HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen sfenoid » Cmt Nis 09, 2011 9:11 pm

Rica ederim Sn. Gilaay paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu arada ben de artık dayanamayıp uzun zamandan sonra ilk kez internetten alım yaptım bugün bakalım kargo pazartesi gelince ürün düzgün çıkacakmı çok merak ediyorum. Gerçi GPS aldım para değil :)
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 11, 2011 10:18 am

Cumartesi günü Ganzilis Nümizmatik' e sonunda gidebildim. Fatih Beyazıt, Kaan Uslu, Necdet Bey (gilaay) ve daha bir çok koleksiyoner hem sohbet hem alışveriş oldukça güzel bir gündü... Bu güzel günden elimde kalan somut hatıralarımın da resmini ekliyorum.

Elime aldığım ilk 2011 yılı baskılı madeni paranın ağlayan ata erör lü olmasıda oldukça şaşırtıcıydı. kıyaslama yapılması 2010 yılındakiyle birlikte koydum resmini; sağdaki 2011 :)

Kapamasının üzerinde deneme yazan ancak ne için yapılmış olduğunu anlayamadığım bir de 50 kuruş var, plastikten yapılmış hatta onun da plastiğinde dalgalanma şeklinde bir erör var, hem plastik hem erör :)

Ve son olarakta Necdet Bey'in hediyesi kayık baskı 100 lira. Kendisine burdan da çok teşekkür ediyorum :clapping:
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 11, 2011 11:04 am

Rica ederim, paralarınız hayırlı olsun. Plastik olanları size söylediğim gibi biliyordum. Bunların 10 Kuruş'u var sanıyordum bende ama yokmuş ya da bulamıyorum; 5 Kuruş ve 50 Kuruş da görmüştüm. Başka birimlileri de olmalı.
Kim bilir ne amaçla üretildiler? Almanya'da bir oyun için üretildikleri iddiası var 1970 sonlarında. Bilemiyorum. O gün çok kalabalıktı, normalin 2-3 katı kalabalıktı;
sizinle yeterince ilgilenip ağırlayamadım... 2011 Ağlayan Ata elinize fazla geçerse ve ben burada bulamazsam birer tane T/D ayırırsınız umarım. :D
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 11, 2011 11:16 am

Gilaay yazdı: 2011 Ağlayan Ata elinize fazla geçerse ve ben burada bulamazsam birer tane T/D ayırırsınız umarım.

Reklam olacak ama;
Rumeli Caddesi Bolulu Hasan Usta'dan aldığım para üstünden çıktı, şimdilik elimde 1 tane var, Çil sayılmaz ama güzel kondüsyon...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Nis 11, 2011 12:22 pm

Gilaay yazdı:sizinle yeterince ilgilenip ağırlayamadım
Bu konuda bende muzdaribim ama Sn. gilaay siz yinede elinizden geleni yapmıssınızdır.
Mustafa bey ben İzmir'deyken beni gercektende cok güzel agırladı. İşini gücünü bıraktı.
İşim dolayısyla cumartesi günleri İstanbul'a gelemiyorum. Keşke gelebilsem ve Mustafa bey'i bende agırlamaya calıssaydım..
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 11, 2011 12:24 pm

karabina yazdı:
Gilaay yazdı:sizinle yeterince ilgilenip ağırlayamadım
Bu konuda bende muzdaribim ama Sn. gilaay siz yinede elinizden geleni yapmıssınızdır.
Mustafa bey ben İzmir'deyken beni gercektende cok güzel agırladı. İşini gücünü bıraktı.
İşim dolayısyla cumartesi günleri İstanbul'a gelemiyorum. Keşke gelebilsem ve Mustafa bey'i bende agırlamaya calıssaydım..

Olur mu öyle şey, yapmayın allahaşkına...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Nis 11, 2011 12:29 pm

mustafacihan92 yazdı:Olur mu öyle şey, yapmayın allahaşkına...
Bencede olmaz ama ben böyle yazayımda, sonra ben ilgilendim, siz ilgilenmediniz diye kötü reklamımı yapmayın, diye yer yapıyorum. :D
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzt Nis 11, 2011 1:51 pm

plastik paralara şöyle bir yorum getireyim,70 li yıllarda cikletlerde çıkardı zarf gibi kağıt ambalajı olur içinde küçük plastik oyuncak, minyatür ebatta tek yüzü baskılı kağıt para,bazen plastikten madeni paralar çıkardı bunların plastikleri zannederim hurda plastikten malzeme olduğu için alacalı olur ve hatta daha değişik renktede olanları vardı.Tunç Buyurgan'ın aykırı paralar kitabında kağıt olanlara belki rastlarım dedim maalesef yok ama anadoluda zannederim bu tür cikletler hala var.fakat canlı oarak görüp yorum yapmak daha başka olur.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 11, 2011 1:58 pm

znumismat yazdı:plastik paralara şöyle bir yorum getireyim,70 li yıllarda cikletlerde çıkardı zarf gibi kağıt ambalajı olur içinde küçük plastik oyuncak, minyatür ebatta tek yüzü baskılı kağıt para,bazen plastikten madeni paralar çıkardı bunların plastikleri zannederim hurda plastikten malzeme olduğu için alacalı olur ve hatta daha değişik renktede olanları vardı.Tunç Buyurgan'ın aykırı paralar kitabında kağıt olanlara belki rastlarım dedim maalesef yok ama anadoluda zannederim bu tür cikletler hala var.fakat canlı oarak görüp yorum yapmak daha başka olur.

Bu bilgi için teşekkür ederim forumdaşım. Anlaşılan bu çikletlere konulan paralar için bir şekilde kalıp yapmışlar ki aslına uygun basmışlar plastikten bile olsa.
Günümüz paralarına da yapıyorlar mı acaba? Sanmam ama... Biraz ters bir durum olur; kalpazanlıkla suçlanabilirler. Gerçi 70'lerde yaptıkları da o zamanın tedavül eden paralarıydı.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Pzt Nis 11, 2011 2:02 pm

mustafa bey,
güzel izmirimiz gibi neşe saçan güzel bir insan
teşekkür ediyorum
ağlayan atalarıma 2 gündür bakıp bakıp duruyorum.
teşekkür ederim
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzt Nis 11, 2011 2:05 pm

sn.sfenoid tabutlar çok güzelmiş :clapping: resim olayınıda güzel halletmişsiniz bende bi kaç kez aynadan bu şekilde çekim yapayım dedim ama beceremedim :(
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzt Nis 11, 2011 2:22 pm

sanıyorum,madenilerin plastik,kağıtlarında minyatür ve tek yüzü olması kalpazanlıktan kurtarıyordu.o yıllarda bu cikletlerden çok sattım 9-10 yaşlarındayken para koleksiyonculuğum başlamamıştı yahu diyorum kendi kendime niye ayırmadın birer tane kenara dursun.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 11, 2011 2:27 pm

znumismat yazdı:sanıyorum,madenilerin plastik,kağıtlarında minyatür ve tek yüzü olması kalpazanlıktan kurtarıyordu.o yıllarda bu cikletlerden çok sattım 9-10 yaşlarındayken para koleksiyonculuğum başlamamıştı yahu diyorum kendi kendime niye ayırmadın birer tane kenara dursun.

Bunların tam takımı (madeniler için diyorum - minyatür kağıtlarla ilgilenmiyorum) bir yerlerden çıkarsa edinmek isterim. Hala plastik 10 Kuruş'u arıyorum; bugün evdeyim ve fazla yoğun değilim. Bulursam resmini çekip koyacağım. Şu mustafacihan92 arkadaşımız çok şanslı, hem gözümün önünde plastik 50 Kuruş'u aldı (misafir olmayaydı zor alırdı! :lol: ), hem de bizden habersiz gitmiş Bolulu Hasan Usta'dan karnını doyurmuş üstüne de 2011 Ağlayan Ata almış! :clapping:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzt Nis 11, 2011 2:34 pm

bolulu hasan usta şubeleri genelde madeni paraları merkez bankasından alır.bende hatıra 50,000-25,000 liralardan çok almıştım .BHU çalışanlarıyla diyaloğu eksik etmeyin.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Nis 11, 2011 2:54 pm

Gilaay yazdı:Bunların tam takımı (madeniler için diyorum - minyatür kağıtlarla ilgilenmiyorum) bir yerlerden çıkarsa edinmek isterim. Hala plastik 10 Kuruş'u arıyorum; bugün evdeyim ve fazla yoğun değilim. Bulursam resmini çekip koyacağım. Şu mustafacihan92 arkadaşımız çok şanslı, hem gözümün önünde plastik 50 Kuruş'u aldı (misafir olmayaydı zor alırdı! ), hem de bizden habersiz gitmiş Bolulu Hasan Usta'dan karnını doyurmuş üstüne de 2011 Ağlayan Ata almış!

Ben ilk defa gördüğüm için aldım 50 kuruşu, zaten kolay kolayda bulamam bir daha... Açıkcası çok fazla girmedim arttırmaya, özellikle penez ve haritada çekişmeli anlar yaşayabilirdik.

znumismat yazdı:70 li yıllarda cikletlerde çıkardı zarf gibi kağıt ambalajı olur içinde küçük plastik oyuncak, minyatür ebatta tek yüzü baskılı kağıt para,bazen plastikten madeni paralar çıkardı

Kağıt para çıkanları hatırlıyorum benim çocukluğumda da vardı (yakın tarih 90 lar falan :)) , madeni para çıkanını hiç görmedim.

aybar yazdı:mustafa bey,
güzel izmirimiz gibi neşe saçan güzel bir insan
teşekkür ediyorum
ağlayan atalarıma 2 gündür bakıp bakıp duruyorum.
teşekkür ederim

Asıl ben teşekkür ederim Turgay Bey...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir