HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 06, 2011 6:48 pm

Valla 100.000 likleri bende çok merak ediyorum :think:
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 06, 2011 7:00 pm

Ben özellikle erör toplamasam da,rastladığım erör ve farklı paraları klasöre yerleştiriyorum.

Bu başlıkta ki yazıların tamamını okumadığım için; ''Allah Allah,acaba'' :think: dedim.Ağlayan Ata T/D oluyor mu?
1986 50 liraları inceledim..Yok
Sonra yazının tamamını okuyunca anladım ki bahsi geçen para 50 lira değilmiş.Rahat bir nefes aldım :D

50 liraları incelerken 1984 lerden bir tanesi dikkatimi çekti.Diğerleri parlakken bunun rengi kızıla yakın.Gözüme hoş gözüktüğü için onuda ayırdım..Neye niyet neye kısmet
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 06, 2011 11:43 pm

Sizin dediğiniz "Ağlayan Ata" paralarında 3 farklı ana tip var. Bir tipin 2 alt varyasyonu da var. 4 veya farklı değerlendirmeye göre 5 tip..!
Mesela alüminyum 10 Lİ"K"A da böyle 2-3 tiptir.
Bizim bahsettiğimiz 2010 1 Lira Ağlayan Ata T/D. Malum-u alinizdir, T/D olan tedavüldeki tek paramız bu (2009 ve yakında çıkacak / çıkan? 1 Lira ile birlikte).
------
Kızıla (veya duruma göre başka renge / patinadan bahsetmiyorum ) çalma meselesi iki türlü oluyor :

****Birisi, rutubet, başka metale temas vb. sonucu yüzeyde meydana gelen değişiklikten. İki bakır 10 Kuruş arasına mesela alüminyum 10 Kuruş veya akmonital 25 kuruş koyun; sandviç gibi. Bunların temas edecek yüzeylerini hafifçe ıslatın önceden; yapmasanız da olur bunu / hızlandırmak için yani... İki-üç ay kadar loş ve nisbeten kuru olmayan bir yerde bırakın. İsterseniz seloteyple bu sandviçi sıkılaştırın... Süre dolup paraları açtığınızda (ne kadar uzun sürerse netice o kadar iyi olur!) kızarmayı göreceksiniz. Bakırın rengi de tuhaflaşır. Metaller birbirlerinden etkilenirler.

****Öbürüyse para pulu için hazırlanan eriyik materyalde bakırın yer yer toplanmasından; nezdimde bu sonuncusu önem taşır.
İlkiyse sadece görsel hoşluk...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 12:37 am

Önceki sayfada aldığımdan bahsettiğim kenarında 2.bir paraya ait fazlalık olan Alüminyum 1982 - 5 Lira :
KENAR-FAZLALIKLI-1982-AL-5-LIRA.JPG
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 12:22 am

Daha evvelce resimleyeceğim dediğim tabut 1 tl yi kusura bakmayın seyahat yoğunluğum nedeniyle ancak şimdi resimleyebildim. O tarihte tabut 1 di şimdi 3 oldu hepsini resimledim. Görüldüğü gibi ortası çıkartılıp geri konulma değil :))
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 09, 2011 12:56 am

Sayın sfenoid, tabut için ayna çekimi mükemmel bir çözüm. Dahiyane! Tebrikler. :clapping:
Tabut 1 Liralarınızdan ziyade bu çekimi sevdim. Bir dahaki karşılaşmamızda şu malum 100.000'likleri unutmazsınız umarım. Geleceğiniz zaman 1 gün önceden özel mesajla bildirirseniz, işlerimi ayarlamaya çalışır, malum yerde olurum... Fazla tabutlarınıza talip olabilirim (takas)... :-P
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 1:14 am

Gilaay yazdı:Sayın sfenoid, tabut için ayna çekimi mükemmel bir çözüm. Dahiyane! Tebrikler. :clapping:
Tabut 1 Liralarınızdan ziyade bu çekimi sevdim. Bir dahaki karşılaşmamızda şu malum 100.000'likleri unutmazsınız umarım. Geleceğiniz zaman 1 gün önceden özel mesajla bildirirseniz, işlerimi ayarlamaya çalışır, malum yerde olurum... Fazla tabutlarınıza talip olabilirim (takas)... :-P

Teşekkür ederim Sn. Gilaay, bu aralar acil bir işim olur da erken gelirsem eğer zaten haber vereceğim, yok hemen işim çıkmaz ise haziran başı oradayım düğünümüz var yine haber vereceğim mutlaka getirip size göstereceğim 100000 leri :) bu arada 4 cü bi 100000 lik daha geçti elime 1999 tarihli, farklı bir para ama farkı nedir ben hala çözemedim elime alınca farklı duruyor gibi geliyor sürekli eminim kesin bir farklılığı var, onu da getirip göstereceğim size:) Tabut fazlalık takas konusuna gelince memnuniyetle Sn. Gilaay, 2009 un bütün paralarının tabutlarını topladım çok şükür 2010 eksik şuan ama :)

Seyahat sırasında elime oldukça erörlü para geçti, yavaş yavaş paylaşmaya devam edeceğim. 50 kuruşlardan başlayalım gün:)
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 2:46 pm

2009 tarihli 3 adet hatalı 25 tl..
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 3:17 pm

2 adet 2010 tarihli hatalı 5 kuruş ve 1 adet 5 kuruş para pulu..
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 09, 2011 6:50 pm

sfenoid yazdı:Seyahat sırasında elime oldukça erörlü para geçti, yavaş yavaş paylaşmaya devam edeceğim. 50 kuruşlardan başlayalım gün:)

Sağdan 3. 50 Kuruş'un benzeri var. Bir benzeri de şu an 99 US$'a (150 TL civarı ) eBay'de var. 50-75-100 TL civarına iç piyasada bulunabiliyor gözlemlerime göre.
En güzeli de, bir yerden para üstü olarak yanlışlıkla veya anlamadıkları için bilerek verilip (!) kurtulmak istenilenleri bulmanız olabilir. 50 Kuruş'un böyle erörünü 50 Kuruş maliyetle edinenler de oluyor yani! :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 09, 2011 6:54 pm

Sn.sfenoid, kesik olanlara ve silik olanlara fazla itibar etmeyin. Kendiniz bulup koleksiyona koyarsanız / koyuyorsanız renklendirir koleksiyonunuzu ama bu tarz olanları bence piyasadan pek almayın. Tecrübeyle sabittir; değmez...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 7:14 pm

Gilaay yazdı:
sfenoid yazdı:Seyahat sırasında elime oldukça erörlü para geçti, yavaş yavaş paylaşmaya devam edeceğim. 50 kuruşlardan başlayalım gün:)

Sağdan 3. 50 Kuruş'un benzeri var. Bir benzeri de şu an 99 US$'a (150 TL civarı ) eBay'de var. 50-75-100 TL civarına iç piyasada bulunabiliyor gözlemlerime göre.
En güzeli de, bir yerden para üstü olarak yanlışlıkla veya anlamadıkları için bilerek verilip (!) kurtulmak istenilenleri bulmanız olabilir. 50 Kuruş'un böyle erörünü 50 Kuruş maliyetle edinenler de oluyor yani! :mrgreen:

Bir benzeri de Aşağıdaki linkte GG de 5 tl ye de mevcut Sn. Gilaay :), benim onları paylaşmamdaki sebep bir forumda kaymaların hep sağa yada sola olmasından bahsediliyordu, bunlar da kayma aşağı yönde :) İlgi ve uyarılarınıza çok teşekkür ederim.
http://urun.gittigidiyor.com/2009-Hatal ... ZZ38053176
Saygılar,
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 09, 2011 7:20 pm

GG'dakinin aralığı sizinki kadar açık mı (soldan 3. 50 Kuruş - galiba demin sağdan 3. yazmışım - önceki iletimdeki ifade "soldan 3." olacak :wall: ) ? 5 TL + 3 - 7 TLcivarı? kargo... O kadar aralığı açıksa kaçmaz. Önce davranan alsın bence. GG'a bakmadım ve bugün hiç bakmayacağım. Satanı da bilmiyorum. :D :wink:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 7:30 pm

Gilaay yazdı:GG'dakinin aralığı sizinki kadar açık mı (soldan 3. 50 Kuruş - galiba demin sağdan 3. yazmışım - önceki iletimdeki ifade "soldan 3." olacak :wall: ) ? 5 TL + 3 - 7 TLcivarı? kargo... O kadar aralığı açıksa kaçmaz. Önce davranan alsın bence. GG'a bakmadım ve bugün hiç bakmayacağım. Satanı da bilmiyorum. :D :wink:

Kim olduğunu inanın bende bilmiyorum kesinlikle ben değilim, ben zaten ömrümde hiç internetten satış yapmadım hele ki para canlı hayatta dahi hiç satmadım:). Aralığı benimki kadar olmasa da yine de açıklık var ama. Resmi çok flu çekmiş. İhtiyacı olan bence de alabilir aslında.
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 09, 2011 8:20 pm

Ben de Net'ten hiç satış yapmadım. Yakın çevremdeki koleksiyoner arkadaşlarla koleksiyon fazlalıklarımızı takas / mübadele vb. olarak değerlendiriyoruz. Net'ten alım ise çok yaptım, yapıyorum. Bunların büyük kısmı da ya şahsen tanıdıklarımdan ya da sanal piyasada güvenilirlikleri teyid edilmiş kişilerden. Kazık yediğim de oldu-oluyor hala bazen. Genelde telafi ediliyor; düzeltiliyor bir şekilde. Kazık yediğim, içime oturan düşük rakamlı bir üründeyse, ben değil o kişi/kişiler kaybetti... Şöyle ki, sıra bir "para" eksikti koleksiyonumda, Net'te görünce alayım dedim. Konulan foto çildi. Gelen paraysa çizikti... İade etmeye tenezzül etmedim. Durumu bildirdim. İade edebileceğimi "benim ben olduğumu bilmediklerini" söylediler... İyice tepem attı. Nadir bazı paraların ticaretini yapan bu adı lazım olmayan esnaf, potansiyel en büyük koleksiyonerini bu hadise yüzünden kaybetti. Almak istediğim bazı nadirler o şahıstaydı, döndü dolaştı, 1 küsür yıl geçti... Satamadılar... Çok daha uygun rakama bahsi geçenler, başkaları tarafından sunuldu, karşılıklı helalleşildi... Kazık atan ve kime kazık attığını öğrenince bin pişman olan o şahıssa hala o nadirlere fiyat kırarak müşteri aramakla iştigal ediyor..! Koleksiyonerlerin, koleksiyon aşkıyla edinmek istedikleri bazı parçalar, bazı kişilerce istismar edilebiliyor. Bu kişiler, namusuyla bu yola baş koymuş başka kişileri de, bazen tüm piyasayı da lekeleyebiliyor, bindikleri dalı kesebiliyorlar...
Diyeceğim o ki, acele edilmemeli. Erör olsun, başka şey olsun, her zaman bir yerlerden daha uygun rakama, hatta bir arkadaşınızdan takas yoluyla, daha da iyisi hediye şeklinde bulmak mümkün olabiliyor. Piyasa araştırması yapmadan ilginç ve nadirce bir parçayı almamalı. Gerekirse, düşünme payı, istenmeli, gözden çıkarılan bir kaporo verilmeli falan... Değerli bir koleksiyoner büyüğüm F. Bey'in (Bu "F.", Fatih değil!!!) deyimiyle, "nadir para yoktur, yeterince sabredemeyen koleksiyoner vardır."... Durum böyle... Yakın zamana kadar bazı çok ilginç, kitaplara geçmiş erörlere çok para verdim. Bir süre sonra, fiyatlar kırıldı... Aynılarını ve hatta daha iyilerini çok daha uygun rakamlara bulabildim akabinde... Uzun hikaye... Umarım "kafa ütülememiş" ve bir parça tecrübelerimden aktarabilmişimdir. Koleksiyon tutkunuz, heyecanınız daim olsun.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir