HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1995 5.000 Liralarda Üçüncü Tip Olma İhtimali.

1995 5.000 Liralarda Üçüncü Tip Olma İhtimali.

Mesajgönderen serayder » Sal May 09, 2017 8:26 pm

Sevgili forum kullanıcıları sizce 1995 basımı 5.000 liralarda üçüncü tip (kalıp) olma ihtimali var mı?
Siz değerli koleksiyoner dostların yorumlarını bekliyorum.

Bence:
1- Ufak tarih, ufak 5.000, ufak lira.
2-Büyük tarih, büyük 5.000, büyük lira.
3-Ufak tarih, büyük 5.000, büyük lira.
Eklentiler
2.JPG
serayder
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: 1995 5.000 Liralarda Üçüncü Tip Olma İhtimali.

Mesajgönderen serayder » Prş May 25, 2017 7:21 pm

Bu başlığı 100 kişi ziyaret etmiş olmasına karşın maalesef kimseden bir yorum gelmedi. Sanıyorum fotoğraflarda konu pek anlaşılamadı veya şimdiye kadar başlığı ziyaret eden dostların ilgisini fazla çekmedi.
Ben konu hakkında iddialı olduğumdan, daha anlaşılabilir olması için bir de grafik çalışması fotoğraf eklemek istedim.

Birinci para normal baskı (1. kalıp) küçük tarih - küçük 5.000
İkinci para büyük baskı (2. kalıp) büyük tarih - büyük 5.000
Üçüncü para bence (3. kalıp) küçük tarih - büyük 5.000

Paranın nadir bir durum içerdiğini sanmıyorum. Benim gibi acemi bir koleksiyonerin eline bile 3 adet geçtiğine göre nadiratlık söz konusu değildir.
Ama bu güne kadar fark edilmemiş ve kataloglara yansımamış bir kalıp değişikliği olduğu düşüncesindeyim.

Forum kendi halinde sessiz sedasız bir forum gibi görünse de güzel ve enteresan paylaşımların, özellikle çok kıymetli bilgilerin paylaşıldığı bir forum olarak gördüğümden becerebildiğim kadarı ile paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim.
Sevgili Üstadların da bir ara ziyaret etmesi ve yorumda bulunmaları dileği ile....
Eklentiler
6.jpg
serayder
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: 1995 5.000 Liralarda Üçüncü Tip Olma İhtimali.

Mesajgönderen Aydin35 » Prş May 25, 2017 9:35 pm

Bilinen iki kaliptan ayri , degisik bir kalip farki asikar.
Kalip farkiyla ilgilenen arkadaslar mutlaka ciddiye alacaktir.

T.C. madenilerle ilgilenecek vakit bulamiyorum. Cevap biraz gecikmeli geldi.

Forumun cok yazani olmasada, okuyani var.
Arastirmalariniz ve paylasimlariniz ile mutlaka devam edin. Burasi bir bilgi bankasidir.
Kolay gelsin.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir