HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Farklı formda 1959 tarihli 25 Kuruş

Re: Farklı formda 1959 tarihli 25 Kuruş

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Haz 07, 2010 8:24 pm

kaanuslu yazdı:Akşam akşam uğraştırdınız beni. Alın size foto. Düz zemin mi kayalık mı siz kara verin. Daha da büyük fotoğraf isterseniz 10MB'lık olanı da var :evil:

25kurus-kayalik-1959-1963.jpg
Fotoğrafları inceledim , bence ikisi'de aynı benim yorumum , 1959 senesindeki rölyef ilkbaharda akarsu üzerinden kayalara basılarak geçiliyor , diğer senelerinki kurumuş aynı akarsu yatağından tekrar geçiliyor .Bunu şaka olarak algılamayın fotoğrafları iyi inceleyin.[/color]
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt Haz 07, 2010 9:01 pm

SNV33441.JPG
SNV33440.JPG
1965 ve 1973 25 kuruşlar , zemin farkları.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen Gilaay » Sal Haz 08, 2010 5:28 am

Hmmm ben '59'daki zemin gibi sanıyordum '65 ve '73'leri. Sizin vasıtanızla edindiğim '65 setindeki farklı kalıba da dikkat etmemişim Ertuğrul Bey. Şimdi çıkarıp yakından bakıyorum. Yazı tarafına göre "D" yani Düz. Seti parçalamadan - kırmadan naylon üzerinden görebildim.
Daha önce mevcutlarımdan '73 ve '65'lerimde (15-20 x 2 civarındalar) aramıştım. Fakat bu gözle bakmamıştım bir daha bakayım sabahın bu erken saatinde de zihnim açılsın biraz! :mrgreen: :-P
"1959 senesindeki rölyef ilkbaharda akarsu üzerinden kayalara basılarak geçiliyor , diğer senelerinki kurumuş aynı akarsu yatağından tekrar geçiliyor."
şeklindeki İfadeniz mükemmel bir saptama. Mermi taşıyan kadın eğer 26 / 30 Ağustos öncesi Büyük Taarruz'a hazırlık için o mermiyi taşıyorsa, mantıken kurumuş akarsu yatağı olması daha geçerli gibi duruyor bu da benim görüşüm..!
Bu ifadelerimiz "patron" ve Sn.karabina tarafından aykırı veya komik bulunabilir. Ama siz de, ben de şaka yapmıyoruz.
Tekrar teşekkürler Sn.Kalıpçı. Bu lakabı ne kadar hak ettiğinizi cümle aleme bir kez daha gösterdiniz.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Sal Haz 08, 2010 8:58 am

Gilaay yazdı:Bu ifadelerimiz "patron" ve Sn.karabina tarafından aykırı veya komik bulunabilir

kaan abi adına konusmam yanlıs olur ama ben sahsen ne aykırı ne de komik buluyorum..(ki kaan abininde komik bulacagını sanmam)
kolekisyonberligin bence en güzel tarafı budur.. birisi sene yapar, birisi erör yapar, birisi kalıp farkı yapar, birisi hepsini yapar :))
sayın gilaay benim koleksiyonumun agırlıgını ne olusturdugunu biliyorsunuz :think: osmanlı madeni... :mrgreen:
t.c madenide ise osmanlı madenide oldugu gibi cok hevesli degilim.. ama her yeni bilgiyi almaya, ögrenmeyi cok severim..
Gilaay yazdı:ben de şaka yapmıyoruz

vallahi ben sakalı konustum :D cünkü tc madenide hic bir iddiam yok, olamazda :wink:

saygılarımla
mustafa
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Haz 08, 2010 9:13 am

Değerli karabina dostum: Osmanlı'nın kalıp farklarının T.C. madenilerin kaç katı olduğunu biliyorsunuzdur...
O halde, madeni para koleksiyoncusunun şu düsturu çerçeveletip zihninin görünmez duvarlarına asmasında fayda vardır desem yanlış olmaz:
KALIP FARKINDAN KAÇILMAZ! SİZ KAÇSANIZ DA, O GELİR VE SİZİ BULUR! :mrgreen: :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Sal Haz 08, 2010 10:49 am

Gilaay yazdı:KALIP FARKINDAN KAÇILMAZ! SİZ KAÇSANIZ DA, O GELİR VE SİZİ BULUR! :mrgreen: :clapping:

kesinlikle yanlıs olmaz :clapping: :clapping: :clapping:

osmanlı madenide zaten elimden geldigince kalıp farkı yapmaya calısıyorum, umarım bu kalıp farkı takıntımdan kurtulurum :D

viewtopic.php?f=2&t=2262
belki bu ne demek istedigimi biraz olsun anlatır.. :oops:

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen bedekmekci » Çrş Haz 09, 2010 9:55 pm

değerli arkadaşlar aranıza yeni katıldım.görüş alışverişlerinizi ilgi ile izliyorum ve sizleri gerçekten takdir ediyorum.kalıp farkları ile nacizane benim de bir sorum olacak.bendeki actominal 50 kuruşları inceledim,1972 ve 1974 yıllarına ait olanlarda kuruş yazısında ş nin çengeli çok belirgin, diğer yıllarda ise s yani çengel yok.bu durum kalıp farklılığımıdır?saygılarımla
bedekmekci
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Önceki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir