HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

T.C. madenide belli başlı noksanlarım:

T.C. madenide belli başlı noksanlarım:

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Nis 21, 2010 4:35 am

*1926 25 Kuruş (2.tür) Kalıp farkı. (5 Nadir T.C. madeniden biri olan bu para, diğerleriyle birlikte koleksiyonumda,
    bir kalıp farkı tesbit edildiğinden, 2.türü de edinmek isterim. - Şimdilik kataloglarda bulunmuyor..!)
    *1950 5 Kuruş (5'in altında nokta olan kalıplı / erör?) "D"
    *1964 5 Kuruş (Ay-Yıldız sağa değil sola bakan kalıplı!)
    *1970 5 Kuruş (Ay-Yıldız sağa değil sola bakan kalıplı!)
    *1965 25 Kuruş düz zemin (az kayalıklı) T/D (bir tane farklı bir '65 setinde mevcut)
    *1968 kenar yazısı TC-Ters TC olan 25 Kuruş (1967 mevcut)
    *1973 25 Kuruş düz zemin (az kayalıklı)T/D (bir adet bulundu T/D'e henüz bakılmadı.)
    *1934 100 Kuruş (Çil Büyük Yıldız, Çil altı Küçük ve haliyle'den az iyice kondisyonda Orta Yıldız mevcut. Alt varyasyonların da çoğu edinildi) Farklı iç kenar / çeper tırtıklarının bir kısmı (çoğu edinildi)...
    *1966 1 Lira "mükerrer Türkiye = "Türkiye Türkiye" kenar yazılı"
    *1999 100.000 Lira "kenar yazısı olan! T/D???" (Bu paranın varlığını forumdan öğrenmiştim.) / iki tip : T.C. ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ = 4 Adet Para...
    "TÜRKİYE CUMHURİYETİ" olan birisi var. 10.000 Lira puluna basılmış olabilir. Ayrıntılı olarak etüd edilmedi henüz...

Hamiş : Ters / Düz kavramlarını tarih yazılı olan yüze göre alıyorum. Bazı paralarda, örneğin büyük 50.000'lerde farklı yüzde tarih yazıyor.
:lol:

Geri kalan, mevcut olan T.C. metallerimin yaklaşık %75-70'i çil-çilaltı. Başlıca bilinen-bilinmeyen-az bilinen erör ve ters kenarlı baskılarım mevcut. Açık/Kapalı 4'ler, Palamutlular-Kozalaksızlar, 67 25 Krş.Ters TC gibiler, Cum.-Cum.'lar vb. mevcut... Yeni erörlerle zenginleştirmeye çalışıyorum T.C. madenileri ... Mesela geçenlerde bir müzayededen öylesine aldığım karışık yıldaki 10 para lotunda 2 kayık kalıp, 1 üst kenarda kalın ve üstüste binme şeklinde çift baskı erörü buldum.
Ayrıca "tabut" olayına da giriyorum ufak ufak!! Kalıp farklılıkları, delik 1 Kuruş çapları, kaymaları... Bazen bunlarla uğraşmaktan bunalıyorum ama bir o kadar da zevkli ve rahatlatıcı, tuhaf ve tarif edilemez bir duygu para koleksiyonuyla uğraşmak.
T.C. madenide koleksiyona yeni başlayacakların veya koleksiyonunu geliştirmek isteyenlerin kanımca bütçelerinin elverdiği ölçüde, ulaşabilecekleri en nadir ve çil kondisyonlardan başlamaları en uygunu. Çünkü zaman içinde bunların fiyatları ciddi anlamda katlanıyor ve varsayalım 1 yıl sonra, şu an 1 TL'sına alabileceğiniz 1975 10 Kuruş, 1,5-2 TL'sına çıkınca pek etkilenmiyorsunuz; oysa 300 TL'lık bir büyük yıldız çili, bir sene sonra 500-600 TL'sına çıkmış olabiliyor... Sadece Darphane setlerinde çıkan paraların bilhassa T/D olanları ayrı bir vaka! Diyelim 10 tane set aldınız T/D bulmak için! 10'u da T çıkabilir ve siz 11.'yi de alırsınız! Bu durumda set içindeki diğer paraları, koleksiyonunda eksik olan arkadaşlarınızla mübadele etmeniz veya satmanız en iyi çare ama gene de sinir bozucu bir durum bu set meselesi..!
NOT: Noksan olan, listemdeki bu paraları "online" olarak aramıyorum. Lütfen satış teklifinde bulunulmasın.
SONRADAN GELEN EK: Pirinç ve akmonitallerim çok büyük oranda çillendi. Artık koleksiyonumun % 60'ı çil, %30 civarı çil altı. Erörlerde ve bazı kalıp farklarında kondisyon 2. planda benim için.
------

TEDAVÜL SETİ NOKSANLARIM :
1949 (2 farklı set : a - b -) --------- Bu setlerin farklı tipleri edinildi (1948-1949 / Milletvekilleri için özel vs. ). Şimdilik 4 tip oluyor!
1961(1960 deniyor bazen) / (1962 standart olan var; bunun ve 1961'in farklı tipleri çıkabiliyor bazen)
Resmi olmayan setler :1980, 1985, 1987 ve 1988 setleri
Ayrıca bazı farklı setler de elimde mevcuttur: Örnek vermek gerekirse, 1976 setinin hem normali hem de çok nadir olan 1976 düz/ters TC'li 2 1/2 Lira içereni, normali dışında "Yeleli / Mızraklı 5 TL" olan set, düz zemin kalıplı 25 Kuruş içeren 1965 seti vb. ... Böyle 15-20 farklı set daha var.

------

Düzeltme / Ekleme Notu - 23 / 24 Nisan 2010 - : Bir arkadaşım vasıtasıyla bende olmayan son iki nadiri de edinebildim. 100 Para 28 Çil, 5 Kuruş 1928 Çok Temiz kondisyonda koleksiyonumdaki yerlerini aldılar. Kısacası "Bugün (dün oldu artık) 23 Nisan, Neşe Doluyor İnsan" modundayım :D ...
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 27 / 28 Nisan 2010 - : 1937 50 Kuruş'u da çil altı - çil aralığında edinebildim bugün ve yukarıdaki listeden çıkardım. Ayrıca '37 50 Kuruş'la beraber '35 ve '36'lar mevcut olduğu halde, çil altı -çil kondisyon aralığında kondisyon yükseltmesine uğradılar. 1998 500 Lira set tedavülünü de edindim...1998 2500 Lira da aynı şekilde ve T/D çil olarak edinilip, listemden çıkarıldı...
Düzeltme / Ekleme Notu - 29 / 30 Nisan 2010 - :1991 50 Lira (sette tedavül eden) - set kırılarak elde edildi!!!
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 5 Mayıs 2010 - : 1992 50 ve 500 Lira edinildi ve listeden çıkarıldı - set kırmaya gerek kalmadı!!! ***"Noktalı" 1926 100 Para, bir yerlerden "rezerve" edildi. Uygun zamanda elime geçecek. Tedarikçinin başı kalabalık olduğundan hemen veremiyor! :lol:
:-P
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 30 / 31 Mayıs 2010 - : 1935 5 Kuruş Çil altı olarak edinildi. Elimdeki "haliyle" olan 5 adetten biriyle kalıp farkı tesbit edildi ve listeden çıkarıldı. Çil olarak bir ara kondisyon yükseltmesi yapılacak... 1340 10 Kuruş, 3.Kalıp farkı çil altı olarak bulundu ve listeden silindi. 1946 25 Kuruş 9 adet farklı tonlarda bulundu-edinildi-listeden silindi... 1966 2 1/2 Lira (kenar yazısı T/D üstüste olan veya 4 TC denen para çil altı kondisyonda edinildi. Daha önceden haberim olmayan 1965 düz zeminli 25 Kuruş T/D'ler listeye eklendi. Bunlardan T mi, D mi olduğunu bilemediğim bir adeti farklı bir '65 setinde edinildi ama bu sete dokunmayacağım. Ayrıca aynı şekilde 1973 25 Kuruş T/D'lerde de düz zeminli kalıp olduğu öğrenildi (henüz kataloglarda yok) ve listeye eklendi. 250.000 liraların kenar yazısı farklı versiyonlarının olduğu öğrenildi ve çoğu edinildi. Galiba ince kenarlardan biri eksik T mi yoksa D mi henüz bakmadım. 1934 100 Kuruş için farklı iç kenar tırtıklarının olduğunu da öğrendim. Bendekileri henüz kontrol etmedim. Sanırım yoktur. Alt türlerine girdiğim zaman elimde yoksa onu da edinmeye çalışacağım. Görüldüğü gibi bir yandan eksikleri tamamlarken, yeni öğrendiğim kalıp ve varyant farklılıkları da eksikliklere ekleniyor!!! :x :mrgreen: !!! Güzel haber : Sırf sette tedavül etmiş paralardan eksik kalmadı sayılır! T/D olan prooflardan gene de T veya D eksiğim olabilir. Kontrol edecek zamanı şimdilik, bulamadım! Noktalı '26 100 Para henüz elime geçmedi..! Geçecek(miş).
--------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 8 Haziran 2010 - *1926 100 Para (farklı türde noktalı olan) ??? Bkz. : "Gilaay » Sal Haz 08, 2010 5:03 am" tarihli bu başlıktaki iletim
--------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 12 Haziran 2010 - *1926 100 Para kalıp farkı olan (erör olanla karıştırılmamalı) edinildi. Büyük-orta-küçük / hiçbir kalıba uymayan farklı bir 100 Kuruş 1934 edinildi.
--------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 23 Haziran 2010 - * 1970 ve 1964 Ay-Yıldız sola bakan kalıplı 5 Kuruş ve "Türkiye Türkiye" 1966 1 Lira ile, "Tabut" denilemeyecek ters kalıplı 1976 50 Kuruş, eksikler listesine eklendi!
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 10 Temmuz 2010 - * 2010 paralarından 1, 25, 50 Kuruş var (sık saçlı kalıplar / seyrek henüz yok) - 2010'dan 5 ve 10 Kuruş ile 1 Lira ( T/D - ve varsa dar tabanlı / geniş tabanlı -/- sık-seyrek saçlı kalıplar) eksik! Bunları şimdilik listeye almaya gerek duymadım.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 1 Ağustos 2010 - * Bir kısım yazım ve ifade yanlışları düzeltildi. 1934 100 Kuruş ile ilgili bilgiler genişletildi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 3 Eylül 2010 - * Tedavül setlerinde noksanlarım eklendi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 7 Ekim 2010 - *1981 1 Lira "ince-kalın farkı / erör?" listeden çıkarıldı. İnce yamuk-ince düz-orta ve kalın 1981 - 1 Lira bulundu.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 31 Aralık 2010 - * 1969 ve 1979 setleri bulundu.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 24 / 25 Ocak 2011 - * 2002 250.000 Lira (İnce kenar yazılı olan kalıbın tersi) bulundu ve listeden çıkarıldı.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 17 Şubat 2011 - * "1960 veya 1970'li yıllardan, 1966 olmayan iptalli 1 Lira?" ve "1959 - 1 Lira iptalli" varlığı öğrenilerek listeye eklendi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 21 Şubat 2011 - * "1999 Kenar yazılı 100.000 Lira" varlığı 2.kez teyid edilerek listeye eklendi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 7 Nisan 2011 - * Listelerde düzenleme yapıldı (tedavül setleri) .
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 17 Nisan 2011 - * Bugün yapılan Pera Mezat müzayedesinde *2000 100.000 Lira (Atatürk resminin etrafı M.K.A. yerine / Türkiye Cumhuriyeti olan - edinildi "Çil" kondisyonda ve noksan listemden çıkarıldı.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 26 Nisan 2011 - * 1959 İptalli 1 Lira - 23 Nisan'da edinildi ve listeden çıkarıldı
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 28 / 29 Nisan 2011 - * 1968 kenar yazısı TC - Ters TC olan (tek para) koleskiyonuma girdi; listeden çıkarıldı.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 30 Nisan / 1 - 2 - 3 Mayıs 2011 / * 1968 kenar yazısı TC - Ters TC olan (tek para) "sözde" para(!!!) koleksiyonumdan çıkarıldı. Paranın dişçilik aletleriyle oynanarak üretildiği anlaşıldı; listeden çıkarılan para, yeniden listeye girdi!!! 1 adet düz ya da az kayalıklı zemin kalıplı 1973 25 Kuruş bulundu. 1979 İptalli 1 Lira bulundu. 1999 farklı tip kenar yazılı 100.000 Lira güncellendi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 5 / 6 Mayıs 2011 / * 1950 5 Kuruş (5'in altında nokta olan kalıplı / erör?) "T" koleksiyona girdi.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 17 Mayıs 2011 / * 1967 Darphane Tedavül Seti koleksiyonuma dahil oldu ve listeden çıkarıldı.
-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 30 Eylül 2011 / * 1979 Tabut Olmayan Ters Baskı Kalıplı 50 Kuruş, 24 Eylül'de edinildi ve listeden çıkarıldı.
1926 - 25 Kuruş'un 2.tür kalıbı eklendi.

-------------
Düzeltme / Ekleme Notu - 8 - 15 / 16 Ocak 2012 / * 1948 (1949) iki farklı tip listeye eklendi ve farklı farklı kaynaklardan edinilerek koleksiyona dahil edildi; 1926 100 Para kalıp farkı noktalı olanın erörlü diğer tipi edinildi; çil olmayan bazı paralar çilleriyle değiştirildi.

Düzeltme / Ekleme Notu - 8 Şubat 2012 / * 1963 seti edinildi ve listeden düşüldü!
-------------
En son Gilaay tarafından Çrş Şub 08, 2012 6:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 46 kere düzenlendi.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: T.C. madenide belli başlı noksanlarım:

Mesajgönderen ekuscu » Çrş May 05, 2010 3:27 pm

Darphane setlerine uyuz olanların arasında bende varım :evil:
Bir hayli koleksiyonunuzu oluşturmuşsunuz.İnşallah tamamlamakta nasip olur.
Benimde +-100 adet eksiğim kaldı(setlerdekilerle beraber)..Diğerleri %85-90 ı kusursuz çil durumda.Geri kalan %10-15 lik bölümüde zaman zaman çilleştirmeye çalışıyorum.Koleksiyonumun içinde FAO lar,hatalı baskılar,denemeler vs lerde var.Bunları da renklendirici olarak kullanıyorum :D
Şuan için acele etmiyorum tamamlamak için.Zamanı geldikçe o para kendiliğinden beni buluyor.Bence herkes acele etmemeli.Onu alıyım bunu alıyım derken maddi açıdan sıkıntılar oluşabiliyor.Buda zevk için yapılan koleksiyonu ızdırap haline dönüştürebiliyor.Bu duruma düşüp yıllardır oluşturduğu koleksiyonunu üzüntü ve biçare elinden çıkartan çok arkadaşımız oldu..
Başkasını bilmem ama bana göre Koleksiyonu tamamlamak değil;tamamlamaya çalışmak bence daha zevkli...
Saygılarımı sunuyorum
ekuscu

Mesajgönderen Gilaay » Çrş May 05, 2010 3:49 pm

Merhaba, ilginiz ve değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim öncelikle.
Genel olarak görüşlerinize katılmakla beraber, hakkımda koleksiyon konusunda biraz daha bilgi vereyim:
FAO'ları hatıra para kategorisinde değerlendiriyorum. Sadece 1 adet FAO o da T/D olarak 2 para, T.C. madenide yer almalı. Çünkü tedavül eden tek FAO o. Diğerleri hatıra paradır. Hatıra Para koleksiyonu da yapıyorum. 8-10 nadir olan altınlardan ve bazı İngiliz baskıları dışında çok az eksiğim var H.P.'da. Başta 1949 seti olmak üzere 7-8 nadir set eksiğimle tedavül setleri koleksiyonu da yapıyorum. Hatıra setlerdeyse nadirler dahil eksiğim yok... Maddi durum meselesi, kişiden kişiye değişir.... Spekülatif amaçlı değil, son sahibi olarak koleksiyon yapıyorum. Benden sonra (Aslında bizden sonra demeliyim, çünkü eşim de ciddi olarak koleksiyonuma yardımcı oluyor) çocuğuma kalacak ve şimdiden ona gerekli bilinci vermeye çalışıyorum. Üç hafta önceydi sanırım, bir vesileyle bir üstadın dükkanına uğramıştım ve çocuğum da yanımdaydı; üstad, sağolsun koleksiyon konusunda evladıma da yol gösterdi; nasihat etti :D ... Ayrıca son 6 Osmanlı Padişahı meskuk altınları ile gene son 6 Os.Pad. kontrmarklarını da topluyorum. Özel olarak toplamadığım ama denk geldikçe zenginleştirdiğim penez ve jetonlarım da var. Bunların dışında damgalı - damgasız yerli / yabancı pullarım ve FDC'larım da mevcut fakat artık ilgilenmiyorum ve sadece muhafaza ediyorum. T.C. metallerdeyse, erör - deneme - kalıp farklılıklarıyla koleksiyonumu zenginleştirmeye çalışıyorum. Keza bütün bunların dışında eşimin ve benim, anahtar, anahtarlık, efemeria ve bazı tür antika ıvır-zıvır toplama merakımız da var... Aslında bu sonuncuları koleksiyon olarak görmüyorum...
Darphane'ye kayıtlı koleksiyonerim. ileride nasip olursa, bir müzeye başvurup resmi koleksiyoner olmayı da istiyorum. Bunun için acelem yok. Sadece henüz olmak istemiyorum. Belki üç-beş sene sonra... H.P.'lar bittikten sonra... Dün Güvendik Fişekçioğlu ile birlikteydik. Bende olmasına rağmen, o an yanımda olmadığından aceleyle, yeniden edinip, Sn.G.F.'nun kataloğunu imzalattım kendisine... Bu üstadımız da bana Son 6 Pad. Os. meskuk altınlarını maddi olarak değil ama teknik olarak tamamlamanın (kulpsuz ve deliksiz olarak bazılarını bulmak imkansız çünkü) imkansız olduğunu, bunları tamamlayamayacağımı, yol yakınken vazgeçmemi öğütledi. Bendeniz de, "Hac yolundaki karınca" misali, şimdilik devam edeceğimi belirttim kendisine... Hani küçük bir karınca Hac farizasını yerine getirmeye kalkar da, "Sen bir küçük karıncasın oraya ulaşamazsın, yolda telef olursun..." derler; karınca da "Olsun, ulaşamazsam ulaşamam! Bu yolda ölsem de bana kardır!" der ya bir kıssadan hissede; o misal birazcık benim son 6 Os.Pad. meskuk altınlardaki halim... Böyle küçük, soğuk ama bence derin espriler ve üstadlarla sohbet fırsatı ayrıca hoşuma gidiyor vb..!!! Unutmadan bir de Cumhuriyet altınları da mevcut... Üstad G.F. da, bu konuya özel bir önem veriyor. Gelecek için öneriyor. Oldukça bakir bir alan... Bunu kataloğunda da, ilgili bölümde belirtmişti zaten...
İlk iletinizi buraya yazmanız, manidar... Forum, size hayırlı olsun! Keyifli koleksiyonlar dilerim :clapping: İyi günler.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ekuscu » Çrş May 05, 2010 6:57 pm

İyi niyet ve dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Siteye çok daha önceden üyeydim ama maalesef uzun süredir girmediğim için kullanıcı adımı ve şifremi hatırlayamadığım için yeniden üye oldum.Tesadüf olarak sizin açtığınız konu gözüme ilişti..G.G kullanıcı adım sancak37tr..
Koleksiyon merakı olanlar genelde tektip materyallerle yetinmeyip geniş bir ilgi alanına sahip oluyorlar.Örneğin TC madeni para yapanlar;Osmanlı ve yabancıya da eğilimli oluyorlar.Keza kağıt ,pul,efemera,obje,antika vs de aynı şekilde..
Bende biriktirme(değişik olanları biriktirme)merakı 6 yaşımda(24 sene önce)başladı.İlk topladıklarım ise annemler tarlada çalışırlarken kendi kendine oynağın bir çocuğun topladığı beyaz kabuklu böceklerdi..Uzun bir süre bunları saklamıştım.
Şimdilerde çok farklı yönelişlerim var ama madeniden asla vazgeçemiyorum.Osmanlı'yı tamamlamak erişilmesi imkansız bir hayalden öte geçmeyeceği için madeni para olarak Cumhuriyet'te karar kıldım..Zira 30 senedir Osmanlı'yı tamamlayamayanlar var.Tabi elime geçenleride almadan yapamıyorum.Tabi bunda bir koleksiyon yapma beklentim yok.
Şimdilerde tek hedefim Cumhuriyet madenilerini tamamlamak ve en önemliside çocuklarıma en güzel mirası bırakabilmek.Koleksiyondan kesinlikle maddi bir kazanç beklentim olmadı hiçbir zaman..
Fırsat doğdukça memleketim kastamonu ile ilgili eski belge ve fotoğrafları,Osmanlı pul ve evraklarını,Osmanlı ve Cumhuriyet(ilk dönem)antikalarını toplamaya çalıyorum..Vakit problemi fazla sıkıntı olmadığı için fırsat buldukça da hat sanatıyla da ilgileniyorum..
Özetle..Koleksiyonculuk ve sanat sevgisi bana göre fıtrattan(yaratılıştan)geliyor ve bundan vazgeçmek imkansızdır.Siz çok şanslısınız ki;bulunduğunuz bölgede ve çevrenizde birçok koleksiyoner ve bu işi seven insanlar var.Maalesef ben bu imkana sahip değilim.Şu bir gerçek ki;birtakım bilgiler ve paylaşımlar insanı dahada heveslendirebiliyor.
Şuan için forumlarda,alışveriş yaptığım sitelerdeki arkadaşlarla telefonda vs görüşerek paylaşımda bulunabiliyoruz..Ne yazık ki benim çevremdekiler koleksiyonun ''K''sini bilmiyorlar.Bunu gereksiz ve basit bir iş olarak görüyorlar.Hatta çil olan kağıt paraları sakızdanmı çıkıyor diye soranlar,Çil ile hurda parayı yanyana koysanız daha eski duruyor diye hurdasını tercih edenler oluyor..Bu duruma çok üzülüyorum ama yapacak fazla bir şeyde yok..
Mevla görelim neyler;neylerse güzel eyler
ERDAL KUŞCU/KASTAMONU
ekuscu

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum May 07, 2010 2:23 am

Sıkı bir Cumhuriyet Madenileri koleksiyoneri olarak beni en çok şaşırtan söz "Ben Cumhuriyet'i tamamladım!" sözü.
Bu sözü en son antika pazarında bir abimizden duydum. Bu elbette mümkün. Kondisyonu düşük paraları toplayarak
ve az para harcayarak kısa zamanda bu yapılabilir. Ama bence önemli olan kondisyonu çok iyi paralar toplayabilmek.
Ben bunu başarmaya çalışıyorum. Sizde bu yolda, bu anlayışta ilerliyorsunuz. Bu ise zor bir şey! Zaman lazım, para lazım,
çevre lazım, azim lazım ve en önemlisi şans lazım!

Üzülerek görüyorum ki bazı koleksiyonerler Cumhuriyet Madenilerinin bulunmasının çok kolay olduğu fikrine kapılmışlar
ve bu sebeple Cumhuriyet Madenileri toplamayı önemsiz gibi görüyorlar. Ben uğraşan bilir diyorum. :D İnanın para cepte
bile olsa tane tane topluyorsunuz çil cumhuriyet madenilerini.

Osmanlıda ise serüven daha meşakkatli farkındayım. Bu sebeple ben değeri bilinmeyen veya daha az bilinen Osmanlı bakır
paralarını topluyorum. Nedense bana gümüşten daha güzel, daha estetik geliyor bakır paralar. :think:

Saygılar.
En son serdarozdemir tarafından Cum May 07, 2010 10:30 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum May 07, 2010 7:07 am

serdarozdemir yazdı:
Ama bence önemli olan kondisyonu çok iyi paralar toplayabilmek. Ben bunu başarmaya çalışıyorum. Bu ise zor bir şey!
Zaman lazım, para lazım, çevre lazım, azim lazım ve en önemlisi şans lazım!

Biz de bunun için uğraşıyoruz zaten. Düşük kondisyonlarla değil. Ama 1935 5 Kuruş'um şu an için çil-çil altı hatta çok temiz olmayabilir önceliğim bu tür nisbeten kolay bulunanlar yerine, hem satın alması hem de bulunması güç olanları edinmekti. Bunu da bir örnekle açıkladım sanırım ilgili mesajımda. 1935 5 Kuruş, daha sonra "çillenebilir". Gene bir örnek olarak diyeyim, 1928 100 Para'nın çilinin peşinde koşmak ve bulmak, edinmek, koleksiyona koyup, 5x5 cm.'lik fotosunu çekmek, fotoyu "kapama" yerine albümün gözüne koymak, orijinal parayı ise banka kasasına kaldırmak da heyecan verici! Diyelim delikli 1 kuruşlarınız çil olur da, çapları - kaymaları - çapakları için etüd ettiğiniz 100'lerce delikli 1 kuruşunuz hurda olur..!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum May 07, 2010 10:26 pm

Sayın Gilaay,

Dilerim eksiklerinizi kısa zamanda tamamlarsınız. Bahsettiğiniz "1935 5 Kuruş" da (çil'i) efsane paralar arasında bence! :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cmt May 08, 2010 1:07 am

serdarozdemir yazdı:Sayın Gilaay,

Dilerim eksiklerinizi kısa zamanda tamamlarsınız. Bahsettiğiniz "1935 5 Kuruş" da (çil'i) efsane paralar arasında bence! :think:
Her şey kısmete bağlı , bende iki tene var 37 senesinin 5 ve 10 kuruşunu daha yeni çilleyebildim :D 35 'ler iki kalıp , daha önce resmini yayınlamıştım sitede :shock: :shock:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt May 08, 2010 1:34 am

Evet Ertuğrul Bey, o iki ayrı kalıp 1935 - 5 kuruşlarınızın resimlerini sitede gördüm :shock: ve içim gitti! :D
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cmt May 08, 2010 2:09 am

serdarozdemir yazdı:Evet Ertuğrul Bey, o iki ayrı kalıp 1935 - 5 kuruşlarınızın resimlerini sitede gördüm :shock: ve içim gitti! :D
ALLAH olmayana nasip etsin :) :)
Paraların tedavülde kaldıkları zaman önemli 35 en az 15 yıl tedavülde kalmış , çok zor bir para , akmonital paralarımızda aynı durumda ilk yılların tedavül seneleri çok uzun , bırakın çili , çil altını bulmak bile güç .
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt May 08, 2010 7:56 am

serdarozdemir yazdı:Sayın Gilaay,

Anladım da RRRRR'lerimin 3'ü çil, biri çil altı, biri de çok temiz. 1935 5 Kuruş gibi olanların, bunların yanında esamesi okunmaz. Verdiğim örnekleri özellikle seçtim, sistematiğim anlaşılsın diye. Anlaşılamaması benim sorunum değil... Yıllık değer kazanma katsayıları RRRRR'ler ve RRRR'ler için %40-50 civarıyken, ötekilerde %10 ancak olabiliyor. Koleksiyona maddiyat açısından bakmıyorum. Gene yanlış anlaşılmak istemediğim için yazayım: Edinme maliyetleri açısından bakın duruma. Bir de her şey parayla olmaz sizin de önceki iletilerinizde belirttiğiniz gibi: 1926 "Noktalı" 100 Para "gerçek çil" olarak şu an 125-150 US$ civarı çili. Ama isterseniz 250US$ verin de kolayca bulun bakalım! Olmuyor... Onca bu işin ticaretini yapanla, bazı değerli ve tanınmış koleksiyonerlerle görüştüm; ya ellerinde fazla yok, ya koleksiyonlarında yok, ya da bazılarının bu paradan haberleri dahi yok! Neyse çok zorlanarak da olsa buldum bir yerde. Fakat henüz elime ulaşmadı! Satıcı çok güvenilir birisi olduğundan dert etmiyorum. Yakın gelecekte elime geçecek. 5 Krş. '35'in çiliniyse istersem bu gün 3-4 saat sonra edinebilirim (Çünkü menbaını biliyorum! :D ). Bu paralar nisbeten, bakın nisbeten'in altını özellikle çiziyorum, önceki iletimde de kullanmıştım nitekim, kolay bulunuyor. Ötekilerse aynı kolaylıkta bulunamıyor!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt May 08, 2010 8:22 am

ertuğrul dinçer yazdı:
serdarozdemir yazdı:Evet Ertuğrul Bey, o iki ayrı kalıp 1935 - 5 kuruşlarınızın resimlerini sitede gördüm :shock: ve içim gitti! :D
ALLAH olmayana nasip etsin :) :)
Paraların tedavülde kaldıkları zaman önemli 35 en az 15 yıl tedavülde kalmış , çok zor bir para , akmonital paralarımızda aynı durumda ilk yılların tedavül seneleri çok uzun , bırakın çili , çil altını bulmak bile güç .

Evet, oldukça güzeller. İmrenilesi... Neyi, nereden, nasıl ve ne şartlarla bulabileceğini bilmek de önemli bir bilgidir.
Bu arada, "Yarın erken kalkabilirsem gelirim." demiştiniz dün. Görüyorum ki gecenin ikilerinde hala ayaktaymışsınız. Bu durumda bizi irşad edemeyeceksiniz bugün! :clapping: Belki de sürpriz yaparsınız kim bilir??!!
Şaka bir yana, hakikaten sohbetleriniz çok bilgilendirici. Kalıp farklılıkları üzerine özellikle, kesinlikle bir uzmansınız! İyi ki varsınız da kitaplarda yazmayanları sizden öğrenebiliyoruz. Bir gün mutlaka bu konulardaki kendi kitabınızı yazmanızı temenni ederim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Haz 08, 2010 5:03 am

http://100kurush.blogspot.com (Serdar'ın Madeni Para Blogu)
Adresinde "1926 100 Para" için aşağıda aktardığım ifadelere rastladım! Kafam iyice karıştı...
Daha "noktalı" elime geçmeden, farklı bir tür "noktalı" daha olduğunu öğrendim.
Yakında beneklisi, puantiyelisi falan da olduğunu öğrenirsem şaşmayacağım!!!

"1926 baskısı 3 farklı türdedir. Birinci tür noktasız türdür ve piyasadaki çoğu 1926 100 Para bu türdedir.
İkinci türdeki fark, yazı tarafındaki eski dilde 100 ifadesinin altındaki yazının,
sağ üst köşesinde "v" harfine benzeyen harfin sağ üst köşesindeki "nokta"dır.
Üçüncü türdeki fark ise, önyüzde tarihin sağında bulunan noktadır."

( http://100kurush.blogspot.com/search/label/100%20PARA )

Yukarıdaki alıntıda kaynak olarak http://www.turkishbanknotes.info gösterilmiş.
Oysa orada ve katalogda sadece normal "noktalı" olan mevcut! ( http://www.turkishbanknotes.info/10para.htm )
İkinci bir kaynak olarak da "http://www.darphane.gov.tr" gösterilmiş. Orada ben bulamadım. Bulan varsa bildirsin.
Şimdi... Bu bilgi doğru mu? Doğru değil mi?
Dolayısıyla http://100kurush.blogspot.com'da yazan Serdar Bey, bu forumdaki katılımcılardan biriyse
kendisinin, değilse diğer bilgi sahibi olan arkadaşların beni ve benim şahsımda, tüm bu konudaki
bilgisiz koleksiyonerleri aydınlatmalarını rica ediyorum. Keza, bu konuda bilgili ve/veya koleksiyonunda
mevcut kişilerin mümkünse farklı tür noktalının fotoğraflarını da buraya göndermelerini dilerim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Sal Haz 08, 2010 8:16 am

Madeni paralardaki her "noktayı" ayrı bir hata olarak sıralayıp kataloglamaya kalksak akmonitaller için 20 sayfa ayırmak gerekir. Aslında bunların katalogda ayrı bir bölümde yer alması gerekir. Ancak bugüne kadar çıkmış olan kataloglarda bir kaç tane "hatalı para" sürekli olarak listelendiğinden alışkanlık olmuş. Oturmuş bir fiyatı da olduğundan biz de kataloğumuza koyduk.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Sal Haz 08, 2010 8:55 am

kaanuslu yazdı:Madeni paralardaki her "noktayı" ayrı bir hata olarak sıralayıp kataloglamaya kalksak akmonitaller için 20 sayfa ayırmak gerekir. Aslında bunların katalogda ayrı bir bölümde yer alması gerekir. Ancak bugüne kadar çıkmış olan kataloglarda bir kaç tane "hatalı para" sürekli olarak listelendiğinden alışkanlık olmuş. Oturmuş bir fiyatı da olduğundan biz de kataloğumuza koyduk.

Belki katalogdan ziyade asıl gereksinimimiz bir para ansiklopedisi. Kalıp farkları, erörler, basım teknikleri ve ilgili tüm detayların yer aldığı, 3-5 senede bir ekleme fasiküllerle zenginleşecek ve güncellenecek bir para ansiklopedisi... Kataloglar bir yere kadar bilgi veriyor. Aslında kataloglar genel olarak referans fiyat listesinden başka bir şey değil gibiler sanki... Bu para ansiklopedisini de, ilgili derneğin yapması gerektiği halde yapmadığı icraatın içine ekleyelim :wall: ... Belki bir gün size kısmet olur.
1926 100 para noktaları, erörden çok kalıp farkından kaynaklı bana göre. Noktaların "üstün", "ötre", "şedde" vb. tarzı yazıya bir farklılık katıp katmadığından emin değilim.
Tarihteki noktayı kastetmiyorum bir önceki satırda elbette. O belki 1951"." 1 kuruşundaki gibidir.
20 küsür sene önce fazladan aldığım Osmanlı Paleografyası derslerinden aklımda çok az şey kaldı. Kullanılmayan bilgi unutulmaya mahkum... Artık kullanmaya başlamanın, bilgi tazelemenin ve yeni bilgileri edinmenin zamanı geldi.
------------------------
Belki kalıp farkları için ayrı bir katalog veya bilgilendirici kitap çıkarılsa iyi olur.
Bunun da adresi, kendisi şahsi bir konuşmamızda istemediğini belirtse bile, belli: Sn.Kalıpçı! Bundan sonrası Sn.Kalıpçı'ya ithafen...
-----------------------
Ertuğrul Bey, şu ahir ömrünüzde siz de bir kitap yazın. Kalıp farklarını en iyi bilen kişisiniz. T.C. madenilerde belki de kürre-i arzda benim bildiğim en iyi otoritesiniz. Bu bilgilerinizi biz zavallı cühela taifesine topluca bir kitap olarak aktarmanızı can-ı gönülden diliyorum.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir