HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

hoş erörler

Re: hoş erörler

Mesajgönderen knunty » Cum Eki 28, 2011 11:38 am

Bunlar da benden olsun, zor parçalardır hepsi.
Eklentiler
Untitled1.jpg
Untitled.jpg
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cum Eki 28, 2011 10:19 pm

:shock: :shock: :shock: :clapping: :clapping: :clapping:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cmt Kas 12, 2011 2:19 pm

Dönem sahtesi olsa gerek, kenar yazısı yok, kurşun yada ona benzer bir alaşım... Erör değil ama bu başlığa yazmak istedim.
Eklentiler
Kolajlar.jpg
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cmt Kas 12, 2011 2:21 pm

1995 (!!) 2.500 TL kayık baskı... Serdar Özdemir'e çok teşekkür ederim...
Eklentiler
ERÖR1.jpg
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Kas 14, 2011 3:16 pm

Aşağıdaki alıntı şu başlıktandır : viewtopic.php?f=4&t=3738 (Çekiç ve karabina !)
Gilaay yazdı:
karabina yazdı:Bir cok arkadas yorum yazdı, fakat daha sonra Sn Ertugrul Dincer farklı bir yorum getirdi.

Sekiz gün önce bu konuyu uzun uzun konuştuk Sn.Dinçer ile. Bana teklif edilen bir erörlü (?) akmonital 1 Lira'nın garip bir şekilde küçük parmağımın ucu kadar pulunda bir oyuk oluşundan kuşkulanmıştım. Zaten kuşkulanıyordum... Asit ile yapılmış olabileceğini Bay Kalıpçı da söyleyince benim jetonum düştü. Sonra jetonumu yerden aldım! Sahte hatalı para üretimi bu piyasanın bir yarası... Hala o paranın gerçekten puldan kaynaklı bir hatası mı vardı, yoksa sonradan mı yapıldı emin değilim. Kuşkusu yeter... Neticede almadım parayı.
(Not: İkimiz de parayı reel ortamda gördük - sanal ortamda değil.)

Yaklaşık 6,5 ay önce, 2 Mayıs 2011'de yazmışım yukarıda alıntıladığım forum iletisini.
Halen aşağıda resmini gördüğünüz para hakkında ciddi kuşkularım olmasına karşın, 6,5 ay önceki fiyatından, 1/4'üne düşmüş fiyatıyla, almadan edemedim!
Tuhaf_bir_Akmonital-1Lira-1977.jpg
--- Tıkla ve Büyüt ! ---

Tura tarafında, sol üste doğru kenardaki kabarıklık da ayrıca ilgi çekici. Puldan kaynaklanan bir hata gibi görünüyor yazı tarafındaki derince oyukluk.
Oyukluk yerine fazlalık, dışa doğru ısı etkisiyle (akmonitaller 3000+ derecede eriyor!) pulda bir kabarma falan olsaydı, kuşkularım azalacaktı. Gene de Tura tarafındaki kabarıklığı ve genel olarak paranın tüm görünümünü açıklamakta güçlük çekiyorum.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 03, 2012 6:28 am

10YKR-SILIK-EROR.JPG
En sonunda dönüp dolaşıp geçtiğimiz Pera Mezat'a geldi bu para.
Kuşkularım olmasına karşın almadan edemedim!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen skonbtc » Sal Nis 03, 2012 9:54 pm

gazoz kapagının üstüne basılmış gibi duruyor
Hayırlı olsun.
Amatör Koleksiyoncu
Sayılabilir.
skonbtc
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen E.KUŞCU » Çrş Haz 06, 2012 10:02 pm

Bugün karşılaştım..23.12.1979
Eklentiler
AKMONİTAL 5 LİRA...jpg
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Çrş Haz 06, 2012 10:24 pm

şu plastik paraların kaynagını bilen varmı. çocuklugumda elime birkaçtane geçtigini net olarak hatırlıyorum ama nereden geldiklerini bilmiyorum.
sahte diye önemsemeyip kaybettim sanırım :(
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Prş Haz 14, 2012 1:53 pm

benim bildiğim :plastik paralar eskiden cikletlerden çıkardı ,ayni cikletlerden plastikten kurşun askerler minyatür oyuncaklar çıkardı.bizim çocukluğumuzda bunlar vardı. Şimdi 2000 li yıllardayız toy-box diye oyuncaklı ciklet var ilk çıktığında 300.000 liraydı yani bugünün 30 kuruşu içinden çıkan oyuncağı tarif edeyim işaret parmağın bir boğumu büyüklüğünde kalemin ucuyla tuşlarına basılıp kullanılabilinen herşeyiyle faal bir hesap makinası.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Tem 09, 2016 7:50 pm

Merhaba,

Vay be! bu başlığı açmamın üzerinden tam 7 yıl geçmiş... Bir zamanlar sadece Cumhuriyet madeni paraları biriktiriyormuşum... Ve çok vahim bir hata: Kalıp farkı ile hatalı para arasındaki farkı bilmiyormuşum... :oops: Neyse ki geçen zamanı iyi değerlendirip, bolca araştırıp, okuyup bilgimi arttırmışım... Forumun ve siz değerli dostların çok katkısı oldu bu bilgi birikiminde. Bu başlığa yazan, elindeki objeleri bu başlıkta paylaşan ve bu başlığı okuyan herkese teşekkür etmek istedim. Çok teşekkürler! :clapping:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Şub 16, 2017 5:10 pm

1.kr.puluna.basili.10.kr-2015.jpg
2015 1 Kr. puluna basılı 10 Kr.

Yeni edindiğim bir erör. 2015 - 1 Kuruş puluna basılmış 10 Kuruş (fotoğrafta ortadaki).
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Mar 06, 2017 10:12 pm

Farklı para puluna darp edilmiş bu örnek gerçekten önemli ve değerli bir hata çeşidi. Amerikan nümismatik sitelerinde ve kitaplarında gördüğüm, bizde de çıkar mı (?) diye beklediğim bir hata! Dünya literatürüne girmiş hataların hepsi çıkar bizim paralarımızda da ancak hatalı örneği fark edebilmek önce bilgi ardından da dikkat gerektiriyor. Ufak da bir bilgi vermek istiyorum: Bu tip farklı pula darp olmuş paralarda pul ya orijinal (olması gereken) pulun boyutunda olmalı veya daha küçük çapta (bu örnekte de olduğu üzere) olmalı. Malum darp haznesine girebilmesi, yaka kalıba sığabilmesi için... Daha güzellerini de bulmanız ve paylaşmanız dileğiyle... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Mar 07, 2017 4:26 am

serdarozdemir yazdı:Farklı para puluna darp edilmiş bu örnek gerçekten önemli ve değerli bir hata çeşidi. Amerikan nümismatik sitelerinde ve kitaplarında gördüğüm, bizde de çıkar mı (?) diye beklediğim bir hata! Dünya literatürüne girmiş hataların hepsi çıkar bizim paralarımızda da ancak hatalı örneği fark edebilmek önce bilgi ardından da dikkat gerektiriyor. Ufak da bir bilgi vermek istiyorum: Bu tip farklı pula darp olmuş paralarda pul ya orijinal (olması gereken) pulun boyutunda olmalı veya daha küçük çapta (bu örnekte de olduğu üzere) olmalı. Malum darp haznesine girebilmesi, yaka kalıba sığabilmesi için... Daha güzellerini de bulmanız ve paylaşmanız dileğiyle... :think:

Katılıyorum size. Bu örnekte ayrıca kayıklık da mevcut ve fazladan bir güzellik katıyor bence. Paranın çap ve ağırlığını ölçtüm; normal 1 Kuruş ile aynı. Daha değişik ve nadide erörler de geçti elime zaman içinde; koleksiyonlarımı uzun süredir evde tutmuyorum. Elime geçen parçaları deriiiiiin :D bir yerlere kaldırıyorum. Eskiden sadece nadir parçaları banka kasasına koyarken, artık tüm koleksiyonumu uzak ve özel bir yerde güvenlik altına aldım. Dolayısıyla çok az paylaşım yapabilirim. İki-üç ay, mezatlardan aldıklarımı, tedarikçi arkadaşların getirdiklerini ve kendi bulduklarımı evde tutuyorum; peşinden topluca diğer parçaların yanına gidiyorlar. Vakit bulup da bir fotoğraf çekemiyorum maalesef. Bu "1 Kuruş/10 Kuruş" da, uzaklara gitmeden foruma gireceğim tutttu da, 17 Ekim 2009'da sizin açtığınız başlığa koymak geldi içimden.
yazi.jpeg
1 Kuruş Puluna basılmış kayık 10 Kuruş - 2015 - Yazı
tura.jpeg
1 Kuruş Puluna basılmış kayık 10 Kuruş - 2015 - Tura

Bir de, şu aralar çok yoğunum, sıkıntılı günler geçirdim. Tam biraz ferahlayayım diyorum başka bir şeyler çıkıyor. Annemi kaybettim geçen yaz sonu. Kızım eğitim için yurtdışına gitti bir süreliğinr yani jeton işini de ihmal ettim; jetonlar kızımın biliyorsunuzdur. Annemden önce ve sonra ailemde başka vefatlar oldu. Acılarla mı uğraşayım, bürokratik işlerle mi, miras vb. ile mi, ülkenin şu zamandaki finansal halinde sermayemi korumaya çalışmakla mı, bilemedim. Çok parçalandım; neyse, bir süredir toparladım sayılır... Koleksiyona az da olsa vakit ayırabiliyorum yine.

Bir gün Kaan Bey'in ofisinde görüşmek üzere Serdar Bey. Şurada üç-beş kişiyiz ve her birimizin, yek diğeri için değeri olmalı; olmuştur...

- Necdet
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Mar 07, 2017 11:55 pm

Başınız sağ olsun. Allah geride kalanlara uzun ömür versin. Hayat bizlere verilen en büyük hediye. Bu hediyenin kıymetini bilmek lazım. Ülke olarak da acılı bir dönemden geçtik. Ben de aylardır moralsizim. Çevremdeki insanlar da keza öyle... Planladığım, taslağını oluşturduğum çalışmalar vardı. Hiçbirine başlamak gelmiyor içimden. O azmi, enerjiyi bulamıyorum. Umarım daha güzel, ferah bir döneme geçeriz...

Nümizmatik de olmasa ne yapardık hiç bilemiyorum. Ve gerçekten de sayıca çok azız. Neyse ki Kaan Abi var da buluşacak, görüşecek bir mekanımız, müzayedemiz var. Ben de işlerim gereği İstanbul'a pek gelemiyorum ne yazık ki. Ne diyeyim? Gönüller bir olsun...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir