HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen karabina » Cum Nis 29, 2011 1:04 am

Gilaay yazdı:1934 100 Para için boş bir kapama koyacağım! Ne de olsa aynı yıl : 1934
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 1:07 am

@karabina
Çekiçle dövüp, preslerden geçirdiğiniz bakır 10 Kuruşların hikayesi de ayrı. Dün öğlenki o güzel hediyelerinizi de yakında fotolar, koyarım.
Bazen, paralara karşı bir sadistliğiniz mi var diye merak ediyorum! :mrgreen: Şaka bir yana, Bay Kalıpçı'ya demiştim, bu çekiç meselesi ilginç bir araştırma konusu, hatta makale konusu olabilir. Gerçeği ile çekiçli-preslisi karşılaştırılabilir... Erör değil T+erör bunlar resmen! :lol:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Cum Nis 29, 2011 3:29 pm

akmonitali eritme daha doğrusu eritmeye kalkma macerasınıda hatırlatayım.( benim sayemde ) :D :D :D
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 29, 2011 3:51 pm

znumismat yazdı:akmonitali eritme daha doğrusu eritmeye kalkma macerasınıda hatırlatayım.( benim sayemde ) :D :D :D

Kesinlikle Sn.karabina'da paralara karşı tuhaf bir parçalama, ezme, eritme, yakma duygusu mevcut! :mrgreen:
Sizin dediğiniz eritme girişimi şu başlıkta (bilmeyenler öğrensin, bilenler hatırlasın) : http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=4&t=2265 :lol:
Üç sayfalık bu eski başlık için artık sadece şu söylenebilir : Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer! :clapping:
Başlıktaki yakılmış dönem sahtesi 1948 1 Lira, Sn. karabina tarafından bana geçen sene hediye edildi. Koleksiyonumun en nadide parçalarından!!! Baktıkça kendisini anımsıyorum ve anıyorum! Sn.karabina'yı, foruma üye olup yazmadan evvel, neredeyse kuruluşundan beri forumu okurken, bazı diğer arkadaşlar gibi, ben de kuyumcu sanmıştım bir ara! 8)
------------
@karabina
Seni sevdiğimizden böyle sana takılıyoruz Sn.karabina! Gücüne giden bir şey varsa, buranın mod.larındansın. Silersin, gider! :-P
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cum Nis 29, 2011 5:26 pm

Suskunlugum asaletimdendir deyip size(znumismat ve gilaay) hic cevap bile vermiyorum :D :D :D

Hayır cevap verecek birseyimde yok zaten bütün kozlar sizlerin elinde :wink:

Şaka bir yana susmak böyle durumlarda daha iyi... :oops: :oops:

Zaten ne diyebilirm ki, Akmonital eritemeye kalktım, paranın sahte olup olmadıgını anlamak icin yaktım, sahte erör yapılır mı diye paraya cekiçle vurdum.... En iyisi susmak herhalde... :mrgreen:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cum Nis 29, 2011 6:31 pm

Aktominal eritme vakası ve pamuklu eldiven vakası sanırım forum tarihinin unutulmayacak anıları.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 30, 2011 12:36 am

mustafacihan92 yazdı:Aktominal eritme vakası ve pamuklu eldiven vakası sanırım forum tarihinin unutulmayacak anıları.

Doğrusu "akmonital ("aktominal" değil)eritememe vakası" olmalı. Erimedi ki! :lol:
Pamuk eldiven ile ne sorununuz var anlamıyorum. Siz hatıra paraların kapsülünü değişirken paraya el ile dokunuyorsanız veya çil parayı kapamaya koyarken elliyorsanız bilemem. İleride, yıllar sonra parmak izleriniz para üzerinde belirdiğinde ne olacak? Oluyor çünkü... Kusura bakmayın ama 18-20.000 US$'lık bir parayı elimle tutup kapsül değişemem... Hatta 1 TL'lık çil-çil altı bir parayı bile... Kimine komik gelebilir. Varsın gelsin. Koleksiyona verdikleri paranın bir kısmının buharlaşıp uçtuğunu gördüklerinde, bu yazılanları anımsarlar belki yıllar sonra....
-------
Bir tiyo eki :
Orijinal Leuchtturm firması pamuk eldivenlerinden aldığınız zaman, elinize büyük veya küçük gelebilir; bunlar 100% saf pamuktan imal edilmiş olduğundan, elinizdeyken suyla iyice ıslatıp, pamuk çekip elinizin şeklini alınca, yavaşça çıkarın ve bir yere iyice kuruması için asın. Kuruduktan sonra eldiven elinize tam oturacaktır. :lol:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Cmt Nis 30, 2011 9:18 am

Burada üyelerin paylaştığı bilgi çok doğrudur ve deneyim içerir, hiç birşey yapmıyorsanız bile değer verdiğiniz paraları ortasından değil kenarlarından tutmalısınız.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cmt Nis 30, 2011 10:25 am

Gilaay yazdı:Pamuk eldiven ile ne sorununuz var anlamıyorum. Siz hatıra paraların kapsülünü değişirken paraya el ile dokunuyorsanız veya çil parayı kapamaya koyarken elliyorsanız bilemem. İleride, yıllar sonra parmak izleriniz para üzerinde belirdiğinde ne olacak? Oluyor çünkü... Kusura bakmayın ama 18-20.000 US$'lık bir parayı elimle tutup kapsül değişemem... Hatta 1 TL'lık çil-çil altı bir parayı bile... Kimine komik gelebilir. Varsın gelsin. Koleksiyona verdikleri paranın bir kısmının buharlaşıp uçtuğunu gördüklerinde, bu yazılanları anımsarlar belki yıllar sonra....

Benim bir sorunum yok, biliyorsunuz ki bende kullanıyorum. Hatta bilmiyordum bu mesajlar sonrası öğrenmiştim böyle yapmam gerektiğini. Sadece uzun süre tartışılmıştı diye hatırlıyorum, aklıma geldi öyle yazayım dedim kızmayın hemen sn Gilaay.
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 01, 2011 7:12 am

1979-iptalli-kayik-ovalimsi-hatali-1Lira-Acm52.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzt May 02, 2011 9:28 pm

ERÖRLER TOPLU HALDE
DSC_0141.JPG
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 02, 2011 11:45 pm

Orta - alttaki dışı ve içi sarı renkteki 50 Kuruş kendinden mi öyle, bir kimyasalla mı veya başka bir etkenle sonradan mı o hale gelmiş acaba?
Kendinden öyleyse çok ilginç buldum.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Sal May 03, 2011 5:33 pm

tedavül parası olduğu için zannediyorum kimyasal bir işlem görmemiştir bu tür paralara çok rastlıyorum .benim tahminim alaşımından bu renk oluşuyor havayla temas edince sarı renk oluyor ,bazı paraların bir yüzü farklı oluyor diğer yüzü ayni bir ara 25 kr geçti elime çok belirgin renk farkı vardı cebime koydum ama birkaç gün geçince cebimde renk farkı gitti sarılık gitti normal rengini aldı,
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Sal May 03, 2011 10:27 pm

en yukarıdaki kapamalarda bulunan erörler çok hoş. güzel bir koleksiyon olmuş.
bunların tamamı satın alınan parçalar mı yoksa gelip sizi bulanlar da var mı? özellikle kayık baskılar için soruyorum.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Sal May 03, 2011 11:13 pm

Forumda yeni moderatörler görüyorum.Hayırlı olsun abiler :clapping:
Sizinle iyi geçinmek lazım :mrgreen:

Başarılar..
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

ÖncekiSonraki