HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 13, 2011 12:19 am

196? Plastik 10 Kuruş...
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 13, 2011 12:23 am

.
En son E.KUŞCU tarafından Çrş Nis 13, 2011 12:33 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 13, 2011 12:29 am

Gilaay yazdı:Kim bilir ne amaçla üretildiler? Almanya'da bir oyun için üretildikleri iddiası var 1970 sonlarında

Bu kanınızı 1982 plastik 5 mark doğruluyor sanırım
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Nis 13, 2011 2:51 pm

1951 10 kuruşun kenar yazıları normalden büyük yazıldığı için dışarı taşmış ve para yüzeyinde tırtıklanmalar oluşmuş
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Prş Nis 21, 2011 10:02 am

Sonunda ben de bulabildim...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Prş Nis 21, 2011 5:56 pm

Sanki sonradan yapılmış ama, dursun koleksiyonda bir köşede...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 21, 2011 6:14 pm

mustafacihan92 yazdı:Sanki sonradan yapılmış ama, dursun koleksiyonda bir köşede...

Bunun yanyana yapışık 2 tanesini görmüştüm. Biri dişi, biri erkekti yani çıkıntı ve girintileriyle. Gözümden kaçmıştı.
Sevdiğimiz bir arkadaşımız almış. Sonradan bana gösterdi. Bana sat deyince de, ortadan kırdı. Şimdi biri bende, biri onda! :lol:
Sizinki de sonradan yapılmış olmayabilir; olabilir de...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cum Nis 22, 2011 12:26 am

Bu 2009 1 liralardan soldakinin göbek kısmı aynı 50 kuruşlarda olduğu gibi sarı renk. Diğer sağdaki parada ise normal beyaz renk. Bu sarı renkli para erör müdür yoksa bir miktar 1 tl ler böyle sarımı basılmış bilgisi olan var mı ?

Not : Göbek kısmı sarı renkli olan paranın arka yüzü sarı değil beyazdır sadece tura yüzü sarı renkli.
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 22, 2011 12:40 am

Zor bir soru Sn.sfenoid.
Bazen para pulu alaşımındaki farklı metallerin bir yere toplanıp renk değişimi yaratması mümkün ama düşük bir olasılık.
Solüsyona girmiş paralarda metalde renk değişimleri olabiliyor. Kimyasal bir şeylerle bu hale gelmiş.
Denemek için Leuchtturm'un bakır solüsyonuna daldırıp çıkartmıştım 2009 1 TL'yi veya 2008 1 YTL'yi. Aynı böyle, sizinki gibi olmuştu.
Biraz daha uzun tutunca, gökkuşağı renkleri oluştu... Paraya çamaşır suyu veya benzeri bir şey değmiş olabilir veya ilk dediğim düşük olasılık geçerli...
Görüşüm böyle. Belki daha tecrübeli bir arkadaş daha tutarlı bir yorumda bulunabilir. Çok ileride bimetalleri saklama sorunu yaşanacak, iki farklı alaşım arasında bozunumlar oluşacak sanırım.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen sfenoid » Cum Nis 22, 2011 12:59 am

Paraya bir işlem olma olasılığını zayıfca ihtimal görüyorum zira sarı göbekli paradan 2 adet mevcut elimde diğeri biraz daha fazla dolaşmış kondisyonu daha kötü ancak onunda tura yüzü sarı arka yüzü beyaz tuhaf geldi banada. Ben en iyisi gelirken bunları da getirip bir göstereyim size Sn. Gilaay :mrgreen:
Tarih aynadır..
sfenoid
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 22, 2011 2:04 am

sfenoid yazdı:Paraya bir işlem olma olasılığını zayıfca ihtimal görüyorum zira sarı göbekli paradan 2 adet mevcut elimde diğeri biraz daha fazla dolaşmış kondisyonu daha kötü ancak onunda tura yüzü sarı arka yüzü beyaz tuhaf geldi banada. Ben en iyisi gelirken bunları da getirip bir göstereyim size Sn. Gilaay :mrgreen:

Gelmeden hem geleceğiniz malum yere bir telefon açın; hem de bana mümkünse bir gün önceden buradan özel mesaj atın lütfen.
En son Gilaay tarafından Cum Nis 22, 2011 2:08 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 22, 2011 2:06 am

sfenoid yazdı:Paraya bir işlem olma olasılığını zayıfca ihtimal görüyorum zira sarı göbekli paradan 2 adet mevcut elimde diğeri biraz daha fazla dolaşmış kondisyonu daha kötü ancak onunda tura yüzü sarı arka yüzü beyaz tuhaf geldi banada. Ben en iyisi gelirken bunları da getirip bir göstereyim size Sn. Gilaay :mrgreen:

İki farklı parada iki farklı yüzdeki renk değişimleri aklıma şunu getirdi. Metaller arasında moleküler düzeyde katalizör gerekmeden değişimler olabilir; Paralar, başka metalli paralar arasında üstüste veya sandviç gibi saklanmış veya para olmayan bir metal yüzeyde uzun süre durmuş olabilir. Farklı metale değen yüzey, renk değiştirmiştir. Bunu kendiniz de basit denemelerle sınayabilirsiniz. Ortalama 2-3 ayda gözlemlenebilir...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Nis 22, 2011 9:23 am

Dün elime 1tl'nin yarıya kadarı sarı renk olanı gecti. Arka yüzde normal.
Esnaf bir arkadasım verdi..Herhangi bir işlem yapıpta verecegini sanmam.
Bu yüzden bunların orjinal oldugunu düsünüyorum.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Cum Nis 22, 2011 10:22 am

1 liraların ilk çıkışlarında bu renk dikkatimi çekmiş ve çil olanlarından birer adet ayırmıştım.Kapamaya da ''farklı renk erörü'' diye yazmıştım.Bir kaç ay bu paraları inceledim.Elime geçen 1 liraların hepsine baktım.Her iki renkte darphane çıkışlı ve işlemsiz.Baskı adetlerini bilemiyorum ama sonralarda elime bol miktarda geçtiği için aynı oranda basıldıklarını düşünüyorum.

-Bir sabah oğlum okula giderken harçlığını vereceğim,baktım bozuk para yok.Kapamaya koyduklarımdan bir tane çıkarıp,yanına da 50 kuruş ekleyip verdim(sonuçta bol çıkan nadir değildir)

-Harçlık demişken;bir arkadaşım 2005 sahte 1 lira vermişti.Ceketimin cebine diğer 1 liraların yanına koymuştum.Ertesi sabah arıyorum,yok.Oysa hanım bilmeden oğlana vermiş harçlık olarak.Oda harcamış :D
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Sal Nis 26, 2011 1:26 pm

Sık çıkan birşey midir bilmiyorum, ben ilk kez görüyorum, paylaşmak istedim.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir