HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bir kalıp farkı : 1926 "noktalı" 100 Para

Re: Bir kalıp farkı : 1926 "noktalı" 100 Para

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Tem 03, 2016 11:18 pm

Hüseyin, senin bu farklı bakış açını cesurca (!) belirtmenin ardından bu başlığa yazan diğer kişilerin de katılımıyla kalıp farkları üzerine dostça, keyifli ve bilgilendirici bir sohbet olmasını bekledim ama fikir beyan eden olmadı. Bu tür sohbetlerin foruma olan ilgili arttıracağını düşünüyorum.
Sen bu para grubunda kalıp farklarını toplayan ve araştıran bir koleksiyoncu olarak; bu paranın nadiriyeti hakkında ne düşündüğünü söyler misin? Mesela bu kalıp farkı ile kaç defa karşılaştın? Diğer noktalılar (nokta dediğimiz şey: kalıp kırığı veya kalıp eziği) hangileri? :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Pzr Tem 10, 2016 3:34 pm

Serdar abi, ben de noktalı 100 parayı tartışmayı istemişterdim ama olmadı. Bu para grubu uzerine (1340-1928) biraz kafa yoruyorum. Bu gruptaki kalıp farklarıyla ilgileniyorum ama kalıp farkı demek çok doğru olmaz benim üstüne eğildiğim konu "tip" koleksiyonu. Malum, kalıp farkı (die variety) diyince butun kalıp çatlağı, cifte goruntuler gibi kalıptan kaynaklı durumları da kovalamak gerekecek. TC madeni para kataloglarımızda bile henuz bir cok paranın eksik tipleri varken, 20-30 yıldır sipesifik bir noktalı 1926 100 para gibi minor kalıp kusurundan kaynaklı varyasonun kataloglarda yer alması çok ilginç.
İşin tuhafı 1926 100 paralarda benzeri varyeteler çıkmasına rağmen ozellikle bir yerde olanı makbul ilan edilmiş. Diğerleri erör denilip geçilmiş. (en azından ben oyle duydum )
Bende 3 tane populer olanın noktalının dışında noktalı var.
Paraların fotograflarını şu an atamasam da yerlerini tarif edebilirim:
1- On yüzde tarihin (6'nın) sağ alt köşesideki boslukta.. (3 farklı ornek gordum)
2- Arka yuzde, 100 sayısının ustunde ve on yuzde de tam aynı yere denk gelecek sekilde. ( 2 kalıp birlikte hasar görmüs) (2 ornek gordum)
3- Bu nokta diğerlerinden çok büyük ve arka yüzde..("die cud" olabilir)

Bilinen populer noktalıdan ise elimde hiç yok. 2 sefer yanar donerini alma şansım oldu, alelade 1926 gibi satılıyordu..Tip koleksiyonu yaptıgım için alma girişiminde bulunmadım.
2 sefer de başka koleksiyonlarda canlı gordum. Dusuk kondisyonda ise hiç denk gelmedim.

Aynı para grubunda ise yine başka noktalı paralar var. 1341 25 kuruşun arkalı-onlu noktalısı bence basta gelir..Cok guzel orneklerini de gordum. Gayet arkalı onlu olmasından oturu ayrı bir görselliği var.
1340 10 kuruş başak aşağılarda ise çok tuhaf noktalı paralar var, onların da bazı orneklerini birden çok gördüm. Kaan abinin katalogdaki 1928 25 kuruşun on yuzde 3 noktalı olanı var, onun 2 ornegini gordum.
1341 5 kuruşların yine noktalı olanı var( aynı yerde) 2-3 kez tedavul etmemimiş orneklere denk geldim.

Toparlamam gerekirse, kalıptaki hatalardan kaynaklı varyasyonlardan once aynı yıldaki farklı tipleri tamamlamaya çalışıyorum. Kalıptaki hatalardan kaynaklı varyetelerden ise noktalar hiç bir zaman ilgimi çekmedi. Kalıptan kaynaklı çifte goruntu gibi varyeteleri ise amacım dahilinde olmamasına rağmen görselliği yüksek diye topladım.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Tem 10, 2016 6:05 pm

Yazacak çok şey var ama kalıp farkı yerine "tip" isimlendirmen konuyu benim açımdan bu paralardan çok, nümismatikdeki genel kavramlara yöneltti. Tip derken; hani şu Amerikalıların "type set" kavramından mı yola çıktın? Şu an için anladığım para darbı esnasında gerçekleşen kalıp değişimlerini; hasarlarını (kalıp kırığı, kalıp çatlağı, kalıp çarpışması, darp haznesi bileziği kırığı gibi) toplamıyor, kendince konu dışı bırakıyorsun. Bunu bir netleştirirsek ona göre cevap yazabilirim. :think:

Ben yine de "kalıp farkı nedir?" sorusunun cevabı olarak genel tanımı verip bir hatırlatma yapayım: "Kalıp farkı; parada kalıp hazırlama veya darp sürecinde normal dizaynda meydana gelen herhangi bir farktır." :wink:

Bir tip seti ise madeni para tasarımı veya türüne göre bir para koleksiyonudur. https://en.wikipedia.org/wiki/Type_set
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Pzt Tem 11, 2016 3:58 am

"type set" tanımına bakılırsa o şekil yapmıyorum. Bir paranın bütün senelerini ve aynı yıl içerisindeki bütün tiplerini topluyorum. "tip" ten kasıtım ise paranın deseninden, tasarımından, pulun kaynaklanabilecek bir farklılıklar. Ornek verecek olursak yaprak desenindeki bir farklılık, palamut farkı, rakamların dizilimi vs. 1928 25 kuruş başak aşağı dediğimiz para ile yukarı dediğimiz para farklı paralar. Sanki biri diğerinin kalıp farkı ya da tipi demek doğru degil. Ama bizdeki kullanım görece sık bulunana normali, görece nadir olanlara ise yaygın olanın kalıp farkı diyoruz. Amerikan katalogları da peşpeşe type I, type II diye sıralıyor.
Ben de o yüzden "tip" dedim. Noktalı 100 paranın noktası tasarımla oluşan bir farklılık olmadığı için şu ana kadar bir tane edinmeye çalışmadım.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Tem 11, 2016 3:01 pm

Üzerinde konuştuğumuz konu; "kalıp farkları" günümüz madeni para koleksiyonculuğuna yön veren ve renk katan bir husus. Müzayedelerde de nadir olarak değerlendirilen kalıp farklarının daha yüksek fiyatlardan alıcı bulduğu görülüyor.

Aynı yılın, örneğin 1928'in 25 kuruşunda başak aşağı ve başak yukarı kalıp farklarında birinin diğerinin kalıp farkı olarak değerlendirilmesi konusunda söylediklerinde haklı mısın? Zamanımızın bazı madeni para kataloglarını düşünürsek eğer, haklı olduğun durumlar var. Ama bu durum hep böyle değildi sanırım. Eski yılların Türk Nümismatik Derneği Bültenlerinde okuduğum makalelerde bu durum söz konusu değil diye hatırlıyorum. Bu konu keşke burada, forumda daha detaylı tartışılsa... :think:

Forumda, kalıp farkları konusu konuşulan eski bir konuşmada bir forumdaş: "Darphane, her kalıba bir numara verse ve bunu da yayımlasa ve bu kataloglarda da yer alsa" demişti. Daha doğrusu bunu demek istemişti. Elbette Darphanemiz ve diğer darphaneler böyle çalışmıyorlar. Kalıpları, kalıp farklarını değerlendirmek biz madeni para koleksiyoncuları ve nümismatların işi. Ama elbette bu tür çalışmalar için aynı seri hatta aynı yılın parasının (mümkünse tedavül etmemiş) onlarca, belki de yüzlerce örneğinin bir araya getirilmesi gerekiyor... Kimde veya kaç kişide var ki böyle bir koleksiyon? :think:

Önemsemediğin veya daha az önemsediğin kalıp çatlağı, kalıp kırığı, kalıp çarpışması, darp haznesi bileziği kırığı gibi hususlar ise bence önemli ve değerli. Amerikalı değerli nümismat Q.David Bowers kalıp çatlağı için "Kılavuz Çizgi" diyor mesela. Katılıyorum. Kalıpta darp esnasında meydana gelen hasarlar üretim süreci hakkında ve kalıbın yolculuğu hakkında bize çok değerli bilgiler sunuyor. Ama bir yönden de haklısın; konunu dar tutmadığın takdirde içinde boğulma veya koleksiyonu tamamlayamama riski her zaman var.

Piyasanın ve bir çok koleksiyoncunun peşinden sürüklendiği nadir kalp farkları konusuna da değinmemiz gerekirse, hobiye renk katan hususlar olarak değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Önceki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir