HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bir kalıp farkı : 1926 "noktalı" 100 Para

Bir kalıp farkı : 1926 "noktalı" 100 Para

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 3:24 pm

1926-NOKTALI-100-PARA.JPG
- Tıkla ve büyüt... Ayrıntılar imajda yazılı.... -
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Bir kalıp farkı : 1926 "noktalı" 100 Para

Mesajgönderen knunty » Prş Nis 07, 2011 3:41 pm

Bildiğim kadarıyla kataloglarda yer alan parada nokta tarihin sonunda yer alıyor. Elimde bir resim olacak, şu an bulamadım. Bulduğumda burada paylaşacağım.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 3:44 pm

Resmin üzerinde de belirttiğim gibi 2008/2009 Cep Kataloğu'nda sayfa 22'de. Sizin dediğiniz bir erör olabilir belki.
http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=4&t=2898
*1926 100 Para (farklı türde noktalı olan) Kalıp farkı değil erör olan - kalıp farkı olan noktalı edinildi!

Fatih Bey, evinde bu parayı kaybetmiş olduğundan, beş ay kadar arayıp bulmasını beklemiştim edinebilmek için. :mrgreen:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 4:13 pm

Üstadım sanırım yanılıyorsunuz. Dalgınlığınıza denk geldi galiba...
knunty yazdı:Bildiğim kadarıyla kataloglarda yer alan parada nokta tarihin sonunda yer alıyor. Elimde bir resim olacak, şu an bulamadım. Bulduğumda burada paylaşacağım.

Aşağıdaki imaj, ana siteden...
Resim
Ayrıca şuraya da bkz. : http://www.osmanliparalari.com/cumhuriyet.asp?id=329
Sanırım katalogda resmi olan para da bendeki (emin değilim - anımsamıyorum)...
Bu, katalog :
2008-2009-CEP-KATALOGU.JPG
T.C. madeni & kağıt 2008/2009 Cep Kataloğu -
M.F.Beyazıt & Kaan Uslu & Tuncay Kara
2008-2009-CEP-KATALOGU.JPG (12.58 KiB) 7164 kere görüntülendi

Bu da, bahsi geçen kataloğun 22. sayfası :
NOKTALI100PARA-KATALOG-SAYFA22.JPG
T.C. madeni & kağıt 2008/2009 Cep Kataloğu -
M.F.Beyazıt & Kaan Uslu & Tuncay Kara / Sayfa 22 - Noktalı 100 Para 1926... Nokta, daha önce belirtilen yerde...!!!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 4:19 pm

Az bilinen bu para, sitede 75 US$, basım tarihinden 2,5-3 yıl geçmiş Cep Kataloğu'ndaysa 60 US$ olarak estime edilmiş.
Bence değeri çok daha yüksek olmalı! "T.C. madeni koleksiyonunu tamamladım!" diyen kaç kişide bu para var hakikaten merak ediyorum. Kataloglarda yer almayan bir sürü para var... Bilinenlerden eksiklerimi 2 önceki iletimdeki bağlantıda vermiştim... T.C. madeniyi tamamlayanların kaçı önemli-önemsiz erörler ve bilinen-bilinmeyen kalıp farklarının idrakinde? Tartışılır... Koleksiyonunda bu paraya yer vermeyen T.C. madenicilerin koleksiyonlarını tamamlanmış sayamam kendi adıma. Başka bulunur mu piyasada? Hiç sanmıyorum! :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Prş Nis 07, 2011 5:22 pm

Necdet Bey,sanki noktanın üzerinde biraz çapak var gibi görüyorum.Gözlerim beni yanıltmıyorsa müzikte ki nota işaretini anımsatıyor noktayla birlikte :think:
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Nis 07, 2011 5:40 pm

E.KUŞCU yazdı:Necdet Bey,sanki noktanın üzerinde biraz çapak var gibi görüyorum.Gözlerim beni yanıltmıyorsa müzikte ki nota işaretini anımsatıyor noktayla birlikte :think:

Kapama altında çekim yaptım. Bu çok sevdiğim paramı (koleksiyonumdaki 1928 100 Para ile bir tutacağım neredeyse) kapamadan çıkarmaya kıyamadım.
Çapak veya sol anahtarı yok. Kapamadan veya üstündeki bir parça tozdan kaynaklanıyor yanılsamanız Sn.Kuşcu.
Fatih Bey'i aradım biraz önce, 2.'si, 3.'sü,4.'sü için... Olsaydı bazı çok sevdiğim arkadaşlarıma hediye etmek için alacaktım 1926 noktalı 100 Para'dan.
Tahmin ettiğim gibi yok diyor... Piyasada da bulmak çok güç diyor. Başka yerlere de çok sormuştum zamanında. Kiminin haberi bile yok; kimi başka bir şeyle karıştırıyor (erörlü olanla), kimiyse biliyor ama bulamıyor, hatta hayatında görmemiş. Benim bildiğim ben dahil 3 kişinin koleksiyonunda var. Mutlaka çok daha fazla vardır... Bundan sonra umarım herkes eline geçen 1926 100 Para'larda "uygun yerdeki" malum "nokta"´yı arar! 8)
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Cum Nis 08, 2011 5:08 pm

bu 100 paradaki nokta çok enteresan ve güzel bi farklılık ama işte arayıpta bulunamayan paralardan olduğu için bir gün koleksiyonumuza katabilirmiyiz bilmiyorum :?
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 08, 2011 5:33 pm

mrtbdrm yazdı:bu 100 paradaki nokta çok enteresan ve güzel bi farklılık ama işte arayıpta bulunamayan paralardan olduğu için bir gün koleksiyonumuza katabilirmiyiz bilmiyorum :?

İnşallah koleksiyonunuza katarsınız Murat Bey. Elinize geçen her 1926 100 Para'ya o gözle bakın. Katamazsanız da, ekstrem bir şey neticede, "ben kalıp farkı, varyant yapmadan T.C. madeni yapıyorum" dersiniz, olur biter. Ama kalıp farkı yapanların arzuladığı ve mümkünse koleksiyonlarına koymak istedikleri bir para.
Emin olun, bende fazladan olsaydı, sizinle veya daha çok olsaydı, isteyen her ciddi koleksiyonerle takas/hediyeleşme vb. yapardım.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzt Nis 11, 2011 2:15 pm

Gilaay yazdı:İnşallah koleksiyonunuza katarsınız Murat Bey. Elinize geçen her 1926 100 Para'ya o gözle bakın. Katamazsanız da, ekstrem bir şey neticede, "ben kalıp farkı, varyant yapmadan T.C. madeni yapıyorum" dersiniz, olur biter. Ama kalıp farkı yapanların arzuladığı ve mümkünse koleksiyonlarına koymak istedikleri bir para.
Emin olun, bende fazladan olsaydı, sizinle veya daha çok olsaydı, isteyen her ciddi koleksiyonerle takas/hediyeleşme vb. yapardım.

teşekkür ederim necdet bey, kesinlikle koleksiyonumda görmek istediğim bir para ve aynı zamanda her yerde aradığım bir para. içimden bir his bu parayı bi yerden bulacağımı söylüyor :) çanak karıştırmaya devam yani :)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen fehimenur » Çrş Ara 26, 2012 1:33 am

bende noktalı olup olmadığı konusunda emin değilim ama 1926 yılına ait 100 para var gayet temiz durumda değeri nedir tam olarak öğrenebilir miyim acaba?
fehimenur

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Ara 26, 2012 3:32 am

Eger paranizin noktali olup olmadigina emin degilseniz, lütfen her iki yüzünün net fotograflarini gönderin.
Bu vesileyle, kondisyonuda saptanmis olur. Deger olarak fikirlerimizi aciklamak icin fotograf sart.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Nis 24, 2016 12:30 pm

Resim

Bu nadir kalip farkini uzun zamandir paylasmak istiyordum.
Bu vesileyle, eski bir konuyu tazelemis olduk. :wink:
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 25, 2016 12:09 am

Aydin35 yazdı:Bu nadir kalip farkini uzun zamandir paylasmak istiyordum.
Bu vesileyle, eski bir konuyu tazelemis olduk. :wink:

Aydın Bey, bu paranın sizin gibi ciddi bir koleksiyonerde de olmasına çok sevindim.
İnanın benim için maddi olarak çok daha değerli paralarımdan daha da değerli.
Fatih Bey rahmetli olunca, manevi değeri de arttı gözümde. M. Fatih Beyazıt olmasa ne bu paradan haberim olacaktı, ne bu para kataloğa girecekti muhtemelen ve ne de ben edinebilecektim. 3-4 koleksiyonerde olduğunu ve çok az bulunduğunu söylemişti rahmetli. Saatlerce ve aylar boyu bu para ile ilgili sohbetlerimiz olmuştu. İyi kondisyonları bırakın, "haliyle" kondisyonda bile zor bulunan bir para. Bir ikincisini bu kadar yıldır görmedim elimden geçen binlerce para arasında.
Kısmen başlığın ilk mesajlarında değinmiştim... Kıymeti pek bilinmeyen, varlığı da az bilinen bir para.
Erörlerle karıştırılması da cabası.
Bu başlığı okuyan başka koleksiyonerlerde de varsa 1926 noktalı 100 para, fotoğraflarıyla birlikte paylaşmalarını rica ederim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Çrş May 25, 2016 3:56 pm

Noktali 1926 100 para diger noktali paralardan ayiran nedir? O nokta, eski yazida yanina geldigi harfi degistiriyorsa gibi bir durum varsa bilemem. Ama oyle bir durumda yoksa diger noktalilardan bir farki yok bence.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Sonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir