Vb. yabancı ülkelerin kelebek üretme çiftlikleridir.

Kelebek üretme çiftliklerinde kesinlikle kimse bir kelebeğin ölümünü beklemez :D hiç gidip görmememe rağmen adım gibi eminim çünkü 24 saat geçmeden bu gibi sıcak mekanlarda (ülkelerde) bu tarz eklem bacaklılar kaskatı olurlar ve ayırmaya çalıştığınızdada eklemlerinden koparlar ayrıca koleksiyona giecek bir kelebeğin kanadının bukadar düz olabilmesinin yine öldükten çok kısa bir süre sonra bir tür yağlı kağıt şeritlerle gerilerek bekletilmesiyle en sağlıklı hali alır . bu kelebekler kondüsyon olarak olağanüstü olabilirler ama maddi değerleri yada bir koleksiyon için değerleri bizim şu anki para koleksiyonlarında o kocaman büyük 50 liralar neyse odur . Önemli olan endemik türlerdir aslında ülkemizde bu hususta Parnasius apollo En nadir türlerden olmasıyla birlikte en büyük olanıdırda . Bu tarz kelebeklerin koleksiyon olarak pekte iyi örnekler olmamasının en basit ayrımını antenlerine bakıp anlayabilirsiniz. çoğunun anteni yoktur ... Eee ama o başından çıkan uzantılar ne gördüklerimiz ?

Çok esnek siyah plastik incecik bir kıl tel gibi bir uzantı ... ee okadar yolda nasıl gelsin anında kırılırlar !

Ha birde bu keleblerin yerlerinide asla değiştiremezsiniz çünki çok kaba bir şekilde silikon ile kartona yapıştırılmıştır.

Kelebek koleksiyonu yapan yada ilgilenen varmıdır acaba ? Saygılar.
Bu arada kelebeklerle alakalı aklınıza takılan birşeyler olursa dilim döndüğü kadar cevaplamaya çalışırım .
şenol
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen msozer » Sal Eki 02, 2007 1:08 am

açıkçasıbütün her şeyi ticari bir sektör haline getiren ve bu uğurda tabiatı ve canlı dokusunu katleden biz insanoğlu kelebeğinde doğal yollarla ölümünü bekleyecek kadar sabırlı olamayız sanıyorum.seyrettiğim belgesellerde sektör haline getirilmiş konularda hayvanların nasıl istismar edildiğini gördüğüm için kelebeklerinde zamanı geldikçe öldürülerek işlemden geçirildiğini tahmin ediyordum fakat birebir görmediğim için %100 emin olamadığımdan YUD'un doğal ölüyorlar sözüne doğrudur demek durumunda kaldım.

kelebekler aykırı ve görsel bir koleksiyondur.avcıların avladıklarını dondurarak veya doldurarak sergilemesi kadar enteresan bir koleksiyondur.fakat bunların nadirliğini bilemediğimiz için harcadığımız paranın azmı yoksa çokmu olduğunu kestirememekteyiz.katoloğu veya fiyat tablosu olup olmadığını bilmiyorum.işte bu bilinmeyenler kelebek koleksiyonculuğunu profesyonel olarak gelişmemesine ve amatör kalmasına yol açacaktır.

dolayısı ile çok çok cazip olmadıkça kelebek almıyorum ve aldıklarımıda evin bir kenarında saklıyorum.para edip etmediklerinide umursamıyorum çünkü kendimce çok para vermediğimi ve bu işin benim açımdan görsel olduğunu ve bu konuda amatör kalacağımı biliyorum.her ne kadar çok bilgi sahibi olsamda.belki nadirlikleri ile ilgili bir katolok elime geçerse ve koleksiyoncu sayısının arttığını görürsem o zaman daha ciddi ilgileneceğimi tahmin ediyorum.
msozer

Sonraki

Dön Kelebek

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir