HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sirke ve tuz ile para temizleme

Sirke ve tuz ile para temizleme

Mesajgönderen nickmickyok » Çrş Ağu 02, 2017 10:24 am

Merhaba,

Para temizlenmesi ve bunun çeşitli yöntemleri ile birçok başlık açıldı ancak benim durumum biraz daha farklı. O yüzden spesifik bir başlık açtım, umarım foruma aykırı bir durum yoktur.

Şöyle ki;

Sirke ve tuz karışımıyla yapılan para temizleme işlemi sizce doğru mudur?

Örneğin üzerinde herhangi bir çizik, darbe vs. olmayan ancak parlamayan paralarım için nedense deftere/korumaya koymadan önce mutlaka sirke-tuz karışımında bekletme ihtiyacı duyuyorum.

Belki de çok yanlış bir uygulama ancak bunu rutin haline getirdim ve külliyen yanlış devam etmekten korkuyorum. Kısa bir süre sirke-tuz karışımında beklettiğim paraları çok narin bez ile kuruluyorum. Üzerinde temizlemede oluşan çizikler vs. gibi bir durum olmuyor tabi ki.

Bu konuyla ilgili düşünceniz nedir acaba?

Mutlu günler dilerim.
nickmickyok
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Sirke ve tuz ile para temizleme

Mesajgönderen candemirkes » Çrş Ağu 02, 2017 3:56 pm

arkim guzel yapiyosrunuz vel imonuda kioyun
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Firavun » Çrş Ağu 02, 2017 6:38 pm

Merhabalar. Kimyasallarla profesyonelce para temizlemek istiyorsanız bunun için hazırlanmış profesyonel kimyasal karışımlar var onları kullanabilirsiniz. Sirke gibi asidik sıvılar kullanmak para için çok yıpratıcıdır tavsiyem kullanmamanız yönünde olucaktır. Ben şahsen paranın ne kimyasal ne de fiziksel olarak temizlenmesinden yana değilim sadece bazı antik paraların elektroliz ile temizlenmesine karşı değilim. Para temizlenmemeli 10-20 yıllık bir para bile olsa bunlar tarihin bize bir emaneti, parayı temizlemek paranın kişiliğine ve tarihine saygısızlık benim fikrimce. Lütfen paralarınızı temizlemeyin hele hele sirke gibi aşındırıcı ve asidik materyalleri asla kullanmayınız. Eğer paralarınızın kondüsyonundan rahatsız oluyorsanız daha iyi bir kondüsyondakini bulmanızı tavsiye ederim. Kolaylıklar dilerim. İyi koleksiyonlar.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Sal Ağu 08, 2017 9:48 am

Temizleyip gorsel olarak daha iyi bir sonuc elde ettiginizi dusunseniz de koleksiyon degerini kesinlikle dusuruyorsunuz.
Yok profesyonel temizleyici yok narin dunyanin en ozel bezi vs ne olursa olsun oyle kutsal bir temizleme araci yok.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen tolgaceng » Cum Ağu 11, 2017 2:55 am

Ben genel olarak paraların temizlenmesine karşıyım. Bence koleksiyon değeri olan hiçbir parayı hiçbir şekilde temizlemeyin. Ancak paranın koleksiyon değeri yoksa (nadir değilse, kondisyonu düşükse, vs), göze daha hoş görünmesi için temizlenmesinde bir sakınca görmüyorum. Bunun için de para temizleme solüsyonlarını kullanabilirsiniz.
tolgaceng
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Ağu 14, 2017 1:35 pm

Tek bir sözcükle yanıtım: Yanlış!

Para temizleme ile ilgili forumda çokça tartışmalar olmuştu. Anahtar sözcüklerle tarama yapılıp ulaşılabilinir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 1 misafir