HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Çekiç ve karabina !

Çekiç ve karabina !

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 30, 2011 6:46 am

Sn.karabina-nin-CekicleDovdugu10Kuruslar.JPG
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Çekiç ve karabina !

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Nis 30, 2011 6:48 am

Bakır parayla kolay! Akmonitallisini bekliyoruz. Kenarından biraz da erimiş olsun! :mrgreen:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Cmt Nis 30, 2011 12:41 pm

Sevgili KARABİNA ben beğenmedim daha sanatsal bir çalışma bekliyordum.bir ara GG da 6-8 köşe haline getirilmiş paralar erör diye satılmaya çalışılmıştı,belkide satıldı (:her kör satıcının kör alıcısı vardır:) .bunlar çekiçte zeytin gibi olmuş :clapping: :clapping: :clapping: eimde epeyi hurda para mevcut daha iyi çalışmalar çıkarırım dersen gönderebilirim.bunları çıraklık eseri sayarız "yanlış anlaşılmasın çıraklık eseri lafı mimar SİNAN'a aittir" kendi eserleri için kullanmıştır.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Cmt Nis 30, 2011 12:51 pm

O değilde üst resimdeki parayı ben alırdım, Sn karabina bende istiyorum birkaç tane de benim için yaparsan sevinirim :)
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cmt Nis 30, 2011 6:23 pm

Gilaay yazdı:Bakır parayla kolay! Akmonitallisini bekliyoruz. Kenarından biraz da erimiş olsun! :mrgreen:

O'da olur , 50 tonluk pres lazım :D :D :D :D
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 01, 2011 6:01 am

ertuğrul dinçer yazdı:
Gilaay yazdı:Bakır parayla kolay! Akmonitallisini bekliyoruz. Kenarından biraz da erimiş olsun! :mrgreen:

O'da olur , 50 tonluk pres lazım :D :D :D :D

Filozof Arşimet'in kaldıraçlar hakkında söylediği rivayet edilen "Bana yeterince uzun bir dayanak bulun, Dünya'yı yerinden oynatayım!" sözü gibi olmuş.
"Bana 50 tonluk pres bulun akmonitallere baskı yapayım" gibisinden..! :clapping: :lol:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr May 01, 2011 10:15 pm

Konuyu bilmeyen arkadaşlar için biraz açmakta fayda olacagını düşünüyorum,

13 Nisan'da Pertahmet arkadasımız Forumun, facebook uzantısında, ''Anadolu Nümismatik - Anatolian Numismatic'' adlı grupta
(http://www.facebook.com/media/set/fbx/? ... 0475306144) bir para sordu.

Para;
206398_10150149629997199_685137198_6828358_3009263_n.jpg

bu paranın erörlü oldugundan dolayı fiyatının ne civarda olabilecegini sordu.

Bir cok arkadas yorum yazdı, fakat daha sonra Sn Ertugrul Dincer farklı bir yorum getirdi. Yorumunu aynen aktarıyorum;
Ertuğrul Dinçer: Arkadaşlar , bu para erör olmayabilir , yakından incelemek lazım ,iki aynı para arasına konulup yapılmışa benziyor
sonraki yorum ise;
Ertuğrul Dinçer: Çok basit , elinize iki tane ucuz yumuşak para alın , üst üste koyup çekiçle darp edin , bu sonuç çıkar , darphanede olabilir fakat çıkan tarafların ters istikamet çıkması lazım , kısaca 10 rakamı tuğra üzerinde görünür , iki tarafında makinadan çıkması neredeyse imkansız.

Konu tabi ki burada bitmedi, Şimdi ise benim yorumlarım;
Mustafa Gultekin: Ertugrul abi,
Beni bilirsin, sırf buna benzer bir konu gecti diye akmonital eritmiş adamım..

Mustafa Gultekin: şimdi bana 2 adet 1973 10 Kuruş borçlusun... Çekiçle vurdum olmadı, gittim yan dükkanda(kuyumcuda) pres mainesinden gecirdim yinede aynı sey kesinlikle olmadı..
Çekiçle vurdugumda parayı bezede sarsam her iki paradada iz kalıyor ve buna benzer bir erör olmuyor.
Presten gecirince ancak bu sekilde bir erör yakalayabiliyorsun fakat bu işlem parada deformasyona neden oluyor..

Mustafa Gultekin: Denedim ve Gördüm..

Diğer arkadasların yorumunu burada yazmıyorum, zaten birçogu Forumumuz üyesi..

Konu bu sekilde gelişmistir, yukarıdaki 10 kuruşların hikayesi kısaca budur..
Enazından sunu ögrendik, Bazı paralara sahte erör yapılabilinir, dikkatli olmak lazım... :mrgreen:

Saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen znumismat » Pzr May 01, 2011 11:03 pm

sevgili KARABİNA bu işin uzmanına sorsana eski sahte para uzmanı olarak sana şöyle bir tavsiyede bulunayım 2 tane sert tahta bunların arasına paraları koyup en az 2 kiloluk çekiçle vur bak bakalım bu sefer nasıl olacak birde paraları kaymaması için bantla yapıştırıpta yaparsan seri üretime geçip GG da pazarlarız.
benim sahte paracılığıma gelirsek;70 yıllarda akmonital 2,5 liralar 1 liraların zamanı sahte 2,5 ve 1 liralar yapardım ama ömrü 10-15 bazende 1-2 dakikalık eskiden SEK şişe ayranları veya sütlerinin aliminyum kapaklarını bir güzel düzletip yukarıdaki verdiğim örnekteki gibi ama "alta gelen tahta yumuşak olacak " bir çekiç darbesiyle 1veya 2,5 liralar hazırlar kenarlarını güzelce kestikten sonra kaldırıma bırakır ve kurbanımı beklerdim , yalnız hava rüzgarlı olmaması lazım rüzgarda uçuyor paramın ömrüde kurban parayı yerden almak isteyene kadardı.paralarım yerden alırken buruşuyordu.bu hikayemi geçenlerde gazoz kapağı erörlerde hatırladım bu paralardan hazırlayıp bunlarda ayran kapağı diye bu anımı anlatacaktım ama hazırlamak nasip olmadı bu konuda yakın gelince burda anlattım.
znumismat
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr May 01, 2011 11:51 pm

Abi, tekrar yapıp foto eklesene...
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 02, 2011 1:24 am

znumismat yazdı:bu hikayemi geçenlerde gazoz kapağı erörlerde hatırladım

Onlar hazırlanmış değil. Darphane deneme erörleri. Sn.ganzilis tarafından da, başka bazı üstadlar ve
deneyimli erör koleksiyoncuları tarafından da öyle olduğu söylendi.
Gramajları da alüminyum 10 Lira ile aynı ve aynı alüminyum metal. Rüzgarda uçmuyorlar. Belki fırtınada, kasırgada uçabilirler! :lol:
http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=4&t=3549
En son Gilaay tarafından Pzt May 02, 2011 1:52 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 02, 2011 1:47 am

karabina yazdı:Bir cok arkadas yorum yazdı, fakat daha sonra Sn Ertugrul Dincer farklı bir yorum getirdi.

Sekiz gün önce bu konuyu uzun uzun konuştuk Sn.Dinçer ile. Bana teklif edilen bir erörlü (?) akmonital 1 Lira'nın garip bir şekilde küçük parmağımın ucu kadar pulunda bir oyuk oluşundan kuşkulanmıştım. Zaten kuşkulanıyordum... Asit ile yapılmış olabileceğini Bay Kalıpçı da söyleyince benim jetonum düştü. Sonra jetonumu yerden aldım! Sahte hatalı para üretimi bu piyasanın bir yarası... Hala o paranın gerçekten puldan kaynaklı bir hatası mı vardı, yoksa sonradan mı yapıldı emin değilim. Kuşkusu yeter... Neticede almadım parayı.
(Not: İkimiz de parayı reel ortamda gördük - sanal ortamda değil.)
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 02, 2011 2:51 am

Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Pzt May 02, 2011 5:13 pm

Sn.karabina-nin-CekicleDovdugu10Kuruslar.JPG

Darp yeri unutulmuş , ilave ettim :D :D :D :D
Sayın Karabina , Znümismat abimle düşündüğüm teknik aynı , denemelere bu yönde devam edebilirsin :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen karabina » Pzt May 02, 2011 6:05 pm

Darabe Lüleburgaz.. :clapping: :clapping: :clapping:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 02, 2011 11:52 pm

Alemsiniz! :D
Daha profesyonelce uğraşılırsa yukarıdaki Osmanlı'nın yapılabileceğine ikna oldum.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Madeni Türkiye Cumhuriyeti paraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir