HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

2000 SENESİ 100.000 LİRALAR

Re: 2000 SENESİ 100.000 LİRALAR

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 13, 2010 8:02 pm

ertuğrul dinçer yazdı:Bu paranın her türlü kondisyonu koleksiyona girer , elinde temiz kondisyonda olanlar kesinlikle üzülmesinler , birde olmayanları düşünsünler :D :D

"Haliyle" olanını almayıp şimdi kafasını duvara vuranları düşünsünler! :wall: :wall: :wall:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Çrş Eki 13, 2010 8:08 pm

ertuğrul dinçer yazdı:Bu paranın her türlü kondisyonu koleksiyona girer , elinde temiz kondisyonda olanlar kesinlikle üzülmesinler , birde olmayanları düşünsünler :D :D

bu yorumunuz çok sevindirdi beni sayın ertuğrul dinçer :clapping:

ffkafka yazdı:Herkese Selamlar.
Arkadaşlar temiz olarak Bende de 1 adet mevcut.
Bu Mesajı daha önce görmemiştm.yeni farkına vardım:-D
Bu arada bendeki paranında farkına yeni varmış oldum:-)

bu paranın deneme olmadığı yönündeki kaygılarım giderek artmaya başladı :? :)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eki 13, 2010 8:12 pm

Deneme paradan ziyade "kalıp farkı" olma olasılığı öne geçti.
Duyduğuma göre (Ertuğrul Bey demiş olabilir - tam anımsamıyorum - yanlış aktarıyor olabilirim - ) her 1000-10000 ya da x miktar para torbası içine bir miktar konulmuş.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Pzr Şub 20, 2011 5:16 am

Bu Türkiye Cumhuriyeti yazısı olan paradan bendede bir adet mevcut. Ayrıca 2 farklı versiyonu daha var bende. Birisi bakılınca normal 100,000 tl ancak rengi bakır kırmızısı bariz şekilde bambaşka kırmızı renkli. Bakırınımı fazla koymuşlar nedir bilmiyorum. Diğer para ise normal renk ve görünümde ancak yan kısmında T.C harfleri mevcut. Bunlar hakkında bilgisi olan var mı acaba ?
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 20, 2011 5:23 am

Forumdaki ilk iletiniz hayırlı olsun; foruma hoşgeldiniz...

Renge, farklı tonlara çok takılmayın. Paranın saklama koşulları, rutubet, başka metallerle teması falan, rengi değiştirebilir.
Para pulundan kaynaklanan bir erör de olabilir. Görmeden karar vermek zor.
Bahsettiğiniz para(lar) "Mustafa Kemal Atatürk" yazması gereken Tura yani Atatürk resmi olan tarafta "Türkiye Cumhuriyeti" yazansa lütfen foruma resmini koyun.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Pzr Şub 20, 2011 5:33 am

Teşekkür ederim yarın bahsini ettiğim 3 adet paranında yanyana resmini koyacağım ancak cidden bu bakır kırmızısı paranın madeni aşırı bariz şekilde farklı başkasında varmı çok merak ediyorum.
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 20, 2011 5:39 am

sfenoid yazdı:Teşekkür ederim yarın bahsini ettiğim 3 adet paranında yanyana resmini koyacağım ancak cidden bu bakır kırmızısı paranın madeni aşırı bariz şekilde farklı başkasında varmı çok merak ediyorum.

En güçlü olasılık, başka bir metalle beraber durduğu ortamdan dolayı renk değişmesi.
Bence bir başka olasılık da para pulundan kaynaklanan bir erör.
En düşük olasılıksa bakır pula basılmış bir deneme parası olması. Deneme olması durumunda deneme toplayan koleksiyonerler açısından değeri artabilir. Yalnız deneme paralar Darphane envanterine kayıtlı olduğundan (veya olmaları gerektiğinden - ! -) yasal mahsurları oluşabilir... Resimleri koyarsanız ben veya diğer arkadaşlar daha sağlıklı değerlendirmeler yapabiliriz. Elinizde fazla varsa, şu an benim koleksiyonum için aradığım bir parça olduğundan, özel mesajla benimle temas kurabilirsiniz.
Hürmetlerimle...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Pzt Şub 21, 2011 2:00 am

Dün gece bahsettiğim resimleri ekledim umarım becerebilmişimdir. Sözüne ettiğim bakır kırmızısı renkli olan en sağda açıkca görülüyor. Ortadaki para da ilginç o tarihli paralarda hiç kenar yazısı görmemiştim ben. Ortadaki ve en sağdaki bakır rengi olandan elinde olan varmıdır acaba hiç?
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 21, 2011 3:52 am

Üç paranız da ilginç. Kenar yazılı 1999 100.000'i duymuştum. Forumda da bahsi geçmiş olabilir; aradım ama bulamadım.
Tekrar arayacağım; bulursam eklerim.

2000 olan da malum...

Öbürü, yani bakır olansa tam bir muamma. Kesin konuşmak güç ama renk tonlanmasına veya metal erörüne benzemiyor.
Üzerindeki bakır oksidasyonu veya burada tam doğru anlamında olmasa bile patinası, bana altın taklidi sahte Osmanlı paralarının,
özellikle bazı sahte 250 ve 500 Kuruş'lara verilmek istenen, eskiyip kirlenmiş, çamurlanmış altın görüntüsünü anımsattı.
Acaba elektrolizle falan bakırla mı kaplanmaya çalışıldı? Para tedavül etmiş gibi duruyor. Bu haliyle nasıl tedavül ettiği sorusu akla geliyor.
Tedavül etmiş bir 100.000'e bir şekilde "operasyon yapılmış" olabilir. Daha düzgün dursaydı "Acaba deneme mi?" diyecektim.
Deneme olma olasılığı bana göre düştü. Tamam, bir şekilde bakır pula basılmış olma olasılığı var; kabul fakat oldukça şüpheli göründü gözüme.
Tuhaf... Bu para sizin elinize nasıl geçti acaba? Bir satıcıdan aldıysanız belki asıl kaynağa ulaşıp, paranın öyküsünü öğrenebiliriz.
Paranın kalınlığı, fotodan algıladığıma göre biraz ince geldi. Çeper kalınlığı da yok sayılır. Bir de paranın üzerindeki Atatürk olsun,
yazılar olsun oldukça flu. Hayaletimsi... Acaba sahte 100.000'lik yapmak isteyenlerin ürettiği bir deneme mi? Yazılı düşünüyorum...
Asitli bir karışıma mı daldırıldı para? İçindeki bakır olmayan metalleri yitirip incelmiş görüntüsü veriyor. Flu oluşu ondan da olabilir.
Sanki patinalı bakır bir Osmanlı parası veya Amerikan 10 cent'i gibi. Bu paranın dijital olarak ölçülmüş çap, kalınlık, ağırlık bilgileri var mı?

Fotoğraftan ve mantıksal çıkarımlarımdan ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.

Boş bir zamanımda elektroliz düzenimi kurup 100.000'lere bakır kaplamayı deneyeyim!
Eskiden böyle denemeler yapardım. Temizleme işlemi için yapılan uygulamanın tersi, yani anot ve katot yer değiştiriyor...
(Şuradakinin tersi : http://www.banknotai.com/paratemizleme/metal-para-temizleme.htm )
Para temizleme amaçlı değil, denemek için uygulamıştım bazı sıra paralara ve onları da doğruca çöpe attım. :mrgreen:
Kim koleksiyonunda yeşil renkte pirinç
500 Lira veya mor nikel 100'lükler ister ki!?! :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Pzt Şub 21, 2011 4:37 am

Sn. Gilaay cevabınız için cidden teşekkür ederim, bu bakır rengi olan parada incelme kesinlikle yok. kenarında TC yazan 1999 tarihli paradan kalın hatta ama 2000 tarihli tura yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazan ile aynı kalınlıktalar.

Düşünüyorum da sahte baskı olsa hani, mutlaka başkalarındada olması gerekir en azından gören olmuştur.et kalınlığına bakınca tırtık gözükmüyor evet oldukça deforme olmuş tedavülde dolaşmış bir para o yüzden flu görünüyor ancak ele alınınca ön yüz ve arka yüz baskıları yinede net görünüyor. Bu para benim elime cebimden geçti :mrgreen: Esnafın birisi para üstü olarak verdiki cebimden çıkmıştı o tarihte bende farklı görünce saklamıştım. Sormak bugüne nasip oldu. Merakım iyice arttı cidden :mrgreen:
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Şub 21, 2011 12:59 pm

Hayırlı olsun , kenarı yazılı 100.000 lira iki çeşit oldu :D
Bakır rengine yakın para sahte olabilir , Bende çili mevcut , işçiliği çok iyi , tarif ettiğiniz gibi biraz daha kalın ve rengi kızıl .
Diğer kenarı yazılı para bu başlık içinde , Korayt arkadaşımızın parası .
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen sfenoid » Pzt Şub 21, 2011 4:10 pm

Sn. Ertuğrul Dinçer,

Boş bir zamanınızda acaba bakır kırmızısı çil olan 100.000 tl nin resmini paylaşabilirmisiniz. Bendeki kullanılmış olduğundanmıdır bilmiyorum kenar çizgileri gözükmüyor sizdekinde varmı acaba? Sizdekide mi 1999 tarihli ?

Teşekkürler
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Şub 21, 2011 5:15 pm

Bendeki 2000 tarihli olması lazım , bu kadar koyu değil , belki elde gezince kızarıyor kenar çizgileri çok hafifti.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen Gilaay » Sal Şub 22, 2011 1:44 am

Biri 1999, biri 2000 tarihli bakır 100.000'liklerin. Öyleyse, sahte olma olasılıkları azalıyor mu acaba?
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Sal Şub 22, 2011 2:11 am

Gilaay yazdı:Biri 1999, biri 2000 tarihli bakır 100.000'liklerin. Öyleyse, sahte olma olasılıkları azalıyor mu acaba?

İnşallah :)
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir