HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

kelebek koleksiyonu

Re: kelebek koleksiyonu

Mesajgönderen utkuyz94 » Çrş Tem 14, 2010 10:02 am

Selamlar Bende amatör olarak kelebek koleksiyonu yapıyorum.Türkiye kelebeklerinden 150 türe sahibim.Kelebek koleksiyonu yapan arkadaşlar varsa kelebek takası yapabilirim.Kelebek koleksiyonu yapmaya yeni başlayacak arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışırım.
utkuyz94

Mesajgönderen aybar » Cmt Nis 02, 2011 10:35 am

bende başlamak istiyorum kelebek işine ama ne bilgim ne kelebeğim var
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cmt Nis 02, 2011 1:04 pm

Kelebeklerde kondüsyon olayını çözersem bende hemen başlıyacagım, kelebek koleksiyonuna :mrgreen:
Çil, çilaltı kelebek nasıl olucak hala onu anlamıs degilimde :think:
Sn Aybar, olmadı biz sizinle bir kelebek avına cıkalım, tüm nadirleri yakalayalım.
Ben Kelebekler vadisini cok iyi bilirim ama orada hatırladıgım kadarıyla 1 cesit kelebek vardı.. :wink:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 03, 2011 4:14 am

Girmeyin bu işlere... Uzakdoğu ve Güney Amerika'da, koleksiyonerler için özel kelebek çiftlikleri bile kurdular. İmitasyon kelebekler bile var...
Hem, hayvancıkların azıcık ömürlerinde onları öldürüp (siz öldürmeseniz bile - potansiyel alıcılar için bunlar öldürülüyor) koleksiyon objesi yapmak, benim kabullenemediğim bir şey... Yazıktır!
Bodrum / Yahşi civarlarında 1990 başlarında kuzenim dev bir kelebek yakalamıştı ve DDT ile öldürüp (iğneyle saptama yapınca bozulma olurmuş), çerçeveletip bana hediye etmişti. Türünü bilmiyorum, bilmek de istemiyorum... Ona baktıkça sinirim bozulur !
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 05, 2011 8:09 am

Mutlaka "kelebek koleksiyonu" yapalıyım diyenler varsa, önce ciddi olarak bilgi edinmeliler.
Türkçe kaynaklar az. Çoğu da sahafiyelik malzeme... Hala sahaflarda bulunabiliyorlar.
Yaptığım küçük bir sanal araştırmada 15-50 TL civarında bazı eski kitapların, "kelebek koleksiyoncusu" için
önemli kaynaklar olarak addedilmesi gerektiğini gördüm. 2008'de çıkan yeni bir kitabı da onların yanına ekledim.
Muhakkak, başka kaynaklar da mevcuttur. İlla yapacaksanız, kafa-göz yararak değil, her koleksiyonda olduğu gibi,
bilimsel olarak, metodolojik olarak yapınız!
Resme tıklayınız :
kelebek-koleksiyonu-kitaplari.JPG

Gelgelelim bazı başka insanlar, kelebek sevgilerini, canları hiç olmamış (!), el emeği, kelebek motifli, kelebek biçimli objeler ile
koleksiyon yaparak gideriyorlar...
Örneğin, daha önce eşimin blog'unda yayınladığı, eşimin koleksiyonundan, telkari / gümüş kelebek broş gibi objeler...
Geliniz, vaz geçiniz bu işten Sn.aybar (Turgay Bey) !
gumustelkarizartuy.JPG
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Önceki

Dön Kelebek

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir