HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen mustafacihan92 » Sal Nis 26, 2011 1:59 pm

keşke kulpsuz olsaydı...

erör2.jpg
erör3.jpg
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Prş Nis 28, 2011 11:50 am

bu fotoğrafları gördükten sonra hergün 100-200 arası 1 TL ye baktım hala bir tane bile bulamadım.iş yerimde eleman bile ezberledi boş kaldımmı hemen 1 TL leri çevirmeye başlıyorum ,soruyor : abi gene tabutmu arıyorsun .ama azmettim bulacağım.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 28, 2011 8:04 pm

mustafacihan92 yazdı:Sık çıkan birşey midir bilmiyorum, ben ilk kez görüyorum, paylaşmak istedim.

Ne sık diyebilirim, ne de nadir. Çıkıyor. Benzer erörler bende mevcut. Özellikle dönem 1 Lira'ları başta olmak üzere, dönemin paralarında bu tür erörler olabiliyor.
Kalıbın iyi temizlenmemesinden olabileceğini düşünüyorum.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 28, 2011 8:07 pm

mustafacihan92 yazdı:keşke kulpsuz olsaydı...

erör2.jpg
erör3.jpg

Kulpsuz olsaydı da çok önem arzetmezdi. Gene de hoş bir erör, adeta dikiş izi gibi.
"Halitada sorun" mu desek ne desek? 100 Kuruş'larımda değil ama 1938 1 Lira'larımdan birinde benzer bir erör var.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 28, 2011 8:08 pm

znumismat yazdı:bu fotoğrafları gördükten sonra hergün 100-200 arası 1 TL ye baktım hala bir tane bile bulamadım.iş yerimde eleman bile ezberledi boş kaldımmı hemen 1 TL leri çevirmeye başlıyorum ,soruyor : abi gene tabutmu arıyorsun .ama azmettim bulacağım.

Azmettiyseniz, ya siz onu bulursunuz, ya da o sizi. 8) Kolay gelsin.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Prş Nis 28, 2011 8:35 pm

Gilaay yazdı:
mustafacihan92 yazdı:Sık çıkan birşey midir bilmiyorum, ben ilk kez görüyorum, paylaşmak istedim.

Ne sık diyebilirim, ne de nadir. Çıkıyor. Benzer erörler bende mevcut. Özellikle dönem 1 Lira'ları başta olmak üzere, dönemin paralarında bu tür erörler olabiliyor.
Kalıbın iyi temizlenmemesinden olabileceğini düşünüyorum.

Kalıbın temizlenmesiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum, kenardaki desen yazı yüzünden görünebilir bir hal almış
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Prş Nis 28, 2011 8:45 pm

Gilaay yazdı:

erör2.jpg
erör3.jpg

Kulpsuz olsaydı da çok önem arzetmezdi. Gene de hoş bir erör, adeta dikiş izi gibi.
"Halitada sorun" mu desek ne desek? 100 Kuruş'larımda değil ama 1938 1 Lira'larımdan birinde benzer bir erör var.

Sn. gilaay, biraz açıklarmısınız.?
Sn. Mustafacihan 100 kuruşun yüzeyineki fazlalıkları işaretlemiş.
Dikiş izi ile nereyi kastediyorsunuz?
Halita? Alaşım olması lazım. Burda ne demek istediğinizi anlayamadım.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Prş Nis 28, 2011 8:51 pm

Aydin35 yazdı:
Gilaay yazdı:

erör2.jpg
erör3.jpg

Sanırım Sn. gilayy her iki izinde arka arkaya olduğunu düşündü, öyle olsaydı da ilginç olurdu, izlerin biri sağda biri solda yani simetrik değil.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Prş Nis 28, 2011 10:08 pm

Arkadaşlar, 1934 100 Paradaki izler kabartıdır.
Bu kabartılarda forumda daha önce acıkladıgım bir sebepten olduguna eminim.
Paraya kulp takılırken ısıtma işleminden dolayı, gümüşün icinde kalan havanın dışa vurumundan kaynaklanır. Özellikle yüksek ısıya maruz kalmıs gümüş paralarda bu kabartı görülür.
Kısacası Erör degildir .
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Prş Nis 28, 2011 11:55 pm

Alev yemiş gümüş paraların yüzeyi pizza gibi girintili çıkıntılı oluyor, fakat bu bana erör gibi geldi, her ne kadar tura kısmındaki kabarıklık paranın patinasından parlak olsa da yazı kısmındaki çıkıntılar erör e benziyor.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 12:10 am

Aydin35 yazdı:
Gilaay yazdı:

erör2.jpg
erör3.jpg

Önceki sayfadaki para yüzü içindi o ifadeler (onu da Sn.mustafacihan92 koymuştu)...
Her ikisi için de alıntı yaparak, ayrı ayrı yanıt verdiğim halde zannederim karıştırıldı ifadelerim. EK : (alıntıları ben karıştırmışım şimdi fark ettim! :D )
Dikkat ederseniz, 100 Kuruş için başka yorum yaptım.
En son Gilaay tarafından Cum Nis 29, 2011 12:32 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 12:14 am

karabina yazdı:Arkadaşlar, 1934 100 Paradaki izler kabartıdır.
Bu kabartılarda forumda daha önce acıkladıgım bir sebepten olduguna eminim.
Paraya kulp takılırken ısıtma işleminden dolayı, gümüşün icinde kalan havanın dışa vurumundan kaynaklanır. Özellikle yüksek ısıya maruz kalmıs gümüş paralarda bu kabartı görülür.
Kısacası Erör degildir .

1934 100 Para bulursan Mustafa biraderim, derhal almaya hazırım! İstediğin nadide bir Osmanlı ile takas yaparız!!! :D :mrgreen: :lol:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 12:24 am

Aydin35 yazdı:Halita? Alaşım olması lazım. Burda ne demek istediğinizi anlayamadım.

Halita, sözlükteki anlamındaki alaşım dışında, nümismatik jargondaki, belki de yanlış olarak kullanılsa bile o şekilde geçer, "çeper / çeperdeki fazlalık" anlamında kullanıldı.
---------
Önceki sayfadaki para :
Resim
---------
Önceki sayfadaki tuğra yüzü konulmuş para için yani... Dikiş izi gibi dediğim de o. Sn.mustafacihan bile karıştırdığına göre ifadelerimi, sizin karıştırmanız da doğal diyeceğim ama önceki iletimde de belirttiğim üzere, ayrı ayrı alıntı yaparak yazdım. Karıştırılmaması gerekirdi.
100 Kuruş için kullanılmış değil bunlar. Yukarıda var; yazıyor. Umarım yeterince açıklayabildim.
Saygılarımla.

EK : (alıntıları ben karıştırmışım şimdi fark ettim! :D )
Aynı anda alıntı yapıp, vakit kazanmak için çifter çifter yazarken, bir alıntıdaki ifade ötekiyle yer değiştirmiş iletileri yollarken. O esnada bir yandan piyasalarda işlem yapıyordum! :wall:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Nis 29, 2011 12:49 am

Tamam tamam yanlış yazmışım 100 kuruş olacaktı..
:oops:

para yüksek ısı gördünde paranın icinde kalan hava boşlukları bu paradakine benzer kabartılar yapar......
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 12:57 am

karabina yazdı:Tamam tamam yanlış yazmışım 100 kuruş olacaktı..
:oops:

para yüksek ısı gördünde paranın icinde kalan hava boşlukları bu paradakine benzer kabartılar yapar......

Yakıp da hediye ettiğiniz benzer bir paranın dönem sahtesi, koleksiyonumun baş köşesinde. Baktıkça sizi anıyorum.
100 Kuruşlarımı Kaan Bey'e ödünç verdim (Bay Kalıpçı da verdi) foto çekimi için; onlar geri gelsin, 2. sayfada boş yerim var; oraya 1934 100 Para için boş bir kapama koyacağım! Ne de olsa aynı yıl : 1934 :lol:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir